Znate li koji su gradovi i općine u Dalmaciji te koji pripadaju kojoj županiji? Ako niste sigurni i upravo vodite raspravu s prijateljem ili članom obitelji, ovaj je članak točno ono što tražite. Dalmacija je jedan od najljepših dijelova Hrvatske i Europe, a osim svojih prirodnih ljepota ona je od velike političke, gospodarske i nacionalne važnosti za Republiku Hrvatsku i takva je od vremena svog nastajanja, još iz 1. stoljeća prije Krista.
Današnju Dalmaciju čini prostor središnjeg i južnog dijela Jadranske Hrvatske, a glavna središta tog dijela čine veliki gradovi Split, Zadar, Šibenik i Dubrovnik. Dalmacijom se smatra područje dužine od oko 400 kilometara i širine do 70 kilometara u njenom najširem dijelu.
Svi gradovi i općine u Dalmaciji čine ove četiri županije, redom od najveće do najmanje: Splitsko-dalmatinska, Zadarska, Šibensko-kninska i Dubrovačko-neretvanska županija.
1. Splitsko-dalmatinska županija
Splitsko-dalmatinska županija smještena je u srednji dio Dalmacije, a glavno joj je središte grad Split. Osim što je najveća dalmatinska županija ujedno je i najveća županija u državi, s više od 14 000 četvornih kilometara površine pri čemu malo više od 30% pripada kopnu.
Na ovom prostoru živi gotovo 11% ukupnog stanovništva Republike Hrvatske.
Županija se dijeli na prostor krškog zaleđa, na obalni dio te na otoke. Ova županija planinskim lancem Dinarida graniči s Bosnom i Hercegovinom, a obala se od zaleđa Zagore dijeli s tri planine koje se zovu Kozjak, Biokovo i Mosor.
Klima ove županije je iznimno ugodna sredozemna klima, izuzev viših predjela u kojima prevladava planinska klima.
Općine Splitsko-dalmatinske županije
U Splitsko-dalmatinskoj županiji nalaze se općine Baška Voda, Bol, Brela, Cista Provo, Dicmo, Dugi Rat, Dugopolje, Gradac, Hrvace, Jelsa, Klis, Lećevica, Lokvičići, Lovreć, Marina, Milna, Muć, Nerežišća, Okrug, Otok, Podbablje, Podgora, Podstrana, Postira, Prgomet, Primorski Dolac, Proložac, Pučišća, Runovići, Seget, Selca, Sućuraj, Sutivan, Šestanovac, Šolta, Tučepi, Zadvarje, Zagvozd i Zmijavci. Neke od ovih su najpoznatije općine u Dalmaciji.
Gradovi Splitsko-dalmatinske županije
Gradovi Splitsko-dalmatinske županije su vrlo bitni za njen rast i razvoj, a mnogi od njih su odlične turističke destinacije. To su Hvar, Imotski, Kaštela, Komiža, Makarska, Omiš, Sinj, Solin, Split, Stari Grad, Supetar, Trilj, Trogir, Vis, Vrgorac i Vrlika.
Split
Najznačajniji grad Splitsko-dalmatinske županije je Split, koji je ujedno i najveći dalmatinski grad. Split je smješten na poluotoku Marjanu, na njegovoj istočnoj strani, a poseban dragulj grada je Dioklecijanova palača, antička palača iz 4. st. koja se nalazi pod zaštitom UNESCO-a kao spomenik najviše kategorije.
Splitska luka je iznimno važan dio grada, druga je po veličini u Hrvatskoj, s iznimno visokim brojem putnika, što nije neobično jer je grad Split odlična turistička destinacija, ali i prometno križište pravaca koji vode u ostale turistički i gospodarsko važne dalmatinske gradove.
Hvar
Hvar je najveći grad na istoimenom otoku, poznatom kao najsunčaniji otok na Jadranu. Osobito je popularan zbog svog noćnog života, ali nije ništa manje privlačan i danju jer je riječ o uistinu jedinstvenom otočnom gradu.
Nalazi se na zapadnoj strani otoka, a okrenut je prema jugu. Vrlo je ugodan za život jer ima mnogo sunca, pri čemu samo dva mjeseca u godini imaju temperaturu nižu od 10 stupnjeva Celzijevih.
