Znate li što su didaktičke igračke? U zadnjih nekoliko godina sve je veći naglasak na kvalitetnoj igri i učenju kroz igru, zbog čega su i didaktičke igračke sve popularnije. Iako ne mogu zamijeniti roditelja ili učitelja, mogu biti odličan alat kojim ćete zajedno učiti. Ovakve igračke potiču kreativnost, maštu, razvijanje motoričkih vještina, ali i izoštravanje kognitivnih vještina.
Što su točno didaktičke igračke?
Kako znati je li neka igračka didaktička ili ne? U prošlosti nije bilo ovakvih igračaka pa je pitanje u potpunosti na mjestu. Naime, didaktičkim igračkama smatraju se sve igračke koje nisu namijenjene samo za „gotovu konzumaciju“, već djetetu pomažu u razvoju logike, motorike i emotivne inteligencije. One se mogu koristiti samostalno, ali u igri može sudjelovati i roditelj i drugo dijete.
Razne slagalice, ubacivanje oblika, lutke namijenjene za učenje životinja, emocija i životnih uloga te razni setovi za učenje slova, brojeva i oblika samo su neki od primjera. Potiče se i korištenje igračaka kao što su „alati“ ili pak „male kuhinje“ koje poučavaju djecu o životnim obvezama, ali im istovremeno i pomažu da se poistovjete s drugim ukućanima.
Bitno je napomenuti da se pri kupovini didaktičkih igračaka mora u obzir uzeti i dob djeteta jer nije svako dijete isto. Manja djeca veću će korist imati od igračaka koje imaju specifičan oblik, teksturu ili boju te će tu zapravo vježbati i vlastitu percepciju okoline. Veća djeca mogu se baviti logički zahtjevnijim tvarima, a za osnovnoškolce se uvode i društvene igre te igračke koje populariziraju STEM polje!
Jesu li didaktičke igračke skupe?
Mnogi misle da su didaktičke igračke jako skupe, ali to nije istina. Ako je igračka skuplja, to je uglavnom zbog kvalitetne izrade koja je kod didaktičkih igračaka gotovo uvijek prisutna – boje bez toksina, drvno kao glavni materijal i obli rubovi koji štite dijete samo su neke od stvari koje možete uočiti kod ovakvih igračaka.
Gledajte na ovakve igračke kao na investiciju – bolje kupiti jednu kvalitetnu didaktičku igračku nego tri jeftinije, plastične igračke koje možda nisu ni sigurne za vaše dijete, a zasigurno ne pomažu ni u djetetovom razvoju. Slagalice su prilično jeftine, isto kao i društvene igre koje kroz dugi niz godina dobro služe obitelji.
Razumije li dijete didaktičke igračke tako rano?
Mnogi roditelji pitaju se trebaju li njihovim bebama didaktičke igračke. Zar ih oni razumiju? Didaktičke igračke za bebu možda nisu ono što mislite da jesu – naravno da malenom djetetu nećete kupovati set za matematiku ili učenje šaha, ali bilo kakva igračka koja svira, koja se kreće, koju dijete može dodirnuti i ubaciti negdje… To je također didaktička igračka!
Ono što je bitno jest da dijete sudjeluje u procesu aktivno – bilo da mu je pažnja aktivno na igrački koja se kreće ili da ju dijete samostalno koristi. Plišanci koji samo stoje na rubu kreveta djetetu neće biti zanimljivi niti od koristi, isto kao i slikovnice koje dijete u toj dobi ne razumije. Roditeljska interakcija može učiniti slikovnice zanimljivijima, ali dok god nešto samo stoji negdje, a pogotovo ako nešto nije primijenjeno djetetovoj dobi, to nije didaktička igračka.
Svakako se preporučuje da se bebama kupuju didaktičke igračke kojima će dijete razviti svoja osjetila – čuti nešto novo, razviti motoriku oka prateći nešto što se kreće, razviti pincetni hvat premještanjem stvari… Što jednostavnije, to bolje. Jednostavnost ne povlači manjak efektivnosti za sobom!
