DalmacijaPortal.hrDalmacijaPortal.hr
  • Poฤetna
  • Magazin
  • Zdravlje
  • Hrana
  • Putovanja
Obavijesti Prikaลพi viลกe
Font ResizerAa
DalmacijaPortal.hrDalmacijaPortal.hr
Font ResizerAa
  • Poฤetna
  • Magazin
  • Zdravlje
  • Hrana
  • Putovanja

Popularno

Gdje planinariti u Dalmaciji? Donosimo 7 najboljih staza

Gdje planinariti u Dalmaciji? Donosimo 7 najboljih staza

9 minuta ฤitanja
Kako pripremiti dalmatinsku peku? Evo 7 korisnih savjeta

Kako pripremiti dalmatinsku peku? Evo 7 korisnih savjeta

8 minuta ฤitanja
Koja dalmatinska vina probati? Donosimo 7 najboljih etiketa

Koja dalmatinska vina probati? Donosimo 7 najboljih etiketa

8 minuta ฤitanja

Pratite nas na Fejsu

18kFollowersLike
Copyright 2024 ยฉ Filip Media d.o.o. Sva prava pridrลพana.
Zdravlje

Histerija kod djece: 10 razloga pojave i kako tada postupati

Lorena N.
Aลพurirano: 25 oลพujka, 2024 9:49 pm
Autor: Lorena N.
Podijeli
Histerija kod djece: 15 razloga pojave i kako tada postupati
Shutterstock
Podijeli

U danaลกnjem dinamiฤnom svijetu, suoฤavamo se s razliฤitim izazovima koji utjeฤu na naลกe mentalno zdravlje, a posebno su ranjiva djeca. Jedan od izraลพenijih i ฤesto zanemarenih problema u djeฤjem dobu je histerija. Histerija kod djece predstavlja kompleksan fenomen koji moลพe imati duboke posljedice na emocionalni i socijalni razvoj djeteta.

Saลพetak sakrij
Histerija kod djece
1. Emocionalni stres
2. Traumatski dogaฤ‘aji
3. Poremeฤ‡aji u razvoju
4. Nedostatak strukture i granica
5. Pretjerana izloลพenost medijima i tehnologiji
6. Genetska predispozicija i obiteljska povijest
7. Problemi sa spavanjem
8. Promjene u okruลพenju ili ลพivotne prekretnice
9. Akademski pritisak i oฤekivanja
10. Neadekvatna prehrana i ลพivotni stil
Kako postupati prema djetetu koje proลพivljava histeriju?

Histerija kod djece

U ovom ฤlanku, istraลพit ฤ‡emo razliฤite aspekte histerije kod djece, ukljuฤujuฤ‡i njene uzroke, simptome, i metode lijeฤenja. Cilj nam je pruลพiti dublji uvid u ovu temu kako bi roditelji, odgajatelji i struฤnjaci mogli bolje razumjeti i pristupiti ovoj osjetljivoj tematici te pruลพiti adekvatnu podrลกku djeci koja se suoฤavaju s ovim izazovom.

Histerija kod djece
Shutterstock

1. Emocionalni stres

Emocionalni stres je ฤest uzrok histerije kod djece. Djeca mogu doลพivljavati stres iz raznih izvora, kao ลกto su obiteljski problemi, pritisak vrลกnjaka ili ลกkolski izazovi. Kada se osjeฤ‡aju preplavljeno, djeca nekada nemaju razvijene mehanizme suoฤavanja s problemima, ลกto moลพe dovesti do histeriฤnih reakcija.

Ovi ispadaji mogu se manifestirati kao intenzivni ispadi bijesa, plakanje ili iracionalno ponaลกanje. Vaลพno je da roditelji i skrbnici prepoznaju znakove stresa kod svoje djece i pruลพe im podrลกku. Struฤnjaci preporuฤuju tehnike umirivanja i otvorenu komunikaciju kako bi se djeci pomoglo da izraze svoje osjeฤ‡aje.

U nekim sluฤajevima, savjetovanje ili terapija mogu biti korisni za razvijanje boljih strategija suoฤavanja. Razumijevanje i empatija od strane odraslih mogu znaฤajno pomoฤ‡i djeci u upravljanju svojim emocionalnim stresom.