Grad Hvar je vrlo star, a njegov najstariji dio koji se zove Groda nalazi se unutar gradskih zidina. Grad Hvar bogat je kulturno-povijesnim spomenicima, građevinama iznimne starosti i vrijednosti, a posebno moramo spomenuti Hvarsko pučko kazalište, koje se smatra najstarijim građanskim kazalištem u Europi.
Imotski
Imotski je grad koji se smjestio na područje Dalmatinske zagore, u Imotsko polje, iza planine Biokovo. Gradom, kao i čitavom Imotskom krajinom, vlada sredozemna klima, a ljetne vrućine koje mogu doseći i 40 °C ublažava borova šuma.
Poznat je po dva veličanstvena bisera prirode, Crvenom i Modrom jezeru.
Crveno jezero je zapravo krška jama duboka gotovo 300 metara, što ovo jezero čini među najdubljima u Europi. Narod mu je ime Crveno jezero dao po crveno obojenim stijenama koje okružuju jezero. Upravo zbog crvenih stijena jezero ima posebnu crvenkastu boju.
Modro jezero se nalazi na vrhu liste najljepših krških jezera u Hrvatskoj, a smješteno je ispod klisure na kojoj se uzdiže utvrda pod imenom Topana. Osim posebno atraktivnog izgleda ovo je jezero i posebno omiljeno kupalište ljeti, a u slučajevima kada jezero presuši zbog velikih vrućina mještani na njegovom dnu igraju nogomet.
Kaštela
Kaštela je grad u blizini Splita, ali zapravo je riječ o spoju sedam naselja koja su se smjestila uz Kaštelanski zaljev. Grad Kaštela je po broju stanovnika drugi grad po veličini u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Sedam naselja koja čine grad Kaštela su Kaštel Sućurac, Kaštel Gomilica, Kaštel Kambelovac, Kaštel Lukšić, Kaštel Stari, Kaštel Novi i Kaštel Štafilić. U prošlosti su kašteli bili utvrde pa se grad razvio oko njih.
S obzirom na to da se nalazi u blizini tri važna grada, Trogira, Splita i Solina, Kaštela su napredovala usporedo s njima i jako su dobro prometno povezana s njima. Grad je bogat kulturno-povijesnim spomenicima i društvenim događanjima, a zbog svoje prirodne ljepote i pitoresknog izgleda jako je popularan među turistima.
Komiža
Komiža je grad na otoku Visu, smješten na sunčanoj strani otoka, a na Jadranu je posebno poznat po svojim ribarima i ribljim restoranima.
S obzirom na to da je okrenuta prema otvorenom moru pruža prekrasan panoramski pogled kojeg ne kvari niti trajektna luka koja se nalazi u Visu, deset kilometara udaljenom od Komiže. Upravo je zato među najomiljenijim mjestima za nautičare, a posebno popularan dio je njena plaža Kamenice, okružena hladom tamarisa.
S Komiže se lako može ići u posjet otoku Biševu, na kojem se nalazi svjetski poznata Modra špilja, te na Palagružu i najudaljeniji hrvatski otok, Jabuku.
Makarska
Makarska rivijera je jedna od najomiljenijih turističkih destinacija na Jadranu, a to duguje svojoj prekrasnoj prirodi i plažama, ugodnoj klimi i raznolikoj turističkoj ponudi. Makarska rivijera opisuje područje od mjesta Brela do Gradca.
U blizini se nalazi Park Prirode Biokovo, planine pod kojom je nastao grad, a kojeg bi bilo šteta propustiti vidjeti. U blizini se nalaze i Brač i Hvar stoga je Makarska vrlo dodatno popularna destinacija.
Makarska klima je vrlo ugodna sredozemna klima, a grad se vrlo često nalazi na popisu natoplijih gradova u čitavoj Hrvatskoj.
Omiš
Omiš se smjestio u samo srce Dalmacije, na predivno ušće rijeke Cetine. Od Splita je udaljen samo dvadesetak kilometara što omogućuje vrlo razvijeni turizam grada.
