I žene i muškarci vole imati urednu i zdravu kosu, a u tome uvelike mogu pomoći maske za kosu.
Kosa je zaista jedna od prvih stvari koje primjećujemo na ljudima, jer obično ljudima gledamo u lice, a kosa im uokviruje lice. Neovisno o tome da li smo jako fokusirani na kosu ili ne, kosa će definitivno imati utjecaja na to kako promatramo ljude. Samo razmislite o tome koliko ste puta pomislili da je netko možda lijen ili neuredan zato što je prošao pored vas nepočešljan, zamršene ili prljave kose.
Zbog toga je vrlo dobro i praktično njegovati svoju kosu na pravilan način. Kod nekih će to biti jednostavnije jer je njihova kosa otpornija na oštećenja i bolje podnosi sve faktore koji utječu na nju, dok će kod drugih tako kosa možda biti više oštećena i problematičnija. Ako ste kroz život često bojili kosu, posvijetljivali je ili ste pak radili stvari kao što su peglanje kose ili kovrčanje uređajima na toplinu, vjerojatno ste prilično oštetili svoju prirodnu kosu, ali na sreću ne nepovratno.
Ipak, to ne znači da ju ne možete povratiti u život i da ona više nikad neće biti sjajna i neoštećena. Morat ćete promijeniti navike koje imate, ali vrlo brzo ćete ju moći nahraniti i podržavati u njenoj promjeni. Krenimo, dakle, od jednostavnih i prirodnih preparata koji neće oštetiti vaš novčanik, a bit će produktivni za vašu kosu i njeno zdravlje.
Kako održavati zdravlje kose?
Zdrava kosa je skup zdravih navika, od kojih ćemo prvo spomenuti onu koju radimo svaki dan, a to je češljanje kose. Moramo paziti na nju tako što ju nećemo stalno vući i nećemo ju agresivno četkati. Ako imate kovrčavu kosu ne biste ju smjeli češljati osim kada je mokra i puna proizvoda za raščešljavanje. U suprotnom ćete ju samo dodatno zamrsiti i polomiti vlasi. Kovrčava se kosa u međuvremenu smije raščešljavati samo prstima. Osim što morate paziti na to kako perete kosu i koje proizvode koristite, morate svoju kosu i hraniti.
Ako ju samo čistite i ništa dodatno ne stavljate na nju, isušujete vlas koja je već početno oštećena. Isto tako ćete određeni fokus morati staviti na svoje navike tijekom spavanja – satenska ili svilena jastučnica puno pomažu u oštećenju kose. Na kraju dana, ono što je najbitnije je da prestanete koristiti invazivne proizvode i aparate. Nikako ne smijete koristiti aparate koji konstantno griju vašu kosu i trebali biste ju što više je moguće sušiti prirodno. Ako ju ne možete sušiti prirodno jer je jako gusta i kovrčava, onda ju možete sušiti na srednjoj toplini.
Izbjegavajte određene aparate kao što su uvijači za kosu ili pegle za kosu te se radije fokusirajte na zdravlje svoje kose. Kosa koja je zdrava neće biti čupava i zamršena te je zbog toga onda nećete morati ni ravnati. Istu kosu prirodnu možete nakovrčati raznim metodama koje uključuju kovrčanje motanjem kose oko čarapa ili pojasa bademantila. Ako ste zainteresirani za takve stvari, svakako pretražite internet za dodatne savjete i upute.
Mogu li prirodni proizvodi zaista napraviti promjenu?
Mnogi ljudi su jako skeptični oko prirodnih proizvoda, pa iako vjeruju da su oni dobri za kosu jer ne sadrže određene silikone, konzervanse i isušujuće sastojke, cijela ideja prirodnih proizvoda im je jednostavno – neprirodna. Kako bi nešto moglo raditi ako ne sadrži jake sastojke koji su dokazano kemijski produktivni?
Kao prvo, naša kosa zapravo uopće nije toliko prljava. Naše tjeme luči sebum i zbog toga naši korijeni mogu biti masni, ali naša kosa sama po sebi ne prlja se dramatično. Većina šampona koje koristimo zapravo previše isušuju i čiste kožu do te razine da ju nepotrebno oštećujemo. Puno je bitnije da ju redovito operemo nečim blagim nego da koristimo proizvode s puno sulfata – pogotovo SLS (Sodium Laureth Sulfate).
Da prirodni proizvodi definitivno mogu napraviti pozitivnu promjenu na našoj kosi je sigurno, ali jeste li znali da mogu napraviti pozitivnu promjenu na našoj koži, to jest koži tjemena? Vrijeme je ono što regulira koliko će se naša kosa mastiti jer sebum s tjemena dolazi na kosu. Imajte na umu da prirodno ne znači da je nešto nužno sigurno, te još uvijek moramo paziti kako se ti proizvodi koriste i trebamo li ih razrijediti prije upotrebe. To se posebno odnosi na eterična ulja i na slične stvari koje same po sebi moraju biti u nekom nositelju ili baznom ulju. Čitajte upute na proizvodima i ako kupujete nešto u velikoj koncentraciji, raspitajte se kod aromaterapeuta ili osobe kod koje ste kupili proizvod.