2. Traumatski dogaฤ‘aji

Djeca koja su doลพivjela traumatske dogaฤ‘aje, poput gubitka bliske osobe, nesreฤ‡a ili zlostavljanja, mogu razviti histeriฤno ponaลกanje. Trauma moลพe uzrokovati osjeฤ‡aj nesigurnosti i straha, ลกto moลพe biti okidaฤ za histeriฤne epizode. Ovi ispadi ฤesto sluลพe kao mehanizam za izraลพavanje boli i frustracije koje dijete ne moลพe artikulirati na drugi naฤin.

Histeriฤno ponaลกanje u ovom kontekstu moลพe biti poziv za pomoฤ‡, signalizirajuฤ‡i potrebu za emocionalnom podrลกkom. Vaลพno je da roditelji i skrbnici prepoznaju ovu potrebu i osiguraju odgovarajuฤ‡u pomoฤ‡. Struฤna pomoฤ‡, poput djeฤje psihoterapije, moลพe biti kljuฤna u pruลพanju podrลกke djeci koja se nose s traumom. Pruลพanje stabilnog i sigurnog okruลพenja takoฤ‘er je vaลพno za pomoฤ‡ djeci u prevladavanju traumatskih iskustava.

3. Poremeฤ‡aji u razvoju

Neki poremeฤ‡aji u razvoju, poput autizma ili ADHD-a (Poremeฤ‡aj paลพnje s hiperaktivnoลกฤ‡u), mogu biti povezani s histeriฤnim ponaลกanjem kod djece. Djeca s ovim poremeฤ‡ajima ฤesto imaju poteลกkoฤ‡a u komunikaciji i socijalnoj interakciji, ลกto moลพe dovesti do frustracija i histeriฤnih ispada.

Ova ponaลกanja mogu biti izraลพenija zbog izazova u obradi senzornih informacija ili promjena u rutini. Roditelji i skrbnici trebaju biti upoznati s karakteristikama poremeฤ‡aja kako bi prilagodili svoj pristup i osigurali adekvatnu podrลกku. Struฤna pomoฤ‡, kao ลกto su terapije prilagoฤ‘ene specifiฤnim potrebama djeteta, moลพe biti od velike pomoฤ‡i.

Takoฤ‘er, pruลพanje konzistentnog i strukturiranog okruลพenja moลพe pomoฤ‡i u smanjenju histeriฤnih reakcija. Redoviti medicinski pregledi i suradnja s edukacijskim struฤnjacima mogu biti kljuฤni u osiguravanju optimalne podrลกke. Razumijevanje i prilagodba individualnim potrebama djeteta su esencijalni za njihov emocionalni i socijalni razvoj.

4. Nedostatak strukture i granica

Djeca koja rastu u okruลพenjima gdje nedostaje struktura i jasne granice ฤesto mogu razviti histeriฤno ponaลกanje. Nedostatak konzistentnih pravila i oฤekivanja moลพe stvoriti osjeฤ‡aj nesigurnosti i zbunjenosti.

Kada djeca ne razumiju ลกto se od njih oฤekuje, mogu postati frustrirana i reagirati histeriฤno. Vaลพno je uspostaviti jasne i dosljedne granice kako bi djeca razumjela svoje okruลพenje i ลกto se od njih oฤekuje. Roditelji i skrbnici trebaju biti dosljedni u disciplini, ali i pokazivati ljubav i podrลกku.

Uvoฤ‘enje rutine i reda moลพe pruลพiti osjeฤ‡aj sigurnosti i stabilnosti. Osim toga, uฤenje o posljedicama i odgovornosti moลพe pomoฤ‡i djeci u razumijevanju granica. Aktivno sluลกanje i komunikacija s djecom o njihovim osjeฤ‡ajima i potrebama takoฤ‘er su vaลพni u ovom procesu.

