Trovanje hranom jako je neugodno iskustvo, a simptomi mu često znaju biti intuitivni: grčenje u želucu, povraćanje i probavne smetnje nekoliko sati ili par dana nakon unesene hrane.
Oni mogu proći u par sati ili tek za nekoliko dana, ovisno o tome koliko je toksična namirnica koju ste konzumirali. Ipak, nelagoda ponekad ne nestaje te možete dobiti brojne ozbiljne simptome poput temperature, dehidriranosti i nemogućnosti unosa hrane ili tekućine bez da vaš želudac nepovoljno reagira na njihov unos. Trovanje hranom simptomi mogu biti izuzetno neugodni i iscrpljujući, ali mogu i ugroziti život, a trovanje je osobito opasno za malu djecu i starce.
Ako je to slučaj, potrebno je obavezno posjetiti liječnika kako bi se ustanovilo radi li se o trovanju hranom i ako se radi o tome kako riješiti problem.
Trovanje hranom simptomi
Trovanje hranom se često dijagnosticira isključivo preko simptoma bolesti. Ako imate mučninu, proljev, povraćate, imate grčeve u želudcu koji su ponekad u kombinaciji s temperaturom, groznicom, glavoboljom, krvavom stolicom ili bolovima u mišićima, postoji velika šansa da ste se otrovali hranom. Osobe koje su se otrovale često su dehidrirane te stoga imaju suha usta i grlo, a u krajnjim slučajevima osobi se muti vid i osjeća trnce ili slabost. Osjećate li koji od ovih simptoma, a imaju ih i neko od članova obitelji, kolege s posla ili bilo tko s kime ste dijelili obrok, obavezno se javite liječniku jer je trovanje hranom jako moguće.
Što uzrokuje trovanje hranom?
Postoji preko dvjesto nama poznatih patogena (virusa, bakterija, parazita) koji uzrokuju trovanje hranom. U hrani mogu postojati tijekom uzgoja, ali je mogu kontaminirati i tijekom pakiranja, transporta ili čak tijekom kuhanja.
Neke namirnice imaju veću vjerojatnost da sadrže spomenute organizme. Najbolji primjer za to su jaja, nepasterizirano mlijeko, sirevi, sirovo meso ili plodovi mora koji su jako čest uzrok trovanja, osobito tijekom ljetnih mjeseci. Svježi proizvodi su također uvijek rizik, kao i nezapakirane namirnice koje su mogle biti kontaminirane izvana. Problem se može pojaviti i kod osoba koje ne paze na higijenu tijekom kuhanja i ne čiste svoju radnu površinu pa razne klice prenose s jedne površine na drugu ili direktno na hranu.
Trovanje hranom iznimno je često ljeti, kada se na velikim temperaturama hrana brzo kvari. Zbog toga svi ljubitelji izleta u prirodu moraju biti jako pažljivi s hranom i paziti da je hrana prigodno rashlađena, kako bi se smanjio rizik od trovanja hranom, osobito ako u blizini nema medicinske pomoći.
Najčešći patogeni kod trovanja hranom
Važno je spomenuti da u većini slučajeva trovanja hranom uzrok nije sasvim poznat. Ovo nije problematično jer trovanje većinom prolazi samo od sebe, i nije potrebno posebno tretirati uzročnika.
Kada se pronađe uzročnik trovanja većinom se radi o sljedećim organizmima:
1. Norovirus koji uzrokuje takozvanu želučanu gripu uzročnik je više od 50% bolesti koje se prenose hranom. Ovim se virusom možete zaraziti ne samo preko hrane već i kontaktom s kontaminiranim površinama. Zaraza se lagano prevenira održavanjem osobne higijene, ali i brigom o čistoći vaše kuhinje. Simptomi će se pojaviti par dana nakon zaraze, a ona traje maksimalno 7 dana te sama prolazi.
