Dehidracija je stanje u tijelu za koje je vrlo lako reći što je već po samom imenu. Ako je hidratacija opskrbljivanje nečega vodom, dehidracija je suprotan čin.
Ljudsko tijelo otprilike čini 75 posto vode. Bez te vode osoba jednostavno ne može preživjeti. Voda se nalazi unutar stanica i krvnih žila, a naše tijelo održava razinu vode uravnoteženom. Kada nam nedostaje tekućine javlja se dobro znani osjećaj – žeđ.
Iako se voda stalno gubi tijekom dana dok dišemo, znojimo se, mokrimo i vršimo nuždu, vodu u svom tijelu možemo nadoknaditi pijenjem tekućine. Tijelo također može premjestiti vodu u područja gdje je najpotrebnija ako se počne javljati dehidracija. Većina slučajeva dehidracije može se lako tretirati povećanjem unosa tekućine, ali teški slučajevi dehidracije zahtijevaju hitnu liječničku pomoć.
Dehidracija – uzroci
Jednostavno rečeno, glavni uzroci dehidracije su gubljenje previše vode, nedovoljan unos vode ili kombinacija to dvoje. Ako malo detaljnije zaronimo u uzroke dehidracije, oni koji se najčešće pojavljuju kod ljudi su sljedeći:
- Proljev – ovo je najčešći uzrok dehidracije. Debelo crijevo upija vodu iz hrane, a proljev sprječava da se to dogodi. Tijelo izlučuje previše vode, što dovodi do dehidracije.
- Znojenje – kao što znamo, znojenje je proces koje tijelo koristi kako bi se hladilo. Prilikom toga gubi dosta vode i ovo je jedan od vodećih razloga koji vode dehidraciji.
- Povraćanje – ovo je još jedan način kako vrlo brzo izgubiti veće količine unesene vode u organizam.
- Učestalo mokrenje – mokrenjem se također gubi dio vode iz organizma koju je bitno nadomjestiti.
Dehidracija – simptomi
Gotovo svaka bolest ili nepovoljno stanje organizma ima svoje simptome koji olakšaju da se uzrok brže i efikasnije identificira. Dehidracija po tom pitanju nije drukčija i dolazi s nekim očitim simptomima koje je odmah lako prepoznati. Postoje dvije vrste dehidracije, a to su blaža i teža dehidracija. Svaka od njih ima svoje simptome.
Blaža dehidracija
Simptomi blaže dehidracije kod osobe su sljedeći:
- Letargija
- Glavobolja
- Slabost u mišićima
- Suha usta
- Vrtoglavica
Povezivanjem ovih simptoma s dehidracijom nju je potencijalno lako prepoznati, a osoba prilikom blage dehidracije sama može poduzeti nešto po tom pitanju i zaliječiti je.
Teža dehidracija
Prepoznavanje nekih simptoma teže dehidracije definitivno je razlog za liječničkom intervencijom i što prije je potrebno osobu hospitalizirati kako bi joj se pružila pomoć. Neki od simptoma teže dehidracije su sljedeći:
- Suha koža
- Nemogućnost znojenja
- Povišena temperatura
- Ubrzan rad srca
- Nizak krvni tlak
- Delirij
Kako liječiti dehidraciju?
Dehidraciju se mora liječiti nadoknađivanjem izgubljene tekućine u tijelu. To se može postići konzumiranjem raznih tekućina kao što su voda ili bistre juhe. Nekim dehidriranim pacijentima, međutim, trebat će intravenske tekućine. Osobe koje su dehidrirane trebale bi izbjegavati pića koja sadrže kofein poput kave, čaja i gaziranih pića.
U nekim je situacijama također dehidraciju i njezine posljedice potrebno liječiti odgovarajućim lijekovima. To može uključivati lijekove koji se mogu kupiti bez recepta ili putem Interneta, a samo neki takvi lijekovi su oni protiv proljeva, antiemetici koji zaustavljanju povraćanje i lijekovi protiv groznice.
Kako smanjiti rizik od dehidracije?
Formula za smanjenjem rizika od dehidracije zapravo bi trebala biti vrlo jednostavna. Ona je unošenje više tekućine u organizam. Posebice je to slučaj u vrućim ljetnim danima kada se više znojimo, a ne treba niti napominjati koliko je to bitno za one koji obavljaju neke fizičke poslove na velikim temperaturama.