Majka i dijete koje plaฤe
Shutterstock

5. Pretjerana izloลพenost medijima i tehnologiji

U suvremenom druลกtvu, djeca su ฤesto izloลพena medijima i tehnologiji od rane dobi. Prekomjerna izloลพenost moลพe dovesti do preoptereฤ‡enja informacijama i senzornih podraลพaja, ลกto moลพe biti okidaฤ za histeriฤno ponaลกanje. Djeca koja provode previลกe vremena koristeฤ‡i elektroniฤke ureฤ‘aje mogu imati poteลกkoฤ‡a u razvijanju zdravih socijalnih vjeลกtina.

To moลพe dovesti do frustracija i osjeฤ‡aja izolacije, ลกto moลพe potaknuti histeriฤne ispade. Vaลพno je ograniฤiti vrijeme koje djeca provode pred ekranima i poticati ih na druge aktivnosti. Roditelji bi trebali poticati aktivnosti koje potiฤu kreativnost, socijalne interakcije i fiziฤku aktivnost. Takoฤ‘er, obiteljske aktivnosti koje ukljuฤuju zajedniฤko provoฤ‘enje vremena bez upotrebe tehnologije mogu pomoฤ‡i u jaฤanju veza i razvoju socijalnih vjeลกtina.

Razgovori o sadrลพaju koji djeca gledaju ili igraju takoฤ‘er mogu pruลพiti uvid u njihove interese i moguฤ‡e brige. Edukacija o zdravom koriลกtenju tehnologije i medija je kljuฤna za razvoj odgovornih navika. Poduฤavanje djece o vremenskim ograniฤenjima i vaลพnosti raznolikih aktivnosti moลพe pomoฤ‡i u izgradnji zdravog balansa. Pravilno upravljanje i nadzor koriลกtenja medija i tehnologije od strane roditelja ili skrbnika je vaลพan faktor u sprjeฤavanju histeriฤnog ponaลกanja.

6. Genetska predispozicija i obiteljska povijest

Djeca koja dolaze iz obitelji s povijeลกฤ‡u emocionalnih poremeฤ‡aja ili mentalnih bolesti mogu imati veฤ‡i rizik za razvoj histeriฤnog ponaลกanja. Genetska predispozicija moลพe igrati znaฤajnu ulogu u emocionalnoj reaktivnosti djeteta. Osim genetike, modeli ponaลกanja koje djeca uฤe od roditelja i drugih obiteljskih ฤlanova takoฤ‘er mogu utjecati. Ako djeca promatraju histeriฤne reakcije kod roditelja ili skrbnika, mogu ih imitirati kao naฤin izraลพavanja vlastitih frustracija.

Vaลพno je da roditelji budu svjesni svojih emocionalnih reakcija i modela ponaลกanja. Ukljuฤivanje struฤnjaka, poput djeฤjih psihologa, moลพe pomoฤ‡i u identifikaciji i upravljanju ovim rizicima. Obiteljska terapija moลพe biti korisna u razumijevanju obiteljske dinamike i razvijanju zdravijih naฤina komunikacije. Edukacija roditelja o strategijama suoฤavanja i upravljanja emocijama moลพe biti kljuฤna u prevenciji histeriฤnog ponaลกanja kod djece.

7. Problemi sa spavanjem

Nedostatak sna ili poremeฤ‡aji spavanja mogu znaฤajno utjecati na emocionalnu stabilnost djece, dovodeฤ‡i do histeriฤnog ponaลกanja. Kvalitetan san je kljuฤan za mentalno zdravlje i razvoj djeteta. Nedostatak sna moลพe uzrokovati razdraลพljivost, smanjenu sposobnost upravljanja emocijama i poteลกkoฤ‡e u koncentraciji. Djeca koja redovito ne spavaju dovoljno mogu postati preosjetljiva i sklona emocionalnim ispadima.

Vaลพno je uspostaviti zdrave rutine spavanja i osigurati da djeca imaju dovoljno sna. Ograniฤavanje izloลพenosti ekranima prije spavanja, uspostava opuลกtajuฤ‡e predspavaฤ‡e rutine i osiguravanje ugodnog okruลพenja za spavanje mogu pomoฤ‡i. Ako dijete ima kontinuirane probleme sa spavanjem, konzultacija s pedijatrom ili struฤnjakom za spavanje moลพe biti potrebna.