2. Salmonela je grupa bakterija koje rastu u nedovoljno obrađenoj hrani, najčešće jajima i mesu (ponekad se dobiva i iz mliječnih proizvoda, preko voća i povrća, ali mnogo rjeđe). Simptomi se pojavljuju nakon par dana, a mogu trajati i do tjedan dana što je vrlo dugo, osobito jer su simptomi veoma neugodni.
3. Bakterija Clostridium perfringens također je čest uzročnik trovanja. Razlog je što kuhanje hrane ubija bakterije, ali ne i njihove spore iz kojih se mogu razviti novi patogeni. Simptomi su grčevi i proljev, ali s izostankom drugih, ozbiljnijih problema. Osoba se osjeća bolje već par dana nakon pojave simptoma.
4. Campylobacter karakterističan je za nedovoljno obrađenu perad, svježe mlijeko, a ponekad i vodu. Simptomi se razvijaju ponekad čak 5 dana i traju do 10 dana. Najozbiljniji simptom je krvavi proljev koji izaziva ozbiljnu nelagodu i strah kod bolesnika.
Ozbiljnije bolesti uzrokovane trovanjem hranom
Iako većina bakterija ne uzrokuje ozbiljne probleme, trovanje može imati ozbiljne posljedice, pa čak i smrtne. Neke vrste bakterija koje uzrokuju trovanje hranom su jako opasne stoga je važno otkriti ih na vrijeme.
Ovo je slučaj s E. Coli, bakterijom koja obitava u crijevima brojnih životinja. Zaraza se širi konzumacijom nedovoljno obrađene govedine, mlijeka ili bilo koje hrane ili tekućine koja je bila u kontaktu s izmetom zaražene životinje. Neki sojevi ove bakterije mogu imati ozbiljne posljedice na ljudsko zdravlje.
Koje bakterije uzrokuju trovanje hranom i opasne su po zdravlje:
1. E. coli, vrsta je bakterije koja se nalazi u crijevima životinja. Njome se možete zaraziti konzumacijom nedovoljno kuhane mljevene govedine, nepasteriziranog mlijeka, klica ili bilo koje hrane ili tekućine koja je imala kontakt sa životinjskim izmetom ili kanalizacijom. Neki sojevi su bezopasni dok vas drugi mogu jako razboljeti.
2. Listeria je bakterija koja se može razmnožavati čak i na vrlo niskim temperaturama, primjerice u vašem hladnjaku. Često se nalazi u dimljenoj ribi, nepasteriziranim sirevima, sladoledu, paštetama, sušenom mesu, itd. Simptomi se razvijaju iznimno brzo i osoba dobiva gastroenteritis i proljev s mučninom, temperaturom, povraćanjem.
Ova bakterija opasna je kod ljudi sa slabim imunitetom, trudnica i starijih osoba. Opasnost leži u tome što bakterija može ući u krvotok i središnji živčani sustav uzrokujući infekciju listeriozu. Da bi se razvila ovakva infekcija potrebno je od 10 dana do mjesec dana. Bolest može biti i smrtonosna te je potrebno kontaktirati liječnika prije razvitka infekcije.
Kako se testiraju ozbiljnija trovanja?
Kultura stolice je najčešći laboratorijski test za trovanje hranom. Liječnik može naručiti spomenutu pretragu ako primijeti bilo koji od spomenutih simptoma. Uzorak stolice može potvrditi da li imate bakterijsku bolest i koji antibiotici će vam pomoći da je se riješite. Viruse je pak puno teže identificirati te je stoga potrebno napraviti specifične testove na stolici. Analizom mikroskopom može se utvrditi i posjedujete li neke parazite koji također uzrokuju vrlo neugodne simptome trovanja hranom.
Krvnim pretragama može se provjeriti da li se infekcija proširila u krvotok. Ova se pretraga često koristi za bakteriju Listeria Monocytogenes. Osim upala, može se primijetiti i dehidriranost osobe te joj je stoga odmah potrebno dati infuziju za oporavak tijela.
