Jeste li znali da Dalmacija skriva raznolik svijet zmija? Ove fascinantne ลพivotinje igraju vaลพnu ulogu u naลกem ekosustavu.
U Dalmaciji ลพivi nekoliko vrsta zmija, ukljuฤujuฤi otrovne poskoke i neotrovne crvenkrpice. Dok mnogi osjeฤaju strah pri susretu sa zmijom, one su zapravo plaลกljive i izbjegavaju ljude. Njihova prisutnost u prirodi pomaลพe u kontroli populacije glodavaca i odrลพavanju ravnoteลพe.
Upoznajmo bolje ove zanimljive stanovnike dalmatinskog krลกa i nauฤimo kako sigurno uลพivati u prirodi zajedno s njima.
1. Poskok (Vipera ammodytes)
Poskok je najotrovnija zmija u Hrvatskoj i ลกiroj regiji. Ova impresivna ลพivotinja ฤesto se moลพe naฤi u Dalmaciji, posebno u kamenitim podruฤjima. Prepoznatljiva je po karakteristiฤnom roลกฤiฤu na vrhu njuลกke i cik-cak uzorku na leฤima.
Odrasli poskoci narastu do 90 centimetara duljine. Boja im varira od sive do smeฤe, a ponekad ฤak i naranฤaste ili crvenkaste. Zanimljivo je da im je rep ฤesto crven ili ลพut, ลกto ih ฤini joลก uoฤljivijima u prirodi.
Ugrizi poskoka su rijetki, ali potencijalno opasni. Istraลพivanja pokazuju da u Dalmaciji ima prosjeฤno 5,2 ugriza otrovnica na 100.000 stanovnika godiลกnje. Meฤu njima, ugrizi poskoka su ฤeลกฤi od ugriza drugih otrovnica poput riฤovke.
Ove zmije su aktivne od proljeฤa do jeseni. Parenje se obiฤno odvija u svibnju i lipnju. Iako ih se mnogi boje, poskoci igraju vaลพnu ulogu u ekosustavu kontrolirajuฤi populacije glodavaca.
Ako se naฤete u podruฤju gdje ลพive poskoci, oprez je kljuฤan. Nosite ฤvrste cipele i duge hlaฤe kada hodate prirodom. Ne dirajte ih i ne pokuลกavajte ih uhvatiti. Ako vas ugrize poskok, odmah potraลพite lijeฤniฤku pomoฤ.
2. Riฤovka (Vipera berus)
Riฤovka je otrovna zmija koja pripada porodici ljutica. Ovaj zanimljivi gmaz moลพe narasti do 75 centimetara duljine. Poznata je i pod drugim imenima poput ลกarka, ลกarulja ili crnostrig.
Tijelo riฤovke je debelo i zdepasto, s uskim vratom i plosnatom glavom. Na leฤima se istiฤe tamna cik-cak linija koja je ฤini prepoznatljivom. Trbuh joj je sivocrne boje. Oฤi su joj velike, okrugle i crvenkaste, sa zjenicama u obliku okomitog proreza.
Ova zmija je ลกiroko rasprostranjena u Europi, pa tako i u Hrvatskoj. Moลพemo je naฤi u kontinentalnim dijelovima zemlje, ali i u nekim priobalnim podruฤjima. Za razliku od drugih zmija, riฤovka je dobar plivaฤ i ฤesto se moลพe vidjeti blizu moฤvara.
Iako je otrovna, riฤovka nije agresivna i rijetko napada ljude. No, treba biti oprezan pri susretu s njom u prirodi. Najsigurnije je drลพati se na udaljenosti i ne uznemiravati je.
Zanimljivo je da je riฤovka najbolje prouฤena zmija na svijetu. Znanstvenici su prikupili mnogo podataka o njenom ponaลกanju, prehrani i razmnoลพavanju. Ova zmija ima vaลพnu ulogu u ekosustavu i pomaลพe u kontroli populacije glodavaca.
3. Planinski ลพutokrug (Vipera ursini)
Planinski ลพutokrug je najmanja zmija otrovnica u Europi. Ova mala ljutica ลพivi na visokoplaninskim travnjacima Dinarskog gorja, ukljuฤujuฤi Velebit, Dinaru, Kameลกnicu i Troglav. Obiฤno se nalazi na nadmorskim visinama iznad 900 metara.
