Kuhanje je nešto što svi moramo naučiti barem do neke mjere, pogotovo ako se želimo hraniti nutritivno zdravim namirnicama koje je teško naći u brzoj hrani i konvencionalnim namirnicama pakiranim u dućanima. Ponekad se kuhanje čini kao težak i kompliciran zadatak, ali definitivno se isplati. Ako ste netko tko je u procesu učenja ili pak tražite nove savjete, spomenut ćemo vam kako funkcioniraju neki trikovi u kuhanju kao i mnogo korisnih smjernica koje možete iskoristiti već pri sljedećem kuhanju.
Dakle, ne morate biti profesionalac kako biste napravili obrok kojim će drugi biti oduševljeni. Dovoljno je da se zaista potrudite i kuhate s dovoljno entuzijazma. Ponekad će i malo truda rezultirati u velikoj promjeni, pogotovo ako imate već neko početno znanje. Dobro kuhanje također ne iziskuje previše novaca i nemojte misliti da su skupe namirnice ekvivalent dobrom obroku. Uz to, kuhanje je uvijek bolja ideja od naručivanja fast fooda, stoga sad kad znate neke opće smjernice, spomenimo koji su to trikovi u kuhanju!
Trikovi u kuhanju
- Vodite bilješke! Dobre bilješke zlata vrijede – kad radite recepte, kad isprobavate nešto novo ili mijenjate originalnu ideju, definitivno bilježite proces nastanka vašeg rezultata. Ako vam mama ili baka daju savjet, zapišite ga! Ove su stvari posebno korisne i zanimljive onima koji imaju bogatu tradiciju kuhanja, ali možete tražiti i manje savjete na internetu te si tako olakšati proces.
- Pročitajte recept u potpunosti prije nego što se bacite na posao. Da, znamo, ovo je možda očito, ali stvar je u tome da ponekad recepti nisu najbolje napisani i može doći do nekih jednostavnih grešaka koje uopće nisu do vas, već do tajminga. Kako ne biste pećnicu zadržavali vrućom predugo, već ju maksimalno iskoristili, probajte pročitati cijeli recept i procijeniti duljinu nekog procesa.
- Zadržite aromatičnu mast. Kad pržite nešto aromatično poput slanine, nije loše mast iskoristiti za nešto drugo – prženje krumpirića, prženje jaja, dodavanje u neki umak… Opcija zaista ima beskonačno mnogo, samo pripazite da ne držite mast predugo na nepravilan način – dobro skladištenje je bitno za vaše zdravlje.
- Ispod svoje daske ili pladnja stavite vlažan papirnati ručnik. Trikovi u kuhanju nekad zaista zvuče neuobičajeno, ali su vrlo korisni, pogotovo onima koji rade na glatkim površinama. Kako se vaša daska ili pladanj ne bi micali lijevo desno kad valjate ili režete, stavite ispod njega navlažen papirnati ručnik i više se nećete morati brinuti o ovome. Pazite prste!
- Uvijek oduzmite par minuta od duljih sesija pečenja. Nikad ne znate kakva je točno vaša pećnica u kontrastu s onom koju je koristio autor recepta. Lako je ubaciti nešto u pećnicu ako nije dovoljno pečeno, međutim ne možete više unatrag kad nešto previše ispečete.
- Začine koristite tijekom procesa, a ne samo na kraju. Jedna od najvećih grešaka novih kuhara jest ta da oni čekaju da sve bude termalno obrađeno i namješteno prije no što idu začiniti jelo. Na neki način, oni očekuju da se dođe “do kraja procesa” i onda je začin “završni touch”, ali to nije tako. Termička obrada i mariniranje mogu biti super stvar za neke začine, tako da je dobro krenuti s tim dodavanjem okusa već na samom početku.
- Dodajte mrvicu soli svemu. Da, čak i kolačima i slasticama. Sol je jedan od onih začina koji teško može odmoći situaciji i jedini problem nastaje kad pretjerate s količinom. Dakle, ako koristite sol umjereno, ona može pomoći drugim okusima da se bolje istaknu – pogotovo slatkom i aromama.
