Limun koristimo uvijek i svugdje, možemo ga nazvati čarobnim voćem. Njegova upotreba je raznolika ,a konzumacija pozitivno utjecajna na ljudsko zdravlje pa čak i na izgled kože.
Ipak, nije sve tako bajno ni sa limunom. Svaki lijek u prekomjerenoj dozi postaje otrov, a stomatolozi se u posljednje vrijeme u sve većem broju slažu u jednoj stvari – limun je štetan za zube!
Limunska kiselina izaziva eroziju cakline. Stalna izloženost limunskoj kiselini pospješuje razvoj karijesa i povlačenje zubnog mesa. To je jedan od načina kako limunada utječe na zube.
Erozijom zubne cakline zubi žute. Ispod cakline nalazi se dentin kojeg karakterizira žuta boja. Zbog oslabljene cakline proviruje dentin i naglašava se prirodna žuta boja zubi, prenosi Teeth Talk Girl.
Koristite li limunov sok u želji da izbijelite zube, postići ćete kontraefekt.
SAVJETI STOMATOLOGA:
- Četkajte zube prije ispijanja limunade.
- Limunadu pijte na slamku. Tako ćete izbjeći natapanje svih zubi u limunskoj kiselini.
- Izbjegavajte dodavanje šećera u limunadu. Nakon ispijanja zubi potrebno je odgoditi četkanje zubi najmanje pola sata. Šećer i zubna kiselina u tom periodu mogu jako naštetiti našim zubima.
- Pijte hladnu limunadu. Što je limunada toplija izazvat će veće nagrizanje cakline.
- Odaberite zubnu pastu s dodatkom fluora.
- Nakon ispijene limunade obavezno isperite usta vodom, jednako kao i u slučaju ispijanja kave.
- Vratite ravnotežni pH u ustima. Žvačite žvakaču gumu nakon ispijanja limunade kako bi se Ph u ustima normalizirao. Limun ima izrazito nizak Ph (ispod 5 pH). Potrebno je vratiti Ph na ravnotežni pH u ustima (6-7 pH). Ravnotežni pH sline štiti našu usnu šupljinu od bakterija. U suprotnom kiselina uzrokuje demineralizaciju zubi.