10 razloga zašto vaše dijete treba didaktičke igračke
Sada znate što su didaktičke igračke, no treba li ih vaše dijete zaista? Prošle generacije odrastale su bez njih, zašto bi sada bile potrebne i popularne? U nastavku dijelimo 10 razloga zašto vaše dijete treba didaktičke igračke, odnosno zašto su one odličan izbor za svako kućanstvo.
1. Didaktičke igračke pomažu kognitivnom razvoju djeteta.
Istraživanje iz The Joan Ganz Cooney Center instituta u 2010. godini razmatralo je kako djeca uče. Uspoređivane su aplikacije, didaktičke igračke i razlika između razvoja djece u korištenju navedenih. Jako je bitno da djeca ne koriste igračke samo pasivno, već da aktivno rješavaju određene izazove i na taj način rade na fokusu, pažnji, pamćenju i kritičkom razmišljanju. Istraživanje potvrđuje da konzumiranje sadržaja, odnosno igranje putem aplikacija, definitivno ne proizvodi iste rezultate.
2. Senzorne i motoričke vještine dolaze u procesu igranja.
Danas djeca često koriste mobitele i tablete kako bi se zabavljali, ali isti ne nude baš najbolja iskustva i lekcije vezane za motoriku i osjetila. Didaktičke igračke su igračke s kojima dijete mora malo „prtljati“ i tako vježba koordinaciju između očiju i prstića, ali i takozvani pincetni hvat rukama. Fine motoričke vještine i svjesnost o prostoru i kretanju u istom jako su važne stvari koje također pomažu i djeci koja se kasnije krenu baviti sportom.
3. Uz didaktičke igračke škola postaje manje dosadna.
Učenje abecede, razvijanje matematičkih vještina kao što su zbrajanje, oduzimanje i brojenje te učenje novih jezika mogu biti dosadni procesi. Djeca puno bolje reagiraju na dinamično podučavanje – ako nešto diraju, miču, okreću i vide, puno će bolje naučiti nešto o tome. Učenje koje podrazumijeva čitanje i ponavljanje nije tako efektivno. Brojna istraživanja povezala su didaktičke igračke s poboljšanom statistikom učenja stranih jezika, a posebno su se istaknule metode igre u kojima se roditelj igra s djetetom.
4. Osim znanja, dijete usvaja i društvene vještine.
Roditelji se često fokusiraju isključivo na one vještine za koje misle da će djetetu biti vrlo korisne u školi – djecu poučavaju matematici, prirodi ili nekom jeziku, a zaborave da je djetetu od najveće koristi zapravo znanje o izražavanju i druženju. Takvo im znanje omogućava isticanje u grupi i povećava šanse da će biti proaktivni u procesu učenja. Ipak, ako želite da dijete razvije ovakve vještine, nije dovoljno samo kupiti didaktičke igračke, već je bitno da se i igrate s njima. Smišljanje raznih scenarija (bilo fiktivnih ili pravih životnih scena) i korištenje lutkica u tom procesu odlične su opcije.
5. Didaktičke igračke stimuliraju emocionalnu inteligenciju.
Uz društvene vještine uvijek dolazi i emocionalna inteligencija. Bitno je da djeci odmalena usađujemo ispravne vrijednosti i da ih učimo kako su njihove emocije bitne i kako ih moraju izražavati. Aplikacije, igrice i videozapisi ne pružaju tu mogućnost – ne smijemo si dopustiti da tehnologija odgaja našu djecu. Didaktičke igračke olakšat će vam provođenje kvalitetnog vremena sa svojim djetetom, a ako vas posebno zanima razvoj emocija, svakako preporučujemo da nabavite lutkice koje reprezentiraju emocije te djecu poučavate o izražavanju istih.
