Svakim korakom naprijed u medicini lakše dolazimo do uočavanja promjena u organizmu, a samim tim i otkrivanja novih vrsta opasnosti za naše tijelo.
Sindrom slomljenog srca već je neko vrijeme prepoznat u svijetu, ali se ne shvaća dovoljno ozbiljno. Taj je sindrom dobio ime po tome što se simptomi uvijek javljaju kao posljedica duševne ili psihičke patnje. Kod oko dva posto osoba koje su mislile kako su pretrpjeli srčani udar, dijagnosticiran je sindrom slomljenog srca. Kako prenosi Portal zdravlje sindrom slomljenog srca pripada grupi kardiomiopatija, a to su bolesti i nepravilnosti koje obuhvaćaju mišić srca. Razlog zbog kojeg sindrom slomljenog srca pripada toj grupi je velika količina stresa koji pokreće cijelu kaskadu kemijskih reakcija u našem tijelu, a stres je već dugo poznat pod nadimkom ‘tihi ubojica’.
Glavni simptomi koji ukazuju na ovo stanje su promjena ritma otkucaja srca, jaka bol u prsima i otežano disanje. Pretpostavlja se da je jedan od glavnih čimbenika nagli rast određenih hormona (najčešće adrenalina) koji uzrokuju promjene u mišićnim stanicama srca. U najvećem broju slučajeva ovakvo stanje ne dovodi do trajnih oštećenja te je glavni faktor liječenja upravo izbjegavanje velikih količina stresa. Ako stanje pod velikom količinom stresa potraje duže posljedice mogu biti puno ozbiljnije, a srčani udar je najozbiljnija i najopasnija prijetnja.
Pazite na svoje zdravlje i pokušajte izbjegavati osjećaj stresa koliko god to teško zvučalo u današnje vrijeme.