Kako je svjetsko nogometno prvenstvo proširilo vlastiti format, prvo sa 16 na 24 momčadi, zatim s 24 na 32, od 2026. će i s 32 na 48, sve su rjeđi scenariji da u kvalifikacijama zapne neka od najjačih reprezentacija svijeta. Devet nacija se kvalificiralo za svako Svjetsko prvenstvo s 32 momčadi. Otkad je uveden format s 32 ekipe 1998. godine, na svako SP plasiralo se devet reprezentacija.
Povijest ovog natjecanja, međutim, puna je neuspjeha velesila. Samo jedna nacija, Brazil, sudjelovala je na svim svjetskim prvenstvima, dakle, od 1930. godine. Svi ostali su, iz ovog ili onog razloga, propustili barem jedno. Brazilci su ti koji su osvojili najviše naslova, njih pet, a i u Kataru bit će jedni od glavnih favorita. Podosta će to ovisiti o formi njihove najveće zvijezde, Neymara, inače ambasadora jedne tvrtke za kockanje, koji bi se trebao više fokusirati na nogomet, a sa strane ostaviti online igre na sreću. S njim u vrhunskoj formi, brazilska reprezentacija bit će teško zaustavljiva prepreka svima.
U četvrtak je Sjeverna Makedonija zaustavila Italiju na putu do Katara, i to na njihovom terenu u Palermu, a u utorak ih čeka posljednja zadaća koju također moraju riješiti uspješno ako žele prvi put vidjeti SP – Portugal. Ispadanje europskih prvaka zasigurno je jedno od najvećih iznenađenja u povijesti kvalifikacija za svjetsko prvenstvo, a u nastavku donosimo koje su još velesile svog doba ostale „kratke“…
5. Jugoslavija – 1966.
U trenutku kada je ušla u kvalifikacije za SP 1966., Jugoslavija se kvalificirala za svako poslijeratno svjetsko prvenstvo, a 1962. stigla je i do polufinala. Poslije je igrala i finale Eura 1968. godine. Međutim, da bi otišla na Svjetsko prvenstvo 1966. u Engleskoj, bilo je potrebno da završi na vrhu kvalifikacijske skupine koja je uključivala Francusku i Norvešku. Francuzi su, ipak, zauzeli prvo mjesto.
4. Nizozemska – 2002.
Izvučena iz prve jakosne skupine u grupu iz koje su dvije momčadi prošle na SP, Nizozemska je naizgled bila sigurna oklada za odlazak na Mundijal 2002. u Japan i Južnu Koreju. Četiri godine ranije stigla je do polufinala nakon čega je poražena od Hrvatske u utakmici za broncu, a dvije godine ranije na Euru pred svojim navijačima također su stigli do polufinala. Došli su do polufinala i na Euru 2004. No, sastav koji je sadržavao igrače kao što su Ruud Van Nistelrooy, Clarence Seedorf, Mark Van Bommel, Patrick Kluivert, Frank De Boer, Edwin Van Der Sar, Marc Overmars i Giovanni Van Bronckhorst uzeo je jedan bod iz dva meča protiv Irske. Završili su iza Iraca i Portugala i nisu se uspjeli kvalificirati. Irci su donekle bili kobni i za „Vatrene“ u kvalifikacijama za EP 2000. godine.
3. Čehoslovačka – 1978.
Ova je nacija trijumfirala na Euru 1976., a četiri godine kasnije bili su trećeplasirani. Međutim, nekako se nisu mogli kvalificirati na Svjetsko prvenstvo 1978. godine. Oni su i dalje jedina reprezentacija koja je pobijedila te došla do polufinala na dva uzastopna europska prvenstva, a da se između njih nisu kvalificirali za svjetsko prvenstvo.
2. Francuska – 1994.
Reprezentacija Francuske kasnih 1990-ih proglašena je za jednu od najvećih u povijesti međunarodnog nogometa. Dogurala je do polufinala Eura 1996., osvojila Svjetsko prvenstvo 1998. na domaćem terenu te Euro 2000. dvije godine kasnije. U toj momčadi bili su Laurent Blanc, Didier Deschamps, Zinedine Zidane, Marcel Desailly, Fabian Barthez, Robert Pires i ostali. Prije nego što je Zidane stigao na scenu, ali s Ericom Cantonom još uvijek na krilu, očekivalo se da će Francuzi izbrisati razočaranje iz kvalifikacija za SP 1990. i olakšati si put do SAD-a 1994. godine. Dva kola prije kraja bili su na dobrom putu, bili su na vrhu skupine i vjerojatno im je trebao samo bod ili dva iz posljednje dvije utakmice protiv Izraela i Bugarske. Zanimljivo je da su izgubili od Izraela s 2:3 golovima u 83. i 90. minuti, a zatim su na jako sličan način ispali od Bugarske, golom, također, u posljednjim minutama.
1. Argentina – 1970.
Argentina se nisu uspjela kvalificirati samo na jedno svjetsko prvenstvo. Kraj 1960-ih bio je jako kaotičan u argentinskom nogometu. Promijenila su se četiri različita menadžera u tri godine, a početak kvalifikacija za SP 1970. bio je katastrofalan – upisani su porazi u Peruu i Boliviji. Ipak su ušli u posljednje kolo sa šansom za kvalificiranje. Nažalost, remi 2:2 kod kuće protiv Perua spriječio ih je na putu do Svjetskog prvenstva u Meksiku.
Iako lista sadrži pet najvećih posrtaja, ako bismo ju malo proširili, bez problema bi unutra ušlo u ispadanje Italije od Sjeverne Makedonije. Ostat će 24. ožujak 2022. godine upisan u povijesne knjige europskog i svjetskog nogometa.