8. Promjene u okruลพenju ili ลพivotne prekretnice

Velike promjene u ลพivotu djeteta, kao ลกto su preseljenje, roฤ‘enje brata ili sestre, razvod roditelja ili promjena ลกkole, mogu biti stresne i dovesti do histeriฤnog ponaลกanja. Djeca se mogu osjeฤ‡ati nesigurno i zbunjeno zbog ovih promjena, ลกto moลพe dovesti do emocionalne nestabilnosti. Prilagodba na nove situacije ฤesto zahtijeva vrijeme i moลพe biti izazovna. Vaลพno je da roditelji i skrbnici pruลพaju podrลกku i razumijevanje tijekom ovih prijelaznih faza.

Komunikacija je kljuฤna; vaลพno je otvoreno razgovarati s djecom o njihovim osjeฤ‡ajima i brinuti se o njihovim zabrinutostima. Pruลพanje dodatne paลพnje i sigurnosti u ovim trenucima moลพe pomoฤ‡i djeci da se osjeฤ‡aju stabilnije. Ukljuฤivanje djece u proces odluฤivanja i priprema za promjene moลพe im pomoฤ‡i da se osjeฤ‡aju kontrolnije. U sluฤajevima gdje djeca teลพe podnose ovakve promjene, struฤna pomoฤ‡ moลพe biti korisna.

9. Akademski pritisak i oฤekivanja

ล kolski pritisak i visoka oฤekivanja, bilo od strane roditelja, uฤitelja ili samih djece, mogu dovesti do histeriฤnog ponaลกanja. Djeca se mogu osjeฤ‡ati preplavljeno zbog ลกkolskih obaveza, ocjena i pritiska da postignu visoke rezultate. Ovaj stres moลพe dovesti do anksioznosti, smanjene samopouzdanja i emocionalnih ispada. Vaลพno je stvoriti uravnoteลพen pristup obrazovanju, gdje se naglasak stavlja na uฤenje i razvoj, a ne samo na ocjene.

Roditelji bi trebali poticati svoju djecu, ali i razumjeti i prihvatiti njihove jedinstvene sposobnosti i ograniฤenja. Poticanje djece na sudjelovanje u aktivnostima izvan ลกkole koje ih zanimaju moลพe pomoฤ‡i u smanjenju stresa. Otvoreni razgovori o ลกkolskim izazovima i emocionalnoj podrลกci su kljuฤni. U nekim sluฤajevima, struฤna pomoฤ‡ poput savjetovanja moลพe biti korisna u upravljanju akademskim stresom.

Malo dijete plaฤe na krevetu
Shutterstock

10. Neadekvatna prehrana i ลพivotni stil

Prehrana i opฤ‡i ลพivotni stil imaju znaฤajan utjecaj na emocionalno zdravlje djece. Neadekvatna prehrana, koja ukljuฤuje visoku konzumaciju ลกeฤ‡era i obraฤ‘ene hrane, moลพe utjecati na raspoloลพenje i ponaลกanje. Fluktuacije u razinama ลกeฤ‡era u krvi mogu uzrokovati promjene u raspoloลพenju i energiji, ลกto moลพe dovesti do histeriฤnog ponaลกanja.

Tjelesna aktivnost je takoฤ‘er vaลพna za emocionalnu dobrobit. Nedostatak redovite fiziฤke aktivnosti moลพe smanjiti sposobnost djeteta da upravlja stresom i negativnim emocijama. Vaลพno je poticati zdrave prehrambene navike i redovitu fiziฤku aktivnost. Obiteljski obroci bogati hranjivim tvarima i redovite aktivnosti na svjeลพem zraku mogu imati pozitivan utjecaj na emocionalno zdravlje djece. Roditelji bi trebali biti uzor zdravog ลพivotnog stila i poticati djecu na uravnoteลพenu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost.

Edukacija o vaลพnosti zdrave prehrane i tjelesne aktivnosti je kljuฤna za dugoroฤno zdravlje i dobrobit djece. Postavljanje redovitih vremena za obroke i smanjenje konzumacije brze hrane i slatkiลกa mogu pomoฤ‡i u odrลพavanju stabilnog raspoloลพenja. Ukljuฤivanje djece u planiranje i pripremu zdravih obroka moลพe ih potaknuti na zainteresiranost za zdravu prehranu.