Mogu li prirodni proizvodi biti štetni?
Prirodni proizvodi ne mogu biti štetni u smislu sastava. Ukoliko kupujete proizvod od provjerenog brenda, zasigurno nećete zažaliti. Ipak morate paziti kako koristite taj proizvod i da li ga pravilno skladištite jer je kod prirodnih proizvoda i skladištenje izuzetno bitno, pogotovo ako kupujete od nekog tko je mali obrtnik ili proizvodi iz svoje kuće. Puno malih obrtnika u potpunosti izbjegava konzervanse i slične stvari, što dugoročno može biti dobro za našu kosu, ali takvi proizvodi traju dosta kratko. Nakon nekog vremena počnu imati određeni miris i više nisu toliko sigurne jer mogu početi nakupljati bakterije, plijesni i slične stvari. Čitajte upute na proizvodima i čitajte koji su rokovi na tim proizvodima te ih se striktno držite. Oni su s razlogom napisani i savjetovanje s osobom od koje ste kupili proizvod uvijek je dobra ideja.
Možete pogledati na internetu kako se inače koristi taj proizvodi kako biste vidjeli postoji li nekakav optimalni način korištenja. Mnogi eterična ulja kapaju u vodu, a što zapravo i nije najpametniji način za koristiti eterično ulje. Ono bi se idealno trebalo koristiti u nekom baznom ulju i trebali biste izbjegavati direktno nanošenje.
Isto tako određeni proizvodi mogu biti štetni za određene tipove kože. Osjetljiva koža treba puno više pažnje i morate puno više razmišljati o tome što zaista smijete staviti na nju kad su u pitanju djeca i mladi. Također morate razmišljati malo više jer njihova koža možda nije adaptirana na eterična ulja i na druge prirodne proizvode. Neki od stvari kod kojih definitivno ne trebate paziti su prirodni maslaci i prirodna bazna ulja. Kod njih morate samo imati na umu rok trajanja i pazite da ukoliko proizvod ima manje konzervansa, isti bude skladišten pravilno.
Koja je najbolja prirodna maska za kosu?
Postoje različiti jednostavni recepti za prirodne maske za kosu, ali vi ćete sami morati probati koji od tih recepata vama najbolje odgovara. Razlog tome je što svačija kosa ima drugačiju poroznost, drugačiju razinu oštećenja i zapravo drugačiju debljinu vlasi. Također, vaša kosa može imati dovoljno ili nedovoljno proteina te dovoljno ili nedovoljno humektansa, isto kao i dovoljno emolijensa te nedovoljno emolijensa. Balans vaše kose je nešto što ovi morate otkriti sami, tako da isprobavanje različitih maski može biti pravi zadatak.
Maske za kosu s kokosom
Kokos je idealan za one koji imaju suhu ili oštećenu kosu. Vlaga i njega su ovdje jako bitni, a kokos može dati idealan omjer navedenih. Što je vaša kosa manje suha, to ćete manje problema imati sa suhim krajevima i sa zamršenom kosom. Suha kosa također ima tendenciju pucati, tako da će je vlaženje, odnosno hranjenje te kose imati velikih prednosti. Najlakša prirodna maska za kosu (preljev za kosu) se može napraviti s kokosovim uljem, a priprema traje tek nekoliko minuta. 1 ili eventualno 2 žlice kokosovog ulja trebate zagrijati u mikrovalnoj te umasirati u lagano vlažnu kosu.
Nemojte kokosovo ulje umasirati direktno na vlasište jer bi to moglo poticati promjenu pH vlasišta. Umasirajte ulje na druge dijelove kose i zatim zavežite kosu u punđu ili u rep. Svakako prekrijte kosu s kapom za tuširanje ili ju umotajte u svilu ili saten. S takvom kosom morat ćete prespavati i onda ju šamponirati ujutro. Ulje mora biti toplo kako bi bolje i dulje ušlo u vlas , ali nemojte da bude vruće jer bi vas to moglo opeći.
Maske za kosu s avokadom, medom i maslinovim uljem
Ako je vaša kosa više oštećena nego što je suha, potrebni su vam proizvodi koji hrane, a ne vlaže. U tom slučaju, idealno je koristiti avokado. Kosa koja je oštećena obično je kosa kojoj nedostaje zdravih masti, a baš to ima ova interesantna namirnica. Za to će vam trebati pola avokada, žlica maslinovog ulja, žlica meda i nekoliko kapi eteričnog ulja ukoliko ga imate u kući. Pomiješajte sve zajedno dok smjesa nije u potpunosti kompaktna. Ova se prirodna maska za kosu nanosi na mokru kosu, a krenuti morate od vrha vlasi. Samo da ponovno napomenemo da bi najmanja količina trebala biti na samom vlasištu.
