Klice su jedna od nezamjenjivih namirnica za svaku osobu koja je orijentirana na zdrav život i zdravu prehranu. Zašto su klice toliko bitne? Riječ je o dijelovima biljke s iznimno bogatim nutritivnim sastavom i ljekovitim svojstvima, a koje imaju veliki utjecaj na zdravlje organizma.
Klice imaju veliku količinu vitamina i minerala, te vlakana i proteina, dok istovremeno imaju jako malu energetsku vrijednost. Tako su klice bogate vitaminima A, B, C, D, E, K i mineralima kao što su magnezij, željezo, cink i kalcij.
Postoji mnogo vrsta klica pa ćemo o svakoj reći ponešto, a na vama je da izaberete one čija vam se svojstva čine najprivlačnijima ili one koje vam se čine najukusnijima.
10 dobrih razloga zašto treba uvesti klice u prehranu
1. Bogatstvo enzima
Klice su jako bogate enzimima, posebnim vrstama proteina koji su vrlo važni za naš organizam. Zbog njih je naš organizam funkcionalniji, a činjenica je da u klicama ima sto puta više enzima nego u bilo kojoj vrsti voća ili povrća.
Vaš će organizam iz klica izvući maksimalnu količinu nutrijenata svih vrsta, od vitamina i minerala do aminokiselina i masnih kiselina koje toliko dobro djeluju na nas. Svi tjelesni procesi će tada biti bolje odrađeni, a vaše će tijelo biti spremnije na svakodnevni rad.
2. Bogatstvo masnih kiselina
Količina masnih kiselina koja se javlja kroz proces klijanja je ogromna, a ljudskom organizmu upravo najviše nedostaje ta vrsta masnoće. To je vrsta masnih kiselina koja razgrađuje mast i jako je bitna za održavanje metabolizma u ravnoteži.
Zato je uvođenje klica u prehranu dobar način za unos dobrih hranjivih tvari.
3. Vrhunske bjelančevine
Bjelančevine koje se nalaze u klicama graha ili žitarica su jako kvalitetne jer imaju jako visoku prehrambenu vrijednost.
4. Jako velika količina vlakana
Količina vlakana u klicama je jako velika, a svi znamo koliko su vlakna bitna za probavu i dobar metabolizam. Vlakna su jako dobra i za mršavljenje jer za sebe vežu masnoće i razne toksične tvari te ih tako izbacuju iz vašeg tijela. Time se osigurava brza razgradnja masnoća prije nego što ih tijelo pohrani u zalihe.
5. Jako velika količina vitamina
Klice obiluju raznim vitaminima, osobito vitaminima A, B, C i E. Kod nekih vrsta klica količina vitamina se poveća i za dvadesetak puta kroz nekoliko dana klijanja u odnosu na količinu vitamina koja se nalazila u sjemenki.
6. Klice smanjuju kiselost organizma
Kiselost organizma je jako štetna i povezana je s pojavom mnogih bolesti pa su klice jako dobar način da smanjite tu kiselost i ojačate alkalizaciju vlastitog organizma.
7. Najupotrebljivija vrsta minerala
U procesu klijanja mnogih klica, kao što su recimo klice žitarica, graha ili oraha, dolazi do snažnog vezivanja minerala s bjelančevinama pri čemu se vežu alkalni minerali poput kalcija i magnezija koji su jako značajni za naše tijelo.
8. Mogu se uzgajati u svakom domu
Klice je vrlo jednostavno uzgajati pa imate priliku jesti klice koje su uzgojene na potpuno prirodan način i bez aditiva. Tako ćete se osigurati od pesticida i kemikalija koje mogu naštetiti vašem organizmu, a u isto vrijeme i pomagati okolišu jer uzgoj hrane na ekološki način nema negativnog efekta prema prirodi.
9. Klice su pogodne za svaki novčanik
Čak i kad kupujete klice (preporučujemo bio-uzgoj), nećete biti iznenađeni prenapuhanim cijenama kao što to često biva sa zdravim namirnicama. Ako ih počnete uzgajati u vlastitom domu tada će one biti najjeftinija i najnutritivnija namirnica koju koristite.
10. Klice imaju jaku energiju
Već u prvih nekoliko dana klijanja klice umnogostručuju svoju vrijednost tako što ima se povećava količina vitamina, minerala, esencijalnih kiselina i drugih nutrijenata pa bi zaista bio grijeh ne iskoristiti svu tu energiju nastalu bujanjem.
Najpoznatije klice i kako ih i zašto koristiti:
ALFAALFA KLICE– ove su klice multivitaminske bombe koje su odlične za prehranu ljudi svih uzrasta. Nutritivni sadržaj ovih klica je izniman jer sadrže jako mnogo bjelančevina, folnu kiselinu, vlakna i karotene, ali i mnoštvo raznih vitamina i minerala.