Ova zanimljiva zmijica naraste do 60 centimetara duljine, a ลพenke su ฤesto veฤe od muลพjaka. Prepoznatljiva je po karakteristiฤnom cik-cak uzorku na leฤima, koji je tamne boje na svijetlosivoj ili smeฤoj podlozi. Trbuh joj je obiฤno crn, tamnosiv ili crvenkast.
Planinski ลพutokrug je rijetka i ugroลพena vrsta. Iako je otrovna, njezin ugriz nije toliko opasan kao kod nekih drugih ljutica. Ova mala zmija je priliฤno plaลกljiva i izbjegava susrete s ljudima kad god je to moguฤe.
Zanimljivo je da planinski ลพutokrug hibernira tijekom hladnijih mjeseci. Hrani se uglavnom malim glodavcima i kukcima. Ova vrsta je vaลพan dio planinskog ekosustava i igra ulogu u kontroli populacije ลกtetoฤina.
Za razliku od nekih drugih zmija, planinski ลพutokrug nije agresivan prema ljudima. No, kao i kod svih divljih ลพivotinja, najbolje ih je promatrati iz daljine i ne uznemiravati. Ako ga sretnete na planinarenju, jednostavno ga zaobiฤite i pustite da nastavi svojim putem.
4. Bjelouลกka (Natrix natrix)
Bjelouลกka je najprisutnija zmija u Dalmaciji. Ova neotrovna vrsta ฤesto se moลพe vidjeti u blizini vode. Njezino tijelo moลพe narasti do dva metra duljine, ลกto je ฤini impresivnom pojavom u prirodi.
Prepoznatljiva je po polumjeseฤastim oznakama na glavi. Zanimljivo je da su te oznake bijele kod ลพenki, a ลพute kod muลพjaka. Boja tijela bjelouลกke varira, ali najฤeลกฤe je siva ili smeฤa s tamnim mrljama.
Bjelouลกka voli boraviti uz slatke vode. Moลพete je vidjeti kako pliva u rijekama, jezerima ili barama. ฤesto se sunฤa na obalama ili se skriva u okolnoj vegetaciji. Ova zmija je vjeลกt plivaฤ i ronilac.
U Dalmaciji, bjelouลกka nije rijetka pojava u vrtovima i dvoriลกtima. Ponekad se moลพe naฤi i u nezaลกtiฤenim prostorijama kuฤa. Iako moลพe iznenaditi ljude svojom pojavom, bjelouลกka je bezopasna za ljude i igra vaลพnu ulogu u ekosustavu.
Ova zmija se hrani uglavnom vodozemcima i ribama. Svojim prisustvom pomaลพe u kontroli populacije ลพaba i drugih malih ลพivotinja. Bjelouลกka je fascinantan primjer prilagodbe ลพivotinja na ลพivot uz vodu i na kopnu.
5. Ribarica (Natrix tessellata)
Ribarica, poznata i kao kockasta vodenjaฤa, je fascinantna zmija koja obitava u dalmatinskim vodama. Ova neotrovna vrsta pripada porodici guลพeva i ima vitko tijelo koje je blago spljoลกteno sa strane.
Izgledom podsjeฤa na bjelouลกku, ali je joลก viลกe vezana uz vodena staniลกta. Njezin uzorak tamnih pjega na leฤima ponekad zna uplaลกiti ljude jer nalikuje otrovnoj riฤovki. No, ribarica je potpuno bezopasna za ljude.
ลฝenke ribarice su veฤe od muลพjaka i mogu narasti do impresivnih 130 cm, dok muลพjaci rijetko prelaze 80 cm. Boja tijela varira od sivkaste i smeฤkaste do ลพuฤkaste, pa ฤak i zelenkaste.
Ova vjeลกta plivaฤica veฤinu vremena provodi u vodi, bilo u moฤvarama ili rijekama. Tamo lovi svoju omiljenu hranu โ ribe. Nevjerojatno je ลกto ribarica moลพe roniti ฤak do dva sata!
U Dalmaciji ฤete ribaricu najฤeลกฤe sresti u pliฤacima gdje se polako provlaฤi u potrazi za plijenom. Iako je mnogi pogreลกno smatraju opasnom, ona je zapravo vaลพan dio ekosustava dalmatinskih vodenih staniลกta.
6. Bjelica (Zamenis longissimus)
Bjelica je impresivna zmija koja se moลพe pohvaliti titulom jedne od najveฤih europskih zmija. Ova vitka ljepotica moลพe narasti do ฤak 2 metra duljine, ลกto je ฤini pravim divom meฤu naลกim lokalnim gmazovima.