Ima vrlo bogatu povijesnu baštinu i brojne spomenike kulture, uključujući i srednjovjekovnu kulu Mirabellu koja se uzdiže iznad stare gradske jezgre. Tu je i mnoštvo sakralnih objekata, utvrda i spomenika, ali i zanimljivosti poput njemačke teglenice koja je potopljena tijekom 2, svjetskog rata, a nalazi se u blizini gradske obale.
Grad je poznat i po Festivalu dalmatinskih klapa Omiš, koji se organizira svakog ljeta već dulje od pola stoljeća. Mnogi gradovi i općine u Dalmaciji dom su raznim festivalima tijekom godine pa, ako vas to zanima, svakako posjetite Dalmaciju tijekom ljeta.
Sinj
Sinj je grad koji je najviše poznat po Sinjskoj alki, staroj viteškoj igri iz 18. stoljeća koja se i dan danas odvija u gradu, a koja je nastala u čast pobjede nad Osmanlijama.
Grad Sinj se nalazi u Dalmatinskoj Zagori, udaljen od Splita tek 36 kilometara, ali na oko 300 metara nadmorske visine. Sinj okružuje rijeka Cetina, ali i planine Dinara, Kamešnica, Svilaja, Plešivica i Mosor. S obzirom na to da se Sinj nalazi u Zagori gradom ne vlada čista mediteranska klima, a to potvrđuju vruća ljeta, ali svježe i vlažne zime koje donose okolne planine.
Sinj je poznat i po Gospi Sinjskoj, zaštitnici cetinske krajine, čije se marijansko svetište nalazi upravo u gradu Sinju. Poznata crkva Čudotvorne Gospe Sinjske nalazi se na glavnom gradskom trgu i još uvijek ima svoj izvorni izgled iz 17. stoljeća.
Solin
Solin je grad smješten u srednju Dalmaciju, sjeveroistočno od centra županije, grada Splita. Kroz grad prolazi rijeka Jadro, a okružuju ga dvije veličanstvene planine, Mosor i Kozjak.
Solin je u prošlosti bio poznat kao Salona, jer je bio grčka i rimska kolonija u povijesti. Upravo zbog toga Solin se smatra jednim od neotkrivenih dragulja Hrvatske, a povjesničari i arheolozi smatraju da se pod zemljom nalaze još mnogi arheološki vrijedni tragovi grada Salone. Mnogi gradovi u Dalmaciji nastali su na područjima gdje su pronađeni ostaci iz prošlosti pa su gradovi praktički dignuti na temeljima prošlosti.
Solin je gospodarski razvijen grad, u kojem se nalazi najveći proizvođač cementa u RH, Dalmacijacement, te brodogradilište Viktor Lenac. Tu je i Salonit, tvornica azbestnih proizvoda, koju stanovnici Solina pokušavaju zatvoriti zbog ekološke opasnosti i utjecaja na zdravlje.
Stari Grad
Stari Grad je mali grad na otoku Hvaru, ali nadasve važan zbog svoje povijesne baštine i kulturnog krajolika što ga je 2008. godine i dovelo na popis svjetske baštine UNESCO-a. Nalazi se na zapadnom dijelu otoka, a da je riječ o uistinu malom gradu govori i njegova veličina od 55 četvornih kilometara površine.
Mještani otoka nazivaju ga Stori Grod, a riječ je o najstarijem gradu u Hrvatskoj. Stanovnici govore čokavskim narječjem, koje je vrsta čakavice, i sebe nazivaju Starograjanima i Starogrojkama.
Grad je došao pod zaštitu UNESCO-a radi mnogobrojnih arheoloških lokaliteta kao što su Ciklopske zidine, Faroska hora, Kula Maslinovik, Ilirska gradina Glavica i mnogobrojni sakralni spomenici, od koji posebno moramo spomenuti crkvu sv. Ivana.
Supetar
Supetar je grad na otoku Braču u kojem živi petina stanovništva otoka, a također je i gospodarski i turistički centar otoka. Nalazi se na sjevernoj strani otoka, a iz njega pogled puca na grad Split na obali s kojim je povezana trajektnom linijom.
Supetar je nastao u 15. stoljeću, a ime je dobio po Svetom Petru. U Supetru se također mogu pronaći kulturne i arheološke znamenitosti, poput špilje Kopačine iz neolitika, crkava iz raznih povijesnih perioda ili mauzoleja obitelji Petrinović.