- Češnjak i luk se ne dinstaju jednako. Dinstanje, dunstanje ili prženje na tavi proces je koji je često zahtijevan za razne gulaše, variva, temeljce, umake i slične obroke. Često ćete vidjeti da se traži dinstanje luka i češnjaka – imajte na umu da češnjak puno brže gori i da ga je dobro staviti u tavu s lukom tek kad je luk skoro gotov.
- Smeđi šećer dodaje super aromu jelima s rajčicom. Ovo je slična situacija kao ona sa soli i aromama – u umacima i raznim varivima te gulašima uz rajčicu možete dodati u lonac i mrvicu smeđeg šećera. On će taman istančati okus i primjetit će se ukusna razlika.
- Eksperimentirajte s paniranjem mesa. Svi znamo onaj klasik – brašno, jaja, krušne mrvice. Paniranje je jedan od boljih načina da mesu dodamo teksturu i zanimljiv okus, ali situacija bude još bolja kad dodamo neki ekstra začin ili sastojak u našu smjesu za paniranje. Amerikanci vole dodati mrvicu majoneze, dok zamjena krušnih mrvica za smrvljeni cornflakes daje više hrskave korice.
- Upijte višak masti u vašim prženim obrocima s papirnatim ručnicima. Prva stvar koju je tu bitno napomenuti jest da nije svaka mast viška, već neka baš daje odličnu aromu vašim jelima. Isto tako, nikako nemojte stiskati hranu u papirnati ručnik i nipošto nemojte kupovati ručnike s mirisima. Ali da, ako je previše masti u nečemu, definitivno možete maknuti neugodni višak.
- Znate li kad se koriste komadići papra a kad mljeveni papar? Mljevena verzija para nešto je jača i više aromatična, stoga je dobro da koristite manje i da koristite ovu verziju s tekućim jelima (umacima, varivima, itd). S druge strane, s proteinima i krutim jelima bolje je koristiti komadiće papra (krupno mljeveni papar) koji će dati dodatan okus, ali neće mijenjati strukturu kompletnog jela.
- Hladna hrana obično treba više začina. Znate li da većina ljudi ima okusne pupoljke osjetljivije na toplu hranu nego na hladnu? Zbog toga se obično hladna jela moraju dodatno začiniti ili se začiniti nekim jačim začinima. Ipak, pazite da ne pretjerate.
- Za mekane palačinke strukture “oblaka”, nemojte razbiti sve grudice. Da, znamo, baš čudan savjet, ali istina je – smjesa za palačinke koja je savršeno ujednačena zapravo ima “izbijen zrak” što znači da će palačinke biti niže i ujednačenije. Kako biste dobili smjesu koja je viša i mekanija, nemojte razbiti baš sve grudice.
- Koristite ljusku da maknete sitne ljuskice. Ako vam u vašu zdjelu upadnu sitne ljuskice od jaja, možete koristiti onu veliku ljusku s koje je otpao manji dio kako biste izvadili višak van. Nemojte gurati prste u smjesu – to je manje praktično i nehigijenski, a ovako će se oštar rub ljuske ponašati kao prava grabilica.
- Isperite rižu prije no što ju kuhate. Ovaj savjet možda vam je poznat, s obzirom na to da će vam većina roditelja reći “operi rižu barem jednom”. Generalno, ako se ne opere, ona postane ljepljiva i kuhanje takve riže može biti loše iskustvo. Pokušajte ju prvo isprati barem jednom i onda nastavite s drugim dijelovima procesa.
Kuhanje može biti zaista zabavna aktivnost, a postaje i puno bolja stvar kad imate jasniji cilj i kad razumijete točno kako si možete pomoći. Ovi savjeti bit će vam korisni i učinit će iskustvo kuhanja puno zabavnijim. Sretno!