Poznata i kao Eskulapova zmija, bjelica je dobila ime po svom karakteristiฤnom izgledu. Njezina glatka koลพa obiฤno je svijetlosmeฤe ili maslinaste boje, ลกto joj omoguฤuje savrลกeno stapanje s okoliลกem.
Bjelica je prava akrobatkinja meฤu zmijama. Ona je izvrsna penjaฤica i ฤesto je moลพemo vidjeti kako se spretno kreฤe po granama drveฤa. Ova vjeลกtina joj pomaลพe u lovu na male glodavce i ptice, koji ฤine glavni dio njezine prehrane.
Iako je velika, bjelica je neotrovna i potpuno bezopasna za ljude. Zapravo, ona je korisna za naลก ekosustav jer pomaลพe u kontroli populacije glodavaca. Mnogi ljudi je ฤak smatraju dobrodoลกlim gostom u svojim vrtovima i voฤnjacima.
U proljeฤe, obiฤno od sredine svibnja do sredine lipnja, bjelice ulaze u sezonu parenja. Muลพjaci postaju posebno aktivni, putujuฤi i do 2 kilometra u potrazi za partnericom. Ponekad se ฤak upuลกtaju u ritualne borbe s drugim muลพjacima, natjeฤuฤi se za naklonost ลพenki.
7. Crna poljarica (Hierophis viridiflavus)
Crna poljarica je fascinantna zmija koja obitava u raznim dijelovima Dalmacije. Ova neotrovna vrsta moลพe narasti do impresivne duljine od 175 centimetara, ลกto je ฤini jednom od veฤih zmija u naลกem kraju.
Unatoฤ svom imenu, crna poljarica nije uvijek crna. Njezina boja moลพe varirati od ลพuto-zelene do tamnije nijanse, s brojnim nepravilno rasporeฤenim tamnijim ljuskama. Zbog toga se ฤesto doima crnom, posebno na prednjem dijelu tijela.
Ove zmije su iznimno brze i spretne. Mogu se s lakoฤom penjati po drveฤu i uvlaฤiti u razne ลกupljine. Njihova agilnost im pomaลพe u lovu na plijen, koji ukljuฤuje ptice, guลกtere i manje glodavce.
Crna poljarica preferira suhe i tople predjele. Moลพemo je sresti na livadama, kamenjarima, poljima i u suhim ลกumama. Zanimljivo je da je ova vrsta poznata po svojoj agresivnosti kada se osjeti ugroลพenom, iako nije opasna za ljude.
U narodu je crna poljarica ponegdje poznata kao โฤrni gadโ, iako to nije toฤan naziv jer ona nije otrovnica. Ova zmija ima vaลพnu ulogu u ekosustavu, pomaลพuฤi u kontroli populacije manjih ลพivotinja kojima se hrani.
8. Crnokrpica (Telescopus fallax)
Crnokrpica je zanimljiva zmija koja obitava u krลกkim podruฤjima Hrvatske. Ova vitka ลพivotinja prosjeฤno naraste do 75 centimetara, ali ponekad moลพe doseฤi impresivnu duljinu od ฤak 130 centimetara.
Prepoznatljiva je po svojoj plosnatoj i jajolikoj glavi te oฤima s tankim zjenicama. Boja tijela crnokrpice varira od sive do pepeljaste, a krase je tri niza crnih i smeฤih pjega po kojima je i dobila ime.
Zanimljivo je da crnokrpica spada u poluotrovnice. To znaฤi da posjeduje otrov, ali nije opasna za ljude. Njezin otrovni aparat smjeลกten je duboko u ustima, pa ne predstavlja prijetnju za ฤovjeka.
Ova zmija nastanjuje priobalje od Istre do juลพne Dalmacije, ukljuฤujuฤi i mnoge otoke. ฤesto je se moลพe pronaฤi na suhim, kamenitim podruฤjima gdje se vjeลกto skriva meฤu stijenama.
Crnokrpica je noฤna ลพivotinja koja se uglavnom hrani malim guลกterima i drugim zmijama. Njezin naฤin lova je posebno zanimljiv โ ona svoje plijen prvo ugrize, a zatim ga omota tijelom dok otrov ne poฤne djelovati.
9. Zmajur (Malpolon insignitus)
Zmajur je impresivna zmija koja obitava u Dalmaciji. Ovaj veliki gmaz moลพe narasti do ฤak 230 centimetara, ลกto ฤini ovu zmiju jednom od najveฤih zmija u Hrvatskoj. Muลพjaci su obiฤno veฤi od ลพenki, koje rijetko prelaze 140 centimetara.