Trilj
Trilj je grad uz rijeku Cetinu, u unutrašnjosti Dalmacije, na čijem su prostoru ljudi obitavali još u davnoj prapovijesti, a među njima su bili i ilirski Delmati. Trilj je svoje ime dobio po Tilirilumu, rimskom logoru koji je dio bogatih triljskih arheoloških nalazišta još i danas.
Grad se nalazi u splitskom zaleđu, a od mora ga dijeli planina Mosor. S obzirom na svoj smještaj Trilj je značajno prometno čvorište, pri čemu veliku ulogu ima most preko Cetine koji se nalazi u gradu.
Trogir
Trogir se nalazi zapadno od Splita, na udaljenosti od 25 kilometara, a u grad se ubraja i dio otoka Čiova te otoci Drvenik Mali i Drvenik Veli. Položaj mu je jako povoljan upravo zbog blizine Splita, veći gradovi u Dalmaciji svakako su uvijek najbolji magnet za turiste.
Trogir su osnovali Grci u 3. stoljeću i jedan je od najbolje očuvanih romaničko-gotičkih gradova na ovim prostorima. Među trogirskim građevinama najviše se ističe trogirska katedrala i poznati portal majstora Radovana na njoj.
Upravo se po svojim kulturno-povijesnim spomenicima Trogir razlikuje od mnogih gradova na obali jer turizam u Trogiru većinom se bazira na turistima koji se žele upoznati s njegovom baštinom, slično kao u Dubrovniku. Također je važan i nautički turizam, koji se sve brže razvija u trogirskom području, a drugi gradovi u Dalmaciji također ne kasne mnogo.
Vis
Vis je grad smješten na istočnoj strani istoimenog otoka, u velikoj uvali Sv. Jurja gdje je zaštićen od otvorenog mora. Području grada pripada i velik dio južne strane otoka, njegove uvale i mali otočići.
Grad je nastao kolonizacijom Grka u 4.st.prije Krista, i tada se zvao Issa, što govori o tome da je jedno od najstarijih gradova u Hrvatskoj. Tome svjedoče i ostaci antičkog grada te sakralni spomenici, utvrde i plemićke palače iz raznih dijelova povijesti.
Danas se gospodarstvo većinom bazira na turizmu, iako ima i ribarstva, uzgoja palmi i proizvodnje vina.
Vrgorac
Svi gradovi u Splitsko-dalmatinskoj županiji uključuju i Vrgorac, jedan od dalmatinskih gradova koji se ne bazira samo na turističkoj djelatnosti. Velik dio gradskog stanovništva živi oko Vrgorskog polja i polja Rastok i žive od poljoprivrede. Tu se najviše uzgajaju jagode, voćke i vinova loza.
Vrgorac se nalazi na području Dalmatinske zagore, podno Biokova, na uzvišenju po kojem je i dobio ime (Vrhgorac). Grad je okružen prekrasnom prirodom i ljepotom krša, a zbog svoje blage mediteranske klime i čistog zraka na visini prava je oaza za odmor i uživanje u mirisima biljnog svijeta oko njega.
Na području Vrgorca nalazi se i nekoliko spomenika poput tvrđave Gradine, 7 turskih kula i zaštićenih gradskih kuća pa se u Vrgorcu može uživati i u bogatoj povijesnoj baštini. Ako vas zanimaju neke specifične općine u Dalmaciji, svakako se informirajte o redoslijedu kojim možete posjetiti mjesta – možda su neki gradovi u Dalmaciji jednostavno predaleko da ih ugurate u jednodnevnu posjetu.
Vrlika
Vrlika je maleni grad u Splitsko-dalmatinskoj županiji koji je ranije pripadao Sinju, a nalazi se na 470 metara nadmorske visine, na Vrličkom polju, okružen planinama Dinarom i Svilajom te rijekom Cetinom.
Ugodna submediteranska klima i čisti zrak privlače mnoge turiste, koji uz to mogu posjetiti Vrličku česmu, Tvrđavu Prozor, Balečki i Pločasti most, izvor rijeke Cetine i mnoge druge atrakcije.