Ove pretrage također mogu pomoći u identifikaciji botulizma.
Testovi poput MRI i CT se ne koriste za identifikaciju trovanja, već za isključivanje drugih uzroka vaših simptoma.
Može li trovanje hranom zapravo biti nešto drugo?
Niz drugih stanja može dovesti do mnogih istih simptoma trovanja hranom. Najčešći je gastroenteritis uzrokovan virusom (simptomi slični Norovirusu). Slične simptome mogu uzrokovati i komplikacije sa žuči, upalama crijeva i slično.
Kako bi otkrili o čemu je riječ morate kontaktirati svog liječnika i nabrojati sve simptome koje ste imali, ma kako se minorni činili jer će on na taj način otkriti o kojoj vrsti trovanja hranom je riječ.
Liječenje trovanja hranom
Ako se radi o trovanju gljivama ili morskim plodovima obavezno i bez odgađanja pozovite hitnu pomoć. Isto vrijedi i za osobe koje su jako dehidrirane jer im mogu otkazati bubrezi.
Ako vas jedenje tjera na povraćanje ograničite se prvo na tekuću hranu pa zatim na blagu i nezačinjenu hranu (krekeri, riža, kruh, banane).
Izbjegavajte uzimati lijekove protiv mučnine ili prolijeva bez razgovora s vašim liječnikom. On će vam dozvoliti ovakve lijekove ako postoji opasnost od dehidracije. Inače takvi lijekovi mogu uzrokovati i još gore nuspojave.
Važno je pokušati spriječiti dehidraciju: piti puno tekućine malim gutljajima i ako primijetite da ne povraćate počnite konzumirati više tekućine odjednom. Ako ovi simptomi traju duže od 1 dana i ne možete konzumirati tekućinu obavezno pozovite liječnika.
Kako da spriječim trovanje hranom ako sam visokorizična osoba?
Trovanje može biti ozbiljnije kod osoba s lošim imunitetom ili kod dojenčadi, male djece, trudnica i starih osoba. Ako pripadate u ovu skupinu izbjegavajte sljedeće namirnice:
- Sushi i sirove/djelomično kuhane plodove mora. Pogotovo pazite da konzumirate samo svježe školjke jer su one uzrok velikog broja trovanja.
- Ohlađene dimljene plodove mora (sigurni su samo skuhani ili iznimno dobro konzervirani).
- Nepasterizirane sokove, uključujući svježe cijeđene sokove. Oni su sigurni tek kada ih kuhate minutu.
- Meke sireve poput Brie i Camemberta, plave sireve, meksičke sireve (queso blansi/fresco, panela).
- Pazite na nepasterizirano mlijeko i na sireve s takvim mlijekom (primjerice feta). Držite se tvrdih sireva.
- Sirova ili djelomično kuhana jaja. To uključuje i kolače te tijesta koja se rade od takvih jaja.
- Sirove ili nedovoljno kuhane klice kao što su djetelina, mahunarke i rotkvice.
- Gotove, kupljene salate koje sadrže meso ili plodove mora. Konzervirane verzije su sigurne.
- Paštete ili mesne namaze koji su hlađeni (mogu biti nepasterizirani).
- Hrenovke, nareske, čak i ako su označeni kao kuhani.
- Potrebno je paziti i tijekom kupovine namirnica. Važno je da je otisnut dobar rok, da namirnice ne sadrže gore nabrojane sastojke, te da nisu u oštećenom pakiranju.
- Lako kvarljive proizvode potrebno je pokupiti na samom kraju kupovine da nisu dugoročno izloženi visokim temperaturama u kolicima. Meso treba biti u plastičnoj vrećici da ne dodiruje druge namirnice.
- Hranu je potrebno skladištiti na dobroj temperaturi, osiguravati da se sirove namirnice ne dodiruju, čistiti noževe i pribor, ali i svoje ruke. Dobro zatvarati kutije, staklenke i drugo.