Kako biste dopustili proizvodima da u potpunosti uđu u vlas, možete kosu zavezati u punđu i onda prekriti kosu kapom za tuširanje. Tada možete koristiti fen koji će zagrijati cijelu masu i dopustiti joj da uđe dublje u vašu vlas. Nakon što 10 minuta grijte smjesu, možete ju pustiti da na vašoj kosi stoji još dvadesetak minuta. Nakon toga ju ispirete i vidjet ćete koliko je vaša kosa odmah nahranjena.
Maske za kosu s bananom, medom, jajima i maslinovim uljem
Ako ste primijetili da vam kosa ispada ili da se dosta prorijedila u zadnje vrijeme, trebate određene aminokiseline koje će potaknuti rast vaše kose. U tom slučaju idealna je banana koja je bogata aminokiselinama, ali i koja će pomoći u elastičnosti kose zahvaljujući svojim proteinima. Za ovu masku su vam potrebna 2 žumanjka, 2 zrele banane, nekoliko žlica meda, pola šalice prirodnog regeneratora i 2 žlice maslinovog ulja koji se miješaju zajedno.
Banane ćete vjerojatno morati izgnječiti vilicama prije no što krenete miješati smjesu, a ovo ostalo će se lako povezati. Možete koristiti i blender, ali se to baš i ne preporučuje jer će smjesa potencijalno postati vrlo rijetka. Kosu morate u potpunosti prekriti smjesom te ostaviti da djeluje do pola sata. Nakon toga ćete ju isprati hladnom vodom i kosu možete oprati ukoliko osjećate kao da je još uvijek ljepljiva.
Maske za kosu s octom i medom
Ukoliko vaša kosa nema sjaj i čini vam se kao da je potpuno matirana, dobra je ideja pomiješati med s jabučnim octom u jednakom omjeru. Naravno, ovisno o duljini vaše kose možda ćete trebati više ili manje smjese. Na vlažnoj će kosi ovi sastojci očistiti vlas i izgladit će vanjski dio dlake, a sve što trebate je nanijeti, pustiti da stoji 20 minuta i nakon toga isprati šamponom.
Jasno je da je ovdje šampon obavezan jer jabučni ocat ostavlja određen miris. Ako vam baš jako smeta taj miris, u smjesu možete staviti mrvicu eteričnog ulja, ali imajte na umu da su ona ponekad prejaka za nečije vlasište i da bi inače trebala biti u baznom ulju.
Maske za kosu od cimeta i kokosa
Zadnja maska koju ćemo spomenuti, posebno je korisna za one čija kosa raste presporo ili jednostavno neće rasti. Ako ste primijetili da vam je dosta kose ispalo i da kosa više ne raste kao ranije, možete probati masku s cimetom. Cimet je inače dobar antibakterijski sastojak koji stimulira cirkulaciju, te promovira rast kose i njenu snagu. Povežite cimet i kokosovo ulje u istom omjeru te nakon toga tu smjesu stavite na vlasište.
Ovo je jedna od rijetkih maski koja se stavlja direktno na tjeme, a ne na cijelu duljinu kose. Kad ova smjesa na vašoj kosi stoji između 30 i 45 minuta osjetit ćete lagano peckanje. Ako peckanje bude prejako skinite masku ranije. Maska se skida tako što se ispere vodom, a na kraju možete i šamponirati kosu.
Rižina voda za kosu – jednostavan, a produktivan tretman
Riža sadrži aminokiseline, vitamin B, vitamin E te razne minerale i antioksidanse. Rižina voda za kosu radi se uz pomoć pola čaše obične riže koju trebate isprati i onda staviti u vodu u količini od 2-3 čaše vode. Namakanje riže bi se trebalo raditi minimalno 30 minuta, ali se može ostaviti i do nekoliko sati. Nakon toga vodu koja ostane morate odvojiti od riže koja se sada i napuhala. Tu vodu stavljate preko svoje kose i ostavljate da djeluje na neko vrijeme, a nakon toga kosu možete isprati. Rižina voda u potpunosti je prirodna, ali ju nemojte raditi u velikim količinama te onda čuvati tu vodu jer se mogu razviti određene bakterije. Kada ju napravite, tada ju iskoristite.
Prirodni sastojci definitivno mogu biti jako korisni za našu kosu, a maske za kosu su najlakši način da nahranimo i osvježimo našu vlas. Nadamo se da ćete isprobati neki od prirodnih recepata koje smo podijelili te da ćete vidjeti promjene na svojoj kosi u smislu sjajnije, zdravije i čvršće kose koja brže raste.