Kako postupati prema djetetu koje proลพivljava histeriju?

Suoฤavanje s histerijom kod djece zahtijeva strpljenje, razumijevanje i prilagodljiv pristup. Kljuฤno je odrลพavati mirnoฤ‡u i suosjeฤ‡anje tijekom emocionalnih ispada, pruลพajuฤ‡i sigurno okruลพenje i koristeฤ‡i tehnike smirivanja. Postavljanje jasnih i dosljednih granica pomaลพe u stvaranju strukture i osjeฤ‡aja sigurnosti za dijete, dok istovremeno odraลพava ljubav i podrลกku.

Dijete se drลพi za glavu
Shutterstock
  1. Ostanite mirni i suosjeฤ‡ajni: Kada dijete doลพivljava histeriju, kljuฤno je da ostanete mirni. Vaลกa smirenost moลพe djelovati umirujuฤ‡e na dijete i pomoฤ‡i mu da se lakลกe nosi s vlastitim emocijama. Vaลพno je pokazati suosjeฤ‡anje i razumijevanje, ฤak i ako ne razumijete potpuno razlog njihove uznemirenosti. Izbjegavajte podizanje glasa ili pokazivanje frustracije, jer to moลพe dodatno eskalirati situaciju. Sluลกajte ลกto dijete ima za reฤ‡i i potvrdite njegove osjeฤ‡aje. Pokuลกajte se staviti u njegovu perspektivu i pokaลพite empatiju. Vaลพno je izbjeฤ‡i negativne etikete ili kritiziranje djeteta zbog njegovog ponaลกanja. Umjesto toga, usmjerite se na smirivanje situacije i pruลพanje emocionalne podrลกke.
  2. Pruลพite sigurno okruลพenje: Tijekom histeriฤnog ispada, vaลพno je osigurati da je dijete u sigurnom okruลพenju kako bi se izbjegle ozljede. Ako je potrebno, uklonite predmete s kojima bi se dijete moglo ozlijediti. Sigurno okruลพenje takoฤ‘er znaฤi pruลพanje emocionalne sigurnosti. Pokuลกajte preusmjeriti paลพnju djeteta na neลกto smirujuฤ‡e, kao ลกto je omiljena igraฤka ili aktivnost. Ponekad je najbolje dati djetetu prostor da se samo smiri, pod uvjetom da je sigurno. Budite blizu i dostupni, ali poลกtujte potrebu djeteta za osobnim prostorom ako je to potrebno. Kontinuirano pruลพanje stabilnog i predvidljivog okruลพenja moลพe pomoฤ‡i u smanjenju histeriฤnih reakcija. Vaลพno je konzistentno primjenjivati pravila i granice kako bi dijete razumjelo oฤekivanja.
  3. Koristite tehnike smirivanja: Uฤenje i primjena tehnika smirivanja moลพe biti izuzetno korisno tijekom histeriฤnih ispada. Tehnike dubokog disanja, brojanje do deset ili vizualizacija mogu pomoฤ‡i djetetu da se smiri. Ohrabrite dijete da se fokusira na disanje, ลกto moลพe pomoฤ‡i u smanjenju tjelesne napetosti i emocionalne uznemirenosti. Mekana glazba ili tiha priฤa takoฤ‘er mogu biti korisne u smirivanju. Vaลพno je biti strpljiv i ponavljati tehnike smirivanja koliko je potrebno. Fiziฤki kontakt, poput zagrljaja ili drลพanja za ruku, moลพe biti umirujuฤ‡i, ali samo ako je to neลกto ลกto dijete prihvaฤ‡a. Poduฤavanje djeteta ovim tehnikama kada je mirno moลพe pomoฤ‡i da ih lakลกe koristi tijekom buduฤ‡ih ispada. Vaลพno je prepoznati ลกto djeluje za vaลกe dijete, jer se tehnike smirivanja mogu razlikovati od djeteta do djeteta.
  4. Postavite jasne i dosljedne granice: Iako je vaลพno pokazati suosjeฤ‡anje i razumijevanje, takoฤ‘er je kljuฤno postaviti jasne i dosljedne granice. Dijete treba razumjeti ลกto je prihvatljivo ponaลกanje, ฤak i u trenucima kada je uznemireno. Postavljanje granica pomaลพe u stvaranju osjeฤ‡aja sigurnosti i predvidljivosti. Objasnite djetetu na miran i jasan naฤin koje su posljedice neprihvatljivog ponaลกanja. Vaลพno je odrลพavati dosljednost u primjeni ovih pravila i posljedica, kako bi dijete moglo nauฤiti iz iskustva. Tijekom histeriฤnih ispada, podsjetite dijete na postavljene granice, ali na naฤin koji je umirujuฤ‡i, a ne kaznjenje. Nakon ลกto se dijete smiri, razgovarajte o dogaฤ‘aju i objasnite zaลกto je odreฤ‘eno ponaลกanje bilo neprihvatljivo. Vaลพno je takoฤ‘er priznati i pohvaliti dijete kada se ponaลกa na prihvatljiv naฤin, kako bi se poticalo pozitivno ponaลกanje.
  5. Budite strpljivi i dajte vremena za smirivanje: Histeriฤni ispadi ฤesto zahtijevaju vrijeme da se smire. Vaลพno je biti strpljiv i dati djetetu dovoljno vremena da se emocionalno stabilizira. Ponekad, sve ลกto moลพete uฤiniti je biti prisutni i ฤekati da dijete proฤ‘e kroz svoje emocije. Tijekom ovog vremena, nastavite biti podrลกka i umirujuฤ‡e prisustvo. Izraลพavanje ljubavi i prihvaฤ‡anja bez obzira na ponaลกanje moลพe pomoฤ‡i u izgradnji emocionalne otpornosti. Pokuลกajte izbjeฤ‡i postavljanje previลกe pitanja ili pritiskanje djeteta da brzo prebrodi svoje emocije. Nakon ลกto se dijete smiri, provedite vrijeme u razgovoru o tome ลกto se dogodilo i kako se moลพe bolje nositi s emocijama u buduฤ‡nosti. Nauฤite dijete da je u redu osjeฤ‡ati snaลพne emocije, ali da postoje prihvatljivi naฤini izraลพavanja tih emocija.

