Miteseri su veliki problem s kojim se susrećemo na putu prema čišćoj i zdravijoj koži. Oni su osobito dominantni kod osoba s masnijom kožom ili osobama sklonim aknama. Iako ne predstavljaju veliki medicinski problem oni su neugodan estetski problem koji se može razviti i u pravi medicinski problem.
Kako se riješiti mitesera, i još važnije, kako zadržati čist i ujednačen ten nakon ekstrakcije – odgovor nije tako jednostavan.
Što su miteseri?
Miteseri su male, crne kvržice koje se pojavljuju na koži nakon što se folikule dlake napune nečistoćama. Nalazimo ih ponajviše na masnim dijelovima kože, to jest na mjestima gdje lučimo više sebuma (takozvana “T zona”). Površina mitesera ne mora biti u potpunosti crna, ali je definitivno tamnija od uobičajenih napunjenih pora.
Osim što se često pojavljuju na licu, mitesere možemo pronaći i na leđima, prsima, vratu i ramenima, što je mnogim djevojkama i mladićima veliki estetski problem.
Važno je napomenuti da se miteseri nisu jednaki takozvanim “sebaceous filamentsima” (koji su sive boje te se kasnije eventualno mogu razviti u mitesere).
Kako nastaju miteseri?
Miteseri nastaju kada se na otvoru folikula dlake u vašoj koži razvije začepljenje uzrokovano nečistoćama koje su većinom produkt kože. Svaka folikula u sebi ima dlaku i žlijezdu lojnicu koja proizvodi ulje, takozvani sebum. Ove žlijezde su iznimno važne jer premazuju kožu te je tako štite od isušivanja te također posjeduju brojne spojeve važne za obranu kože od opasnih ultraljubičastih zraka. Ipak, lučenje sebuma zna biti preintenzivno: ponekad sebum u kombinaciji s mrtvim stanicama kože popunjava folikulu i stvara komedon. Folikula komedona može biti bijela (kada je zatvorena) ili crna (kada je izložena zraku). Crni, otvoreni komedoni jesu miteseri.
Koji čimbenici utječu na pretjerano stvaranje mitesera?
Miteseri mogu nastati zbog brojnih promjena u tijelu, ali su najčešće uzrokovani pretjeranim lučenjem sebuma, nakupljanjem mrtvih stanica kože, nakupljanjem bakterija na koži ili hormonalnim promjenama (pojačano lučenje sebuma u tinejdžerskim godinama, menopauza ili uzimanje kontracepcije).
Kako se liječe miteseri?
Miteseri se mogu fizički uklanjati te tretirati metodama za dugotrajno uklanjanje samog uzroka.
Kada govorimo o ekstrakciji mitesera, važno je spomenuti da je preporuka uvijek otići kod kozmetičara koji će ukloniti začepljenje posebnom aparaturom bez većih oštećenja. Uklanjanje mitesera ponekad zna biti prekomjerno nasilan proces i može trajno oštetiti pore i poremetiti teksturu kože. Ovo nije trajni način za uklanjanje: nakon što se riješite mitesera, oni će se ponovno pojavljivati ako niste ustanovili stvarni uzrok začepljenja folikula.
Sličan način uklanjanja jest i dermoabrazija. Njome stručnjak miče gornji sloj kože te uklanja sva začepljenja koja su uzrokovala mitesere.
Miteseri se mogu ukloniti i kemijskim pilinzima, ali ovaj način nije najbolje rješenje za osobe s osjetljivijom kožom, ili za one koji nisu spremni ići na ovako intenzivan tretman.
Sve su popularnije i laserske metode kojima se zrakama svjetlosti smanjuje proizvodnja ulja te ubijaju bakterije. Ovo je posebno popularno s obzirom na to da laseri sežu duboko u kožu bez oštećivanja njene površine.
Sto se tiče proizvoda koji bi mogli imati dugotrajniji efekt, potrebno je potražiti kozmetiku koja u sebi ima neke od sljedećih sastojaka: salicilnu kiselinu, benzoil peroksid, resorcinol, AHA i BHA kiseline, retinoide, i tako dalje.
Budite pažljivi pri kombinaciji ovih sastojaka, ovisno o koncentraciji koju ste kupili preporučujemo da odaberete jedan proizvod i promotrite da li je došlo do pozitivnih promjena.
Kako ostvariti dugotrajne rezultate?
Uklanjanje mitesera nije lagan posao: nakon sto ste se fizički ili tretmanima uklonili nečistoće, moguće je da ćete nakon nekog vremena imati ponovan susret s miteserima. Naime, naše se tijelo konstantno mijenja, i ako ne radimo određene preventivne korake nećemo vidjeti dugotrajnu promjenu.
Već smo spomenuli da su nečistoće jedan od razloga onečišćenja pora. Zbog toga je iznimno važno na svakodnevnoj bazi oprati lice kako bi uklonili nakupine ulja koje su se smjestile na našoj koži tijekom dana. Pokušajte pronaći blage, antibakterijske pjene za lice kako biste uklonili nečistoće bez pretjeranog isušivanja lica (ako isušite lice ono će tijelu poslati poruku da luči još više ulja, što je kontraproduktivno).
Isprobajte proizvode za eksfolijaciju: potrebno se riješiti mrtvih stanica kože kako bismo spriječili začepljenje. To se može učiniti kozmetikom ili fizičkim pilinzima ili četkama za lice. Opet, pripazite da niste pretjerano invazivni na svoju kožu kako je ne biste oštetili.
Izbjegavajte proizvode s uljima i komedogenim sastojcima: čitajte sastojke na svojoj šminki, losionima, kremama za sunčanje. Pokušajte kupovati dermatološki testirane proizvode za prekrasnu, glatku kožu koja će takva i ostati!