Izgled zmajura je posebno zanimljiv. Ima istaknute nadoฤne ploฤice koje mu daju pomalo zastraลกujuฤi izgled. Zbog toga ga mnogi smatraju โopakimโ, iako zapravo nije opasan za ljude. Boja tijela varira od sive do maslinaste, a ponekad moลพe biti i crnkasta ili smeฤkasta.
Ova zmija je poznata po svojoj brzini. Smatra se najbrลพom europskom zmijom, ลกto joj pomaลพe u lovu. Zmajur je poluotrovnica, ลกto znaฤi da ima otrov, ali nije opasan za ljude kao neke druge otrovnice.
U Dalmaciji ga moลพemo naฤi u razliฤitim staniลกtima. Voli rubove ลกuma i obale rijeka. ฤesto ga se moลพe vidjeti kako se sunฤa na stijenama ili kako brzo klizi kroz travu. Kada se osjeฤa ugroลพeno, zmajur moลพe biti priliฤno glasan, proizvodeฤi dugo i glasno siktanje.
Iako izgleda opako, zmajur igra vaลพnu ulogu u ekosustavu Dalmacije. Hrani se manjim ลพivotinjama i tako pomaลพe u kontroli njihove populacije. Za one koji vole promatrati prirodu, susret sa zmajurom moลพe biti uzbudljivo iskustvo, naravno, uz poลกtovanje prema ovom fascinantnom stvorenju.
10. Crvenkrpica (Zamenis situla)
Crvenkrpica, joลก jedna zmija karakteristiฤna za Hrvatsku, posebno je uoฤljiva zbog svoje prepoznatljive crvene boje po kojoj je dobila ime. Ova vrsta, koja takoฤer ลพivi u krลกkim podruฤjima, doseลพe duljinu od 60 do 90 centimetara, a iznimni primjerci mogu narasti i do jednog metra.
Tijelo crvenkrpice prekriveno je crvenim i smeฤim pjegama, dok je trbuh obiฤno svjetlije boje. Glava joj je trokutasta, s velikim oฤima i okruglim zjenicama. Ova zmija nije otrovna, te se smatra potpuno bezopasnom za ljude.
Crvenkrpica obitava u suhim ลกumama i kamenjarima, a ฤesto je viฤamo u blizini vodenih izvora. Veฤinu vremena provodi skrivena meฤu kamenjem, iz kojeg izlazi u potrazi za hranom. Hrani se malim sisavcima, pticama i guลกterima, koje lovi brzom reakcijom i preciznim ugrizom.
Zanimljivo je da crvenkrpica koristi mimikriju kako bi se obranila od predatora โ boje njezina tijela omoguฤuju joj da se stopi s okoliลกem, ลกto joj daje prednost u lovu, ali i u izbjegavanju opasnosti.
11. Kravosas (Elaphe quatuorlineata)
Kravosas je joลก jedna zmija koja obitava u Hrvatskoj, poznata po svojoj duljini i impozantnom izgledu. Ova zmija, koja moลพe narasti do ฤak dva metra, jedna je od najveฤih zmija u Europi. Kravosas je nazvan po karakteristiฤnoj navici lova na male sisavce, ukljuฤujuฤi i mladunฤad domaฤih ลพivotinja, iako rijetko predstavlja opasnost za veฤe sisavce.
Tijelo kravosasa je smeฤe ili sivkaste boje, prekriveno tamnim prugama i mrljama. Glava mu je izduลพena i uska, s oฤima koje imaju okrugle zjenice, ลกto mu daje karakteristiฤan, oprezan izgled. Ova zmija nije otrovna, ali svojim snaลพnim tijelom moลพe savladati veฤi plijen kojeg lovi tako ลกto ga omota i uguลกi.
Kravosas preferira suha, ลกumovita podruฤja i ฤesto se moลพe naฤi u blizini kamenih zidova ili napuลกtenih graฤevina. Hrani se uglavnom malim sisavcima, pticama i guลกterima, a zbog svoje veliฤine, ponekad moลพe uloviti i plijen veฤe od sebe.
Ova zmija je aktivna tijekom dana, a njezin mirni karakter ฤini je manje opasnom za ljude. Ipak, zbog svoje veliฤine i snage, kravosas ฤesto izaziva strah kod ljudi, iako u stvarnosti nije agresivan i radije ฤe pobjeฤi nego se sukobiti.