6. Djeca razvijaju interese za STEM polja.
Iako djecu nikad ne bismo trebali forsirati u neke životne interese koji ih ne zanimaju, možemo im barem predstaviti neke stvari koje možda ne bi imali priliku vidjeti prije srednje škole. STEM, odnosno polje tehničkih znanosti, danas je jedno od najprofitabilnijih polja na svijetu, a didaktičke igračke nerijetko su napravljene upravo kako bi djecu upoznale s biologijom, kemijom, matematikom, fizikom, informatikom i računarstvom. Naravno, djetetu možda te igračke neće biti zanimljive, ali s druge strane, možda u njemu rano probudite interes za ovakvim karijerama.
7. Didaktičke igračke pomažu u razvoju samopouzdanja.
Svi mi želimo da naša djeca imaju dovoljno samopouzdanja da se u budućnosti mogu boriti za sebe i svoje izbore. Često ćemo im reći kako je bitno da izraze svoje mišljenje te da su vrijedni ljubavi i lijepih riječi ako isto vraćaju drugima… Ipak, samopouzdanje se najbolje stječe praksom. Djeca će rješavanjem raznih problema, koliko god oni mali bili, dobiti dojam da su sposobni i da mogu prijeći na neke kompliciranije stvari i probleme. Baš zbog toga didaktičke igračke mogu biti odličan izbor odmalena!
8. Razumijevanje društva i društvenih uloga.
Još jedna vrlo korisna i bitna vještina jest razumijevanje svijeta oko sebe. Djeca u vrlo ranoj dobi počinju percipirati okolinu i pokušavaju druge ljude svrstati u određene uloge – mama, tata, sestra, baka, učiteljica… Kako bismo im pomogli da se upoznaju sa svojom kulturom, ali i tuđim običajima, možemo se okrenuti didaktičkim igračkama koje pomažu djeci da budu tolerantna i da razviju empatiju. Istraživanje koje je izašlo u časopisu Journal of Cross-Cultural Psychology u 2021. godini bavilo se upravo time – kako mala djeca izlaganjem različitostima mogu postati bolja verzija sebe?
9. Dijete bolje upoznaje sebe.
Već prije upisivanja osnovne škole, dijete ima sliku o sebi. Razmišlja o tome što voli, što ne voli, čime se želi baviti, koje igre mu nisu zanimljive i koji hobiji ga najviše vesele. Didaktičke igračke mogu pomoći u svim navedenim aktivnostima tako što će dijete shvatiti što ga zanima, a što ne. Mnogi roditelji brzo se alarmiraju kad vide da njihovo dijete nije zainteresirano za neke didaktičke igračke, ali to nije problem – zar se i odrasli ljudi vole baviti svime? Bitno je da nađemo one igračke koje će djetetu biti korisne i interesantne. To će mu pomoći da bolje razumije školske predmete, a kasnije i da odabere srednju školu, odnosno fakultet.
10. Didaktičke igračke nemaju negativne strane.
Kada malo bolje razmislimo, najbolji razlog da kupite didaktičke igračke jest taj što nemate ništa za izgubiti. One mogu biti mrvicu skuplje, ali su dugotrajne i svakako će poslužiti i drugoj djeci ukoliko ih imate. Didaktičke igračke ne dolaze uz neke nuspojave ili probleme, stoga su uvijek bolja opcija od običnih igračaka koje se mogu koristiti pasivno – igračaka koje vašem djetetu neće pomoći ni u kognitivnom ni u motoričkom ni u emocionalnom razvoju.
Zaključak
Didaktičke igračke fantastična su opcija za djecu – ako želite da se vaše dijete razvija kroz igru, svakako investirajte u nekoliko didaktičkih igračaka. Prednosti su brojne, a mana nema. Ako mislite da ponuda zvuči predobro da bi bila istinita, samo bacite pogled na razna znanstvena istraživanja koja govore o bitnosti ovakvih igračaka. Igrajte se zajedno sa djecom i uživajte u njihovoj mladosti i zaigranosti.