Macaroni, fussili, penne rigate, lasagne, spaghetti… Osim što je ima u raznim vrstama i oblicima, tjestenina može imati i razne boje i okuse. Jednostavna i brza priprema, osigurava nužne hranjive sastojke- posebice ugljikohidrate, upotrebljiva za juhe, salate, glavna jela, priloge… O blagodatima tjestenine mogli bismo u nedogled.
Zasitna, probavljiva, ne samo užitak za nepce, već i izvor potrebnih hranjivih sastojaka za zdravlje. Slijedite 3 savjeta nutricionista kako biste ju učinili još zdravijom i u potpunosti uživali u njezinom okusu.
Kuhanje al dente zdravija je opcija
Al dente je talijanski izraz u gastronomiji i kuharstvu za način kuhanja tjestenine ili riže, a označava namirnice kuhane dovoljno dugo da su termički obrađene, ali se i dalje osjeti “pod zubom”. Zašto je kuhanje al dente toliko važno i preporučljivo, govori i činjenica da tjestenina al dente, ima nizak do srednji glikemijski indeks, ovisno o obliku, što znači da je tijelo probavlja sporije od većine ugljikohidrata. To ju čini idealnom za održavanje težine i mršavljenje.
Tjestenina od mahunarki je hranjivija
Kombinacija tjestenine i mahunarki nutricionistički je dobitna kombinacija. Prepuna je proteina i vlakana i ima manje ugljikohidrata, što ju čini izuzetno zdravijom. Obrok čine laganim s manjom količinom masnoća, a obiluje pretežito dobrim masnoćama.
Integralna tjestenina bogata vlakanima
Integralna tjestenina je tjestenina od 100% cjelovitog zrna žitarica što ju čini izvrsnim izvorom vlakana. Prikladna je za vegetarijanca, a idealna za sve one koji žele povećati unos vlakana i cjelovitih žitarica. Integralna tjestenina čini dobru kombinaciju okusu sa umakom od plodova mora, mesa ili povrća.