Predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša u razgovoru za HRT ekskluzivno je otkrio da je priča oko dobivanja domaćinstva Europskih igara u Splitu praktično okončana te da “grad pod Marjanom” neće biti domaćin toga natjecanja.
Ostalo je manje od godinu dana od najavljenog početka Olimpijskih igara u Parizu, no politička situacija u svijetu postavlja upitnike.
– Nažalost, vidimo da se intenzitet ratnih događanja intenzivira i jača, to je upravo suprotno od olimpijske ideje, bojim se da može odraziti na same Olimpijske igre u Parizu, a već se odražava i isključenjem sportaša i sportašica koje dolaze iz zemalja koje su sudjelovale u agresiji na Ukrajinu. Ovo što se događa na Bliskom istoku je ugroza sigurnosti svugdje u svijetu, istaknuo je Mateša na početku.
Dodaje da će činiti sve da naše sportašice i sportaši budu sigurni. Ističe da svi programi koji su predviđeni u projektu “Pariz 2024.” se odvijaju normalno. Hrvatska je imala manje sportaša na posljednjim Olimpijskim igrama nego ranije, ali “berba” medalja je dobra.
– Kvaliteta je bila na odgovarajućem nivou, no nažalost imamo refleksiju problema po pitanju demografije, mi to već vidimo za Olimpijske igre u Los Angelesu, izbor sportaša je sve uži i uži. Jedini odgovor je da se što više njih iz postojećeg bazena privuče sportu i da im se da mogućnost bavljenja sportom. To za djecu i roditelje mora biti potpuno besplatno, ističe predsjednik HOO-a.
Što se tiče Pariza, kaže da ako bude na razini rezultata u Tokiju, da će s time biti zadovoljni. Osvrnuo se i na Europske igre koje su se trebale održati u Splitu, no od toga, po svemu sudeći neće biti ništa.
– Nažalost to je za nas jedno bolno pitanje. Učinili smo sve da to Split to dobije i Split je to dobio, ali je izgubio. Nismo na vrijeme dobili odgovore od institucija, bez toga kandidatura ne može biti potvrđena. Mislim da je to gotova stvar, puno je vremena prošlo, ima i drugih zainteresiranih i onih koji su javno najavili svoju kandidaturu. To je velika šteta, propustili smo jednu sjajnu priliku za Split i Hrvatsku, zaključuje.
Predsjednik HOO-a osvrnuo se i na događaje u svijetu, ratove u Ukrajini i na Bliskom istoku, a što sigurno nije dobra vijest devet mjeseci prije Olimpijskih igara u Parizu.
– Očito da kompletna situacija u svijetu ne ide u prilog velikih sportskih događaja i njihove sigurnosti. Bojimo se da bi se to moglo odraziti na same Olimpijske igre. Poduzimamo sve u suradnji s hrvatskim institucijama da su naši sportaši na svakom mjestu gdje idu sigurni. Čak i predstavnici nekih naših institucija koji se s time bave putuju onda s nama.
Otvaranje Olimpijskih igara u Parizu predviđeno je na otvorenom prostoru. Sigurno je to u ovakvim okolnostima veliki sigurnosni izazov za organizatore, ističe Mateša, izražavajući nadu da bi možda moglo doći do barem privremenog zaustavljanja ratnih operacija.
– Jedna od temeljnih ideja olimpizma je “Olympic truce” ili “olimpijsko primirje” gdje se svi sukobi zapravo zaustavljaju za vrijeme trajanja olimpijskih igara. To je u krajnjoj liniji i u Deklaraciji i odluci Ujedinjenih naroda. Nadamo se da bi to mogli imati takav utjecaj na sve one koji su umiješani u sve ove sukobe koji se danas događaju u Europi i na Bliskom istoku.