2. Zadarska županija
Zadarska županija smještena je na sjever Dalmacije, a sastoji se od 28 općina i 6 gradova raširenih na područje od preko 7000 četvornih kilometara. Sjedište županije je grad Zadar, a u njemu živi više od 40% ukupnog stanovništva županije.
S obzirom na to da se nalazi u samom središtu primorja ima vrlo pogodan smještaj zbog čega je baš ovaj dio Hrvatske kroz povijest bio vrlo važan centar hrvatske države.
Iako je od kontinentalne Hrvatske odvojena Velebitom pa je promet bio otežan, danas se situacija promijenila i općine u Dalmaciji možete posjetiti puno lakše. Gradnjom autoceste od Zagreba do Dubrovnika zadarsko je područje postalo vrlo važno za povezivanje kontinenta i priobalja, a pri tome svakako moramo spomenuti tunel Sv. Rok koji je bitan segment te povezanosti. Također je važno spomenuti i pravac A1, a to je autocesta Zagreb-Split.
Zadarska županija osobito je privlačna turistima zbog svoje blage submediteranske klime: ljeta su vruća, ali podnošljiva zbog ugodnog zapadnog vjetra maestrala, a zime blage. Temperature mora ljeti često su više od 25 Celzijevih stupnjeva.
Općine Zadarske županije
Općine Zadarske županije čine Bibinje, Galovac, Gračac, Jasenice, Kali, Kolan, Kukljica, Lišane Ostrovičke, Novigrad, Pakoštane, Pašman, Polača, Poličnik, Posedarje, Povljana, Preko, Privlaka, Ražanac, Sali, Stankovci, Starigrad, Sukošan, Sveti Filip i Jakov, Škabrnja, Tkon, Vir, Vrsi i Zemunik Donji.
Gradovi Zadarske županije
Vrlo poznati gradovi u Dalmaciji i pripadnici Zadarske županije, od kojih se jedan nalazi i na otoku su Benkovac, Biograd na Moru, Nin, Obrovac, Pag, Novigrad i Zadar.
Zadar
Grad Zadar je peti po redu po veličini u Hrvatskoj i administrativno je središte Zadarske županije. Smjestio se na sjeverozapadni dio Ravnih kotara, na kojemu se obitavali ljudi još u mlađem kamenom dobu.
Zadar je bio vrlo važan za hrvatsku povijest, a tome svjedoče i mnogobrojni spomenici i baština zbog čega je Zadar iznimno popularna turistička destinacija. Dio grada je uključen u UNESCO-vu povijesnu baštinu.
Najpoznatiji kulturni spomenici su Crkva Sv. Donata, Forum, Katedrala Sv. Stošije, Mnogobrojne crkve, samostani i Gradske zidine.
Benkovac
Benkovac je od Zadra Udaljen oko 30 kilometara prema istoku, a nalazi se na području susreta Ravnih kotara s kršom. Ima povoljan prometni položaj koji je pomogao njegovom razvoju. U blizini se nalazi i dio autoceste Zagreb-Split.
S obzirom na to da je ovaj grad u prošlosti bio vrlo naseljen u njemu se nalaze mnogi ostaci spomenika i crkava, ali i ostaci liburnskog naselja Asseria, kod sela Podgrađa. Tu je i Kaštel Benković, utvrda koja govori o važnosti Benkovca u prošlosti.
Biograd na Moru
Biograd na Moru nalazi se u sjevernoj Dalmaciji, južno od Zadra i omiljena je turistička destinacija. Dio grada je na kopnu, a dio na malom poluotoku. U povijesti je bio kraljevski grad i sjedište kraljeva i biskupa stoga je bogat kulturno-povijesnim spomenicima.
Izuzetno je uređen i ugodan za život. Dobro je prometno povezan s okolicom, uključujući i otokom Pašmanom.
Nin
Nin se nalazi na samoj obali Jadranskog mora, a udaljen je od Zadra 15-ak kilometara. Nin je prvi hrvatski kraljevski grad i bogat je raznim kulturnim spomenicima poput Višeslavove krstionice i Crkve Sv. Križa. Često ga nazivaju hrvatskim Betlehemom.
Nin okružuju prekrasne plaže, a poznat je i po ljekovitom blatu, poljima soli, te iznimnom florom i faunom, osobito kad je riječ o pticama.