Alfaalfa klice su jako lako probavljive i vrlo korisne za tijelo, a najčešće ih se koristi za izradu salata, sendviča, sokova i raznih umaka.
MUNG DALA KLICE – su klice mungo graha i poznate su po svojoj sposobnosti da očiste tijelo od toksina i pomognu rad jetre.
KLICE BADEMA – iznimno ukusne klice omiljenog orašastog ploda su jako popularne i poznate po tome da povećavaju vitalnost organizma.
KLICE BROKULE – minerali i vitamini kojima obiluju ove klice su toliko brojni da ih nema niti smisla nabrajati. Smatra se da sprječavaju nastanak zloćudnih bolesti i da njihovi antioksidansi štite organizam od raznih bolesti.
KLICE GRAŠKA – ove klice obiluju bjelančevinama i vrlo su dobre za probavu čiji rad potiču. Dosta su omiljene jer su vrlo ukusne pa se dodaju raznim salatama, varivima i umacima. One također i stabiliziraju razinu šećera u krvi i jačaju imunološki sustav.
KLICE PŠENICE – klice pšenice su kao stvorene za ubrzanje usporenog metabolizma pa vraćaju tijelo u ravnotežu. Istovremeno utječu na dobro raspoloženje i ublažavaju posljedice stresa. Njih mogu jesti i djeca.
KLICE KVINOJE, ZOBI I RAŽI – koriste se za jačanje organizma.
KLICE ROTKVICE – klice rotkvice oduševljavaju svojim pikantnim okusom pa su kao stvorene za sve koji vole pikantniju hranu jače arome. Osim što su odlične za guste juhe, variva i salate također su vrlo dekorativne pa se često koriste kao ukrasi za sendviče ili slično.
KLICE SLANUTKA – ove klice pomažu svima koji imaju probleme s radom gušterače, želuca i srca.
KLICE SOJE – ovo su klice bogate bjelančevinama, željezom, kalcijem, kalijem, masnim kiselinama i B vitaminom pa su vrlo blagotvorne za ljudski organizam. Poznate su po svom blagom djelovanju na srce, na uklanjanju probavnih i želučanih tegoba, a pomažu i održati dobru razinu šećera u krvi.
Uzgoj klica u vlastitom domu
Klice nije teško uzgojiti pa ako ste inače dobri s biljkama i cvijećem bit ćete oduševljeni rastom ovih predivnih biljki. Najlakše ih je uzgojiti pomoću stakleni koje imaju jako široko grlo i pomoću poklopca za klijanje kojeg možete nabaviti u većini trgovina zdrave hrane. Bitno je da koristite samo organske sjemenke za klijanje inače nećete dobiti proizvod koji će biti nutritivno koristan i zdravstveno blagotvoran.
Postupak sadnje klica:
Operite ruke i pripremite sjemenke na način da u svaku staklenku stavite samo jednu vrstu sjemenki. Prije toga sjemenke očistite od ljuskica, grančica ili sličnog.
U svaku staklenku stavite samo jednu čajnu žličicu sjemenki, a slučaju da sadite klice mahunarki ili žitarica tada koristite pola šalice zrnja. Iako vam se ovo čini malo, sjemenke će rasti namakanjem.
Preko sjemenki nalijte čistu vodu, barem jednu punu šalicu. Ako sadite mahunarke, žitarice ili orašaste plodove vode mora biti minimalno tri puta više od sjemenki ili zrnja.
Zatvorite posudu pomoću poklopca namijenjenog tome, a ako nemate poklopac slobodno iskoristite čistu gazu ali je osigurajte gumicom.
Klice se moraju ispirati nekoliko puta dnevno i svaki put ih morate jako dobro ocijediti!
Klice su spremne za branje u raznim periodima, ovisno što ste sadili. Klice sezama se mogu brati već nakon jednog ili dva dana dok se klice rotkvice ili gorušice mogu brati tek nakon pet dana.
Kad su spremne za branje na vama je samo da ih stavite u veliku zdjelu koju ste prethodno napunili hladnom vodom te da ih u njoj dobro promiješate. Na taj ćete se način riješiti ljuskica i kožice sa sjemenja (obično isplivaju na površinu pa ih se lako makne).
Sada samo morate dobro ocijediti klice i uživati u vlastito ekološki uzgojenim nutritivnim bombama!
Popis klica koje možete uzgajati je dugačak, a evo onih koji se najčešće uzgajaju:
- Badem, kikiriki, lješnjak
- Suncokret, sezam i lan
- Leća, grašak, grah, soja, slanutak
- Pšenica, zob, raž, kvinoja, riža
- Brokula, špinat, rotkvica, kupus, mrkva, luk i repa