Trudnoća je uistinu blaženo stanje, ali jako visoka trudnoća može postati jako teška za trudnicu, osobito ako joj je termin već prošao i pojavio se novi strah vezan uz bebino zdravlje. Također, mnoge trudnice žele što bolje pripremiti svoje tijelo za porod te pomoći bebi da polako krene na svoj put. Priprema tijela za put pomaže i samoj trudnici koja već željno iščekuje dolazak svog djeteta na svijet.
Iako tijelo neće pokrenuti mehanizam porođaja ako nije spremno na to, osobito ako ni beba nije spremna, postoje neki postupci kojima trudnica može pomoći tijelu da se bolje pripremi na porod i potaknuti ga u tom smjeru.
Iako je većina ovih postupaka bezopasno trudnica bi se ipak trebala posavjetovati s liječnikom o tome je li dijete spremno za dolazak na svijet. Najvažniji dio ovih priprema je vrijeme trudnoće, što znači da mora prijeći vrijeme termina i da se ne treba poticati na porod prije 40. tjedna trudnoće (važno je da se prati trudnoća po tjednima). Trudnica koja želi potaknuti trudove mora biti zdrava i u formi stoga se to ne preporučuje ženama koje imaju rizičnu trudnoću.
Ako se odlučite na poticanje trudova nikako ne smijete kombinirati nekoliko različitih metoda poticanja trudova jer možete ugroziti trudnoću. Previše stimulacije može dovesti do neočekivanih ili pretjeranih reakcija tijela.
Najbolji načini kako potaknuti trudove
Prije korištenja bilo koje navedene metode obratite se svom liječniku ili primalji!
1. Masaža trbuha
Masaža trbuha bezopasan je i ugodan način za poticanje tijela na porod. Potrebno je samo 10 ml kvalitetnog bademovog ulja kojemu je potrebno dodati ulje od klinčića, đumbira i cimeta. Ulje će se puno bolje upiti u kožu ako prije masaže trbuh namočite toplom vodom. Osim što će nahraniti kožu i pružiti joj vlagu koja joj je potrebna ovakva masaža će stimulirati mišiće maternice da počnu s kontrakcijama.
2. Topla kupka
Topla kupka nije dobro rješenje za svaku trudnicu jer mnoge trudnice imaju problema s cirkulacijom, ali ako ste zdravi i fit topla je kupka baš za vas. Kupku nemojte provoditi sami nego u nečijoj pratnji, da izbjegnete potencijalne nezgode. U kupku možete dodati i neka eterična ulja, posebice klinčić i đumbir.
3. Seks
Vođenje ljubavi može potaknuti trudove i ubrzati porod. Seksualno uzbuđenje u tijelu će osloboditi hormon oksitocin, hormon koji se veže uz ljubav, dodire, prisnost i majčinstvo. On se već godinama koristi za poticanje trudova.
Što se tiče snošaja, sperma je također jedan od induktora trudova jer sadrži hormon prostaglandin koji se također koristi za poticanje poroda. Upravo taj hormon pomaže omekšati grlić maternice. Osim toga, prilikom orgazma dolazi do kontrakcija koje mogu potaknuti trudove. Tek kad trudnica dođe do termina za porod treba početi prakticirati seks bez kondoma jer bi se inače mogli potaknuti prijevremeni trudovi.
4. Stimuliranje bradavica
Stimuliranje bradavica je vrlo učinkovit način poticanja trudova jer se i na taj način potiče lučenje hormona oksitocina što vrlo brzo može dovesti do trudova. Upravo zbog te velike količine hormona koji se luče ova se stimulacija preporučuje samo u trenucima kada je cerviks već pripremljen na porođaj. Zbog toga se ova stimulacija ne provodi bez nadzora medicinskog djelatnika.
5. Tjelesna aktivnost
Prije termina porođaja pretjerana aktivnost nije poželjna, osobito penjanje po stepenicama. No šetnja je jedan od načina kako možete potaknuti trudove i pomoći djetetu da se smjesti u dobar položaj za rađanje. Šetanje je najbolja aktivnost za majku i dijete jer je umjerena i ne može stvoriti nikakve tegobe. Ako imate problema s bolovima u leđima ili vam natiču noge nemojte pretjerivati sa šetnjom već ju podijelite na nekoliko izlazaka.
Pilates je dobar način kojim se uz iskusnog trenera može pripremiti bebu na okretanje u poziciju za porod, dok se istovremeno trudnica može riješiti bolova u leđima. Žene koje nisu rabile pilates lopte prije trudnoće trebale bi ići na tečaj pilatesa jer im može pomoći smanjiti bolove, ali im može i naštetiti ako rade krive vježbe.
6. Ispijanje čajeva
Neke biljke sadrže sastojke koji potiču trudove pa se mogu iskoristiti za pripremu čaja koji će pomoći pripremiti tijelo na porođaj. Riječ je o cimetu, klinčiću, đumbiru i verbeni, a ispijanje čaja mora biti umjereno, gutljaj po gutljaj kroz čitavi dan.
Osim toga, dobro je piti i blage čajeve koji smiruju i pripremaju tijelo na napor koji slijedi.
7. Začini i hrana
Bosiljak je već godinama poznat začin koji potiče menstruaciju pa je dobar izbor za dodavanje u hranu u slučaju kada je prošlo vrijeme termina poroda. Isto vrijedi i za začinjenu hranu koja doista može potaknuti na porod, ali često može dovesti i do neugode u već ionako osjetljivom želucu i probavnom sustavu buduće rodilje.
Banane su bogate kalijem stoga se i one smatraju važnim faktorom u kontrakcijama maternice. Oprez s konzumacijom kod trudnica koje su razvile trudnički dijabetes!
Datulje se na Dalekom istoku smatraju dobrim načinom za otvaranje cerviksa te ujedno reguliraju rad probavnog sustava. I ovdje je važno biti oprezan jer one sadrže jako puno šećera.
Sve ove metode mogu, ali i ne moraju djelovati jer svaka osoba je drugačija i što djeluje kod jedne osobe ne mora djelovati i kod druge.
Izbjegavajte sljedeće načine poticanja trudova:
1. Laksativi
Korištenje laksativa je veliko NE za poticanje trudova! Ono dovodi do pretjerane aktivnosti crijeva ili pojave proljeva, a to uzrokuje dehidraciju, grčeve u crijevima, a često i mučninu. To će samo otežati položaj trudnice i učiniti je slabijom ako do poroda dođe za vrijeme uzimanja laksativa.
2. Ricinusovo ulje
Korištenje ricinusova ulja je nepotrebna i rizična smetnja koja ne može utjecati na kontrakcije maternice, ali može previše potaknuti rad probavnog sustava i stvoriti nelagodu kod trudnice. Slično kao i kod laksativa, može napraviti veću štetu nego korist.
3. Čaj od lišća maline
Da korištenje ovog čaja može pomoći potaknuti trudove nikada nije znanstveno potvrđeno, a velika količina ovog čaja mogla bi utjecati i na želudac te stvoriti probavne smetnje.