Obrovac
Grad Obrovac smjestio se na obalama rijeke Zrmanje, na udaljenosti od 12 kilometara od mjesta gdje se rijeka ulijeva u more. Iznimno je poznat po prekrasnom kanjonu rijeke iznad koje se dižu litice koje na nekim mjestima dosežu i 200 metara visine.
Obrovac je poznat po mnogobrojnim kulturno-povijesnim spomenicima, ali je i česta destinacija ljubitelja ribolova, raftinga i dobre kuhinje.
Pag
Grad Pag u prošlosti se nalazio na drugoj lokaciji, a današnje mjesto izgrađeno je sredinom 15. stoljeća, i bilo je okruženo zidinama s devet kula. Napušteni dio danas se naziva Stari Grad.
Otok Pag često je nazivan „otokom kamena“, ali baš kao i grad Pag u njemu se skriva mnogo toga drugačijeg. Nesvakidašnji i poseban pejzaž okružen čistim morem posjetiteljima grada nudi mnogo toga: kulturne spomenike, gastro specijalitete i iznimno mnogo sunčanih dana.
Novigrad
Novigrad kod Zadra je slikovit gradić smješten u sjevernoj Dalmaciji, uz obalu Novigradskog mora, poznat po svojoj bogatoj povijesti i kulturnoj baštini. Njegova povijest seže daleko u prošlost, s tragovima naseljavanja još iz doba Rimljana. Očaravajući stari grad srednjovjekovnog izgleda čuva brojne povijesne zidine, kule i crkve, svjedočeći o burnim vremenima i različitim vladarima koji su oblikovali njegovu prošlost.
Okolica Novigrada bogata je prirodnim ljepotama, uključujući impresivne krajolike i čistu, nezagađenu obalu, što čini ovaj gradić atraktivnom destinacijom za ljubitelje mira i odmora u prirodi. Gospodarstvo Novigrada kod Zadra temelji se na turizmu, ribarstvu i poljoprivredi, pružajući posjetiteljima autentično iskustvo dalmatinskog života i kulture.
3. Šibensko-kninska županija
S teritorijem od manje od 3000 četvornih kilometara Šibensko-kninska županija se proteže kroz dio središnje i sjeverne Dalmacije, uključujući i Dalmatinsku zagoru. Teritorij županije čini krški reljef, ali i mnoštvo otoka na vrlo razvedenoj obali.
Ova je županija osim po turizmu vrlo poznata i po poljoprivredi, a krasi je i najviši hrvatski vrh Dinara smješten na 1831 metar visine na istoimenoj planini.
Šibensko-kninska županija osobita je i po dva predivna nacionalna parka: Nacionalni park Kornati i Nacionalni park Krka, te po dva parka prirode, Vranskom jezeru i Velebitu. Otočje Kornati čini čak 150 otoka, od manjih do većih.
Klima je izuzetno ugodna sredozemna klima, dok je na planinama svježije, s ljetnim maestralom koji ublažava vrućine.
Osobito je poznata po svom vodenom bogatstvu, pri čemu svakako moramo spomenuti rijeku Krku, dugačku 72 kilometara, a koja se upravo kod Šibenika ulijeva u more. Ne smijemo zaboraviti niti činjenicu da se upravo u Šibensko-kninskoj županiji nalaze dva velika jezera, Vransko i Prokljansko jezero.
Općine Šibensko-kninske županije
Mnogima su poznate i općine Šibensko-kninske županije, a to su Bilice, Biskupija, Civljane, Ervenik, Kijevo, Kistanje, Murter-Kornati, Pirovac, Primošten, Promina, Rogoznica, Ružić, Tisno, Tribunj i Unešić.
Gradovi Šibensko-kninske županije
Pet velikih imena čini gradove Šibensko-kninske županije, e to su Drniš, Knin, Skradin, Šibenik i Vodice.
Šibenik
Šibenik je najveći grad Šibensko-kninske županije i njegovo središte, a riječ je o jednom od najstarijih samorodnih gradova u državi, poznat kao „Krešimirov grad“. Grad se razvio oko Šibenskog zaljeva, a u blizini je i ulaz Krke u more.
