Nema kartaลกke igre koja u sjevernoj i srediลกnjoj Hrvatskoj izaziva viลกe veselja, strasti pa i oลกtrih rijeฤi od bele. Bilo da ste ลกkolarac, student, zaposlena osoba ili umirovljenik, bela moลพe biti idealan naฤin kraฤenja vremena u dobrom druลกtvu, ali i prilika da koristite moลพdane vijuge i poboljลกavate vlastitu sposobnost timskog rada.
Poznata i pod nazivom belot, ova zabavna igra omoguฤuje ne samo okrลกaje prijatelja uz grickalice i piฤe, veฤ i nadmetanje po razliฤitim turnirima, koji postoje veฤ viลกe od pola stoljeฤa u kontinentalnom dijelu naลกe zemlje, organizirani od strane razliฤitih generacija.
U novom tisuฤljeฤu bela se uspjeลกno preselila na Internet, gdje se moลพete virtualno natjecati s igraฤima iz bilo kojeg kutka Hrvatske i iskuลกavati svoju sreฤu, znanje i vjeลกtinu.
Nema sumnje, jednako kao briลกkula i treลกeta, bela je vaลพan dio hrvatske kartaลกke tradicije, a mi ฤemo u ovom malom vodiฤu otkriti poneลกto o njezinoj povijesti, pravilima, kao i svim njezinim posebnostimaโฆ
Povijest bele
Vjeruje se da se belot kao igra prvi put pojavio u 19. stoljeฤu u ลพidovskoj zajednici u Nizozemskoj, gdje je nastao kao varijacija stare kartaลกke igre โklobjoลกโ, a zatim ga je u Francusku donio stanoviti Nizozemac Belott.
Meฤutim, u isto vrijeme bela se razvijala i u Maฤarskoj, kao inaฤica igre โmarijaลกโ i upravo iz susjedne zemlje je stigla u Hrvatsku, gdje je igrana specifiฤnim kartama maฤarskog tipa.
Bela je prve poklonike u naลกoj zemlji stekla poฤetkom 20. stoljeฤa u sjevernoj Hrvatskoj, da bi se zatim proลกirila na srediลกnju i ubrzo postala jako popularna i u Slavoniji, kao omiljena razbibriga uz ฤaลกu vina i tamburicu.
U doba Jugoslavije zavoljeli su je i u Bosni, a postala je omiljena sve do Bugarske pa ฤak i Armenije, zahvaljujuฤi jednostavnim pravilima i rivalitetu meฤu igraฤima, koji najviลกe uลพivaju igrajuฤi u parovimaโฆ
Karte za belu
Belot se u Hrvatskoj igra s kartama koje nazivamo โmaฤariceโ. Radi se o ลกpilu od 32 karte, rasporeฤenih po osam karata u sljedeฤe ฤetiri boje:
- tref iliti ลพir,
- bundeva iliti karo,
- srce ili herc,
- pik ili list.
U ลกpilu su karte s rimskim brojevima VII, VIII, IX i X, kao i ฤetiri sa slikama: as, kralj, dama i deฤko. Zanimljivo, u sjevernoj Hrvatