Godina 1969. bila je, uistinu, luda. Woodstock je zaludio mladenačku, onu hipijevsku, Ameriku. Boeing 747 imao je premijerni let. Ljubav najpopularnijeg glazbenika, Johna Lennona i njegove djevojke, Yoko Ono, ovjekovječena je vjenčanjem. Za slijetanje na Mjesec Apolla 11 vjerujem da svi znate. Jazz je bio na svom vrhuncu. Tada je bilo važno da se prezivate Armstrong. Pri kraju života legendarnog Louisa, svi su slušali nekog drugog „Armstronga“, Milesa Davisa. Pojavili su se famozni Pajtonovci, Vijetnamski rat dignuo je zapadni svijet na noge, kao što su cijeli svijet uznemirile aktivnosti obitelj Manson na čelu s infamnim Charlesom. I onda se među sve te događaje o kojima ljudi pričaju i više od pola stoljeća poslije, ugurao i događaj koji se odvio na Maracani, 19. studenog živopisne 1969. godine. Događaj koji je ostao poznat kao – O Milesimo.
Do jubilarca sa samo 29 godina
Izlizane crno-bijele scene pokazuju tada 29-godišnjeg Pelea kako u 78. minuti zabija kazneni udarac za svoj Santos igrajući protiv Vasco da Game. Taj pogodak, po mnogima i najvećeg nogometaša svih vremena, ne bi bio nimalo poznat da nije bio poseban, jedan od najposebnijih u njegovoj super bogatoj karijeri. Pele ih je dao na stotine, no pogodak protiv Vasco da Game tog 19. studenog upisan je zlatnim slovima u povijest svjetskog nogometa. Naime, bio je 1000. u Peleovoj karijeri. I pazite ovo, do te brojke došao je sa samo 29 godina! U 13 godina profesionalne karijere.
Iznad Igre
Čim je famozni Pele gurnuo loptu u lijevu stranu gola nemoćnog vratara Vasca, Edgarda Andrade, u trenutku je mnoštvo utrčalo na travnjak podižući ga na ramena. A još je bilo preostalo desetak minuta do kraja susreta pri vrlo aktivnom rezultatu (2:1). To je bio sasvim jasan dokaz kako je brazilski velemajstor bio iznad utakmice, iznad konačnog rezultata, naposljetku, i iznad same Igre.
Pele i Apollo 12
Samo nekoliko sati ranije posada Apolla 12 sletila je na Mjesec, samo četiri mjeseca nakon što je prvi put ljudska noga stupila na Zemljin prirodni satelit. Predvodio ih je astronaut Pete Conrad koji je, pokušavajući postati poznat kao njegov prethodnik Armstrong polu-imitirajući ga, izrekao zanimljivu rečenicu: „Možda je onaj bio mali korak za Neila, ali je veliki za mene.“ Idućeg dana, 20. studenog 1969., novinski list u Rio de Janeiru, Rio O Globo na svojoj je naslovnoj stranici jednak prostor dao ekspediciji Apolla 12 i Peleovom jubilarnom golu. Toliko o tome koliko je taj događaj ostao urezan u povijest čovječanstva, a da ne spominjemo i značaj za sportsku povijest.
Djelima osvajao ljude, a ne riječima
Peleova ostavština sastoji se od njegovih ostvarenja, a ne od riječi. U tome ga možemo podosta razlikovati od, primjerice, još jednog velikana koji je žario i palio svojom profesijom u to doba, Muhammada Alija. Uzmite bilo koji Alijev citat i nećete zažaliti što ste ga pročitali. Vjerujem da ćete i pokoji podijeliti na društvenim mrežama. Kod Pelea, to nije slučaj. Od njegovih izjava, najviše se pamti tvrdnja izrečena uoči četvrtfinalne utakmice Svjetskog prvenstva 2002. između Brazila i Engleske kada je konstatirao da je najbolji engleski pojedinac Nicky Butt koji je na tom Mundijalu mijenjao ozlijeđenog Stevena Gerrarda.
Prvi do brojke od 1000
Možda se Peleova osobnost može nazvati jednodimenzionalnom, no zahvaljujući svojim pogocima od 1956. do 1969. godine, pa i nadalje do završetka karijere 1977., nije niti trebao govoriti. Golovi su govorili umjesto njega. Na kraju je došao do brojke od 1283 pogotka. Mnogi su stigli u brazilskom prvenstvu, podosta u dresu brazilske reprezentacije, a velika količina i u prijateljskim susretima sa Santosom. Upravo te pogotke neki nogometni kritičari ne priznaju zbog premalo kompetitivnosti, zato što ih je Pele, jednostavno, davao prelagano. Stizali su mu kao pokloni. Neki si dopuštaju banalizirati taj doseg. Međutim, 1000 golova je 1000 golova. Ako je tako lagano, zašto nitko prije Pelea nije stigao do te brojke? Ako bi se gledale samo službene utakmice, Pele je na trećem mjestu sa 767 pogodaka. Ispred su samo Čeh Josef Bican (805), koji je „harao“ protivničkim 16-ercima u razdoblju prije i nakon Drugog svjetskog rata, te Romario (772). No, i jednom i drugom trebalo je tri godine više ne bi li stigli do te brojke.
Super-zvijezda
Prije malo manje od mjesec dana, Pele je navršio 80 godina, a još oduševljava mlađe generacije. Tu i tamo se pojavi neki pametnjaković tvrdeći kako je Brazilac „precijenjen“ te da nije niti blizu Cristianu Ronaldu i Messiju. Već nam kroz uši izlaze svakojake usporedbe u svim mogućim sportovima: LeBron ili Jordan, Balić ili Karabatić, Hirscher ili Stenmark, itd., itd. Važno je da je svaki u svoje vrijeme pružao najviše od sebe, bio najbolji svoga doba, oduševljavao mase i mase pratitelja sporta. Pele nije uzalud prozvan „kraljem“ najpopularnije igre na svijetu, a koliko nas pamćenje služi, niti jedan nogometaš nije u medijima dobio identičnu pozornost kao i ogroman događaj poput slijetanja na Mjesec Apolla 12. Pele je bio super-zvijezda tog kalibra.