Šibenik je kao stvoren za ljubitelje povijesti koji ovdje mogu razgledavati Staru gradsku jezgru, šetati uz kanal sv. Ante i posjetiti poznate šibenske utvrde. Tu je i šibenski Aquarium, Sokolarski centar, razni perivoji i parkovi.
Drniš
Drniš je gard koji je izgrađen kao utvrda za vrijeme prodora Osmanlija, a izgrađen je na rijeci Čikoli. Nalazi se blizu Šibenika i obiluje povijesnim spomenicima među kojima su najpoznatija Vrelo života i Gradina. Tu je i predivan Roški slap, a zbog vjetrova koji ovdje pušu grad je postao poznat i u gastronomiji, po Drniškom pršutu.
Knin
Knin je jako poznat hrvatski grad koji se smatra među najstarijim gradovima u Europi što potvrđuje njegovo spominjanje u 7. st. prije Krista. Zbog toga obiluje znamenitostima, a Kninska tvrđava je proglašena spomenikom nulte kategorije jer je riječ o jednoj od najvećih srednjovjekovnih tvrđava ne samo kad su u pitanju gradovi u Dalmaciji, već i na prostorima današnje Europe.
Smjestio se na sjever Dalmacije, a leži na čak 7 rijeka, uključujući i rijeku Krku, te je okružen s 9 planina, a upravo se najviši vrh Dinare izdiže iznad grada na visini od 1831 metar. Klima je submediteranska, a tijekom kolovoza u Kninu se često mjere temperature oko 40 °C.
Vodice
Vodice su vrlo popularan turistički gard na jadranskoj obali, na samo 15-ak kilometara od Šibenika. Iznimno su popularne zbog bogatog noćnog života (kao i mnogi drugi gradovi u Dalmaciji, pogotovo na otocima) i mnogobrojnih zabavnih sadržaja, ali je i osobito bogat sakralnim spomenicima, a na brdu iznad Vodica nalazi se svetište Gospe Karmelske.
4. Dubrovačko-neretvanska županija
Dubrovačko-neretvanska županija nalazi se na samom jugu Jadranskog mora, a dijeli se na dubrovački dio koji uključuje otok Korčulu, Mljet, Lastovo, Elafitske otoke i poluotok Pelješac i na neretvanski dio županije, koji uključuje područje donjeg toka rijeke Neretve i okolicu.
Dug niz godina prostor županije je bio prekinut u jednom dijelu kopna zbog granice s BiH, ali 2022. godine završena je gradnja Pelješkog mosta koji sada spaja taj dio s ostatkom teritorija Republike Hrvatske.
Prostor Dubrovačko-neretvanske županije poznat je po svojoj razvedenoj obali, prekrasnim uvalama i strmoj obali s neopisivo veličanstvenim klifovima, zbog čega je upravo turizam najrazvijenija gospodarska grana ove županije.
Klima je ugodna sredozemna, ali ipak ima i malo kontinentalnog utjecaja s kopna, zbog čega su općine u Dalmaciji često izvrstan izbor za život.
Općine Dubrovačko-neretvanske županije
Općine Dubrovačko-neretvanske županije su iznimno značajne, a mnoge od njih se nalaze i na otocima na jadranskom jugu. Općine u Dalmaciji koje pripadaju ovoj županiji su Blato, Dubrovačko primorje, Janjina, Konavle, Kula Norinska, Lastovo, Lumbarda, Mljet, Orebić, Pojezerje, Slivno, Smokvica, Ston, Trpanj, Vela Luka, Zažablje i Župa dubrovačka.
Gradovi Dubrovačko-neretvanske županije
Najveći gradovi ove županije među najpoznatijim su turističkim destinacijama, a to su Dubrovnik, Korčula, Metković, Opuzen i Ploče. Ovo su sigurno gradovi u Dalmaciji za koje je čuo svaki turist.
Dubrovnik
Dubrovnik je jedan od najpoznatijih hrvatskih gradova u svijetu, a smjestio se na krajnji jug Hrvatske. Stari grad Dubrovnik ima iznimnu spomeničku vrijednost pa se nalazi na popisu svjetske baštine UNESCO-a.
Nalazi se na istočnoj obali Jadrana, u podnožju brda Srđ. Ima vrlo ugodnu klimu, a s obzirom na sve njegove ljepote nije čudno što je dubrovačka putnička luka Gruž luka u Hrvatskoj na koju uplovljava najviše kruzera.
U prošlosti je bio dio Dubrovačke republike i rastao je zahvaljujući pomorskoj trgovini. Postao je jedan od najrazvijenijih gradova na obali, središte kulture, jezika i znanosti. Gradovi u Dalmaciji kulturalno su bogati jer je Dalmacija u prošlosti bila obvezna stanica pomorcima na Sredozemnom moru.
Postoji mnogo toga što bi trebalo posjetiti u Dubrovniku, od Gradskih zidina, Kule Minčeta, Tvrđave Lovrijenac, Crkve Sv. Vlaha, Dubrovačke katedrale i mnogih palača i ljetnikovaca. Tu je i najpoznatija dubrovačka ulica, Stradunu, Onofrijeva česma i Orlandov stup te mnogo drugih povijesnih spomenika.
U posljednje je vrijeme Dubrovnik još popularnija destinacija jer je bio kulisa za snimanje svjetski poznatog serijala „Igre prijestolja“.
Korčula
Korčula je grad na istoimenom otoku, a smjestio se na njegov sjeveroistočni dio. Grad se nalazi na malom poluotoku u Pelješkom kanalu. U prošlosti je bio često na meti osvajača pa je okružen zidinama i kulama, kao i neki drugi gradovi u Dalmaciji.
Grad ima poseban izgled jer je izgrađen po srednjovjekovnim pravilima gradnje, u obliku riblje kosti, pa su tako raspoređene i ulice duž grada. Arhitektura je izuzetna, a najljepšim dijelom se smatraju građevine iz srednjeg vijeka, nastale u gotičko-renesansnom stilu.
Korčula je u prošlosti bila poznata po brodogradnji i klesarstvu, a danas se većinom oslanja turizam i trgovinu. U Gradu se nalaze mnogobrojni kulturni spomenici, uključujući i rodnu kuću velikog istraživača Marka Pola.
Metković
Metković je drugi po redu veličinom grad Dubrovačko-neretvanske županije i nalazi se uz obalu Neretve. Prometno je vrlo važan za okolicu, a njegova blaga klima privlači posjetitelje cijele godine.
Metković je bio naseljen još od doba Ilira pa ima mnogo antičkih lokaliteta, a vrlo poseban arheološki muzej sagrađen iznad hrama. Područje Metkovića ima bogatu floru i faunu pa se u Metkoviću nalaze i ornitološki rezervati.
Opuzen
Opuzen je grad u blizini ušća Neretve, na udaljenosti od 12 kilometara. Svoje je ime dobio po tvrđavi Fort Opus, iz doba kada su gradom vladali Mleci.
Opuzen je vrlo popularna destinacija za ribolov, a diljem Hrvatske je najpoznatiji po uzgoju voća i povrća, pri čemu se većina odnosi na kivi i mandarine.
Ploče
Ploče je ime grada u dolini Neretve koji je bio naseljen još u prapovijesti. Glavna ekonomska grana ovog grada je morska luka Ploče, teretna luka koja je po količini tereta druga po redu u cijeloj Hrvatskoj.
Turizam u Pločama nije razvijen, osim za ljubitelje lova i ribolova, a ljudi se bave poljoprivredom, osobitom sadnjom lubenica, rajčica i agruma.
Ovo su bili gradovi i općine u Dalmaciji
Svi gradovi i općine u Dalmaciji čine jedinstvenu cjelinu zaslužnu za napredak i razvoj teritorija Dalmacije i u mnogočemu se oslanjaju jedni na druge. Velik dio je okrenut turizmu, a određeni dio je orijentiran i na poljoprivredu i ribolov.
Zajednička nit koju imaju svi gradovi i općine u Dalmaciji je njihova orijentiranost i ustrajnost na očuvanju kulturne baštine iz prošlosti te očuvanju tradicije.
Iako su neki gradovi i općine razvijenije od drugih oni funkcioniraju kao jedna cjelina i na taj način čine Dalmaciju mjestom koje može samo naprijed.