Strpljivo davanje vremena djetetu da se smiri i razgovor o dogaฤ‘ajima nakon ลกto se emocije stabiliziraju kljuฤni su za razvijanje zdravijih naฤina suoฤavanja s emocijama. Svako dijete je jedinstveno, stoga je vaลพno prilagoditi pristup individualnim potrebama i karakteristikama svakog djeteta. Kroz dosljednu primjenu ovih strategija, roditelji i skrbnici mogu pomoฤ‡i djeci u razvijanju emocionalne otpornosti i zdravih naฤina izraลพavanja svojih osjeฤ‡aja.

Oznakedijetedjecahisterijaodgojpsihiฤko stanje
Podijeli ovaj ฤlanak
Facebook Twitter Kopiraj poveznicu Isprintaj

Pogledajte i ovo

Zdravlje

Evo ลกto se dogaฤ‘a s naลกim tijelom ako ne jedemo cijeli dan

1 minuta ฤitanja
Zdravlje

Spavanje s mokrom kosom: Je li ลกtetno za zdravlje?

1 minuta ฤitanja
Hrana i piฤ‡eZdravlje

Najbolja jutarnja piฤ‡a za ispravan rad organizma i odrลพavanje linije

1 minuta ฤitanja
Snaga i imunitet
Zdravlje

Kako ojaฤati imunitet โ€“ 15 jednostavnih naฤina

8 minuta ฤitanja
Zdravlje

Pijete vino svaki dan? Evo koje su posljedice

1 minuta ฤitanja
Zdravlje

Hrana koju biste trebali izbjegavati ako se pretjerano znojite

1 minuta ฤitanja
DalmacijaPortal.hrDalmacijaPortal.hr
Pratite nas
Copyright 2024 ยฉ Sva prava pridrลพana.
  • Uvjeti koriลกtenja
  • Pravila privatnosti
  • Kontakt
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?