Poker je prije svega mnogima vrlo draga igra. Ona zahtijeva puno vještine i sposobnosti samih igrača da dođu do pobjede što je već u samom startu razlikuje od igara na sreću kakve su loto i odabir brojeva(npr. Eurojackpot brojevi), bingo ili druge igre u kojima igrač ne odlučuje sam o svojoj sudbini. Ona sadrži i veliku dozu kompetitivnosti, a najbolji igrači na svijetu provode sate i sate “trenirajući” kako bi usavršili svoju vještinu. To je jedna od glavnih poveznica između pokera kakav se igra u casinima i sporta pa su mnogi zato odlučili i okarakterizirati poker sportom. Upravo ćemo zato i mi razmotriti koje sve karakteristike i značajke poker zapravo čine sportom.
Vječna dilema
Čini se kako rasprava o tome je li poker sport traje već dugi niz godina, a isto tako se ne nazire njezin kraj. Iako je IMSA (Međunarodna organizacija za misaone sportove) poker i službeno proglasila misaonim sportom, kao primjerice i šah, velik broj ljubitelja tradicionalnih sportova s time se ne slaže. Najveća platforma na kojoj se vode “ratovi” ljubitelja pokera i onih koji to nisu definitivno je Internet i različiti forumi na kojima se vode žestoke rasprave u kojima svatko brani svoje stavove. Obje strane imaju neke dobre argumente, ali nitko ne može oduzeti tu činjenicu da se poker službeno smatra sportom.
Igrači pokera žive zdravo kao i sportaši
Iako će mnogi posumnjati u ovo, istina je. Da bi igrači pokera bili na vrhuncu svoje igre, moraju biti u formi i zdravi. Naravno, oni definitivno ne izgledaju kao primjerice nogometaši ili košarkaši, ali suprotno stereotipima, velika većina profesionalnih igrača pokera pokušava živjeti zdravo. Bez tjelesne spremnosti i zdravlja, igrači pokera ne bi mogli satima u komadu strateški razmišljati i postali bi žrtve umora i rastresenosti. Intelektualno razmišljanje uglavnom se temelji na pristojnom i zdravom načinu života. Ponekad se teško riješiti stereotipa koji na jedan netočan način prikazuju ljubitelje pokera, ali lako je saznati pravu istinu: igrači pokera razmišljaju logički i uz samu podsvijest donose točne i pravovremene odluke.
Kompetitivnost
Kao i u velikom broju tradicionalnih sportova, na godišnjoj bazi postoji puno poker turnira s bogatim nagradama. Jedna od glavnih karakteristika sporta je sama kompetitivnost i želja za pobjedom. Jasno je da će ekipa ili igrač koji uloži najviše truda u svoj trening i pripremu na koncu odnijeti i pobjedu, a poker je u tome identičan bilo kojem drugom sportu. On se može učiti i vještina se može usavršavati na razne načine, kao što su igranje uživo, igranje online ili čitanje raznih savjeta vodiča za online poker Hrvatska. Po tome se može vidjeti i razlika između pokera i igara na sreću jer u pokeru često oni najbolji igrači znaju odnijeti pobjedu među tisućama drugih igrača što jednostavno ne bi bilo moguće kada bi sreća bila ključni faktor.
Poker i Olimpijske igre?
Poker je 2005. godine čak bio u razgovorima i kao potencijalna nova disciplina na Olimpijskim igrama 2012. godine u Londonu. Naime, mnogi su britanski promotori pokera krenuli s kampanjom uvrštavanja pokera na Igre čiji je početak bio isplaniran za sedam godina, a vođeni su argumentom da je poker “jedan od najpopularnijih sportova na svijetu”. I zaista, u tom trenutku poker to doista i jest bio jer je, možemo slobodno reći, u tom vremenskom periodu uživao najveću dozu popularnosti. Ipak, poker nije postao olimpijska disciplina, no nitko ne garantira da to možda neće jednom postati.