Hrkanje je mnogima izvor smijeha, ali osobi koja hrče često je vrlo neugodno stanje, osobito kada su joj zbog njega narušeni snovi i ne spava najbolje, bez obzira budi li ih zvuk vlastitog hrkanja ili ometanje disanja zbog neprolaska zraka. Hrkanje može uzrokovati i bračne probleme jer može ometati partnera ili partnericu u spavanju.
Hrkanje može imati mnogo uzroka, a neki od njih su i medicinski pa je važno što ranije otkriti uzrok hrkanja kako bi se problem lakše riješio, a zdravlje zadržalo netaknutim. Često se iza hrkanja nalaze razni poremećaji disanja, ako što je primjerice apneja ili gubitak daha tijekom noći.
Još jedan mogući razlog hrkanja može biti i prekomjerna debljina ili suvišno tkivo oko vrata koje pritišće vrati i uzrokuje hrkanje. Starenje također može uzrokovati pojačano hrkanje, a muškarci će uvijek hrkati više nego žene jer imaju uže dišne kanale.
Hrkanje treba prvo pokušati liječiti promjenama životnih navika, kao što su uklanjanje alkohola i cigareta, smanjivanje količine lijekova, a ako to ne pomogne treba provjeriti ima li osoba problema sa sinusima i nosom te s položajem tijela prilikom spavanja.
Posljedice hrkanja mogu biti vrlo neugodne, a osim nekvalitetnog spavanja uzrokovat ćete pojavu umora tijekom dana, razdražljivost, jutarnju glavobolju te manjak koncentracije.
Hrkanje – kako ga se riješiti?
Premorenost je jedan od razloga za hrkanje. Kako je to moguće? Ako se ne odmarate dovoljno i ne spavate dovoljno mišići grla će se automatski opustiti i šanse za hrkanjem će se povećati. Najbolje rješenje za to je lijeganje i buđenje u otprilike isto vrijeme svaki dan.
Ako vam se teško opustiti prije spavanja trebali biste isprobati vježbe disanja, osobito dubokog disanja, a to se radi tako da ležite na leđima s rukama naslonjenim ispod rebara, raširenih prstiju. Potrebno je duboko udisati i izdisati, a tijekom izdisaja možete i mumljati i pjevušiti jer se time jača dijafragma.
Ako imate probleme sa sinusima trebali biste prije spavanja otvoriti sinuse za što je ponekad dovoljno toplo tuširanje ili kupka. Vruća vlaga može pomoći otvoriti sinuse i olakšati disanje kroz nos pa nećete morati disati na usta tijekom spavanja.
Razlog za hrkanje može biti i pretilost, a osobito je opasna vratna pretilost koja uzrokuje padanje težine na grlo čime se sužavaju dišni putevi. Pretilost je također vrlo čest uzrok drugih poremećaja spavanja, kao što je apneja.
Vrlo često čak i obična promjena položaja spavanja, tj. prelazak s leđnog spavanja na spavanje na boku, može pomoći kod hrkanja. Ako ste se navikli spavati na leđima tada biste trebali podignuti jastuk kako bi vam glava bila nagnuta.
Ako nikako ne uspijevate riješiti probleme s hrkanjem tada je potrebno savjetovati se s liječnikom.
Razlog za hrkanje mogu biti alergeni
Razlog za hrkanje mogu biti i alergeni pa biste svakako trebali dobro očistiti prostor u kojem spavate. Prašina i pelud mogu iziritirati nepce i grlo što dovodi do oticanja membrane grla i smanjivanja protoka dišnog kanala. Bitno je često mijenjati i jastučnice i posteljinu, a poželjno bi bilo mijenjati jastuk svakih šest mjeseci.
Često usisavajte i brišite prašinu u sobi, a ako imate kućne ljubimce nemojte im dozvoliti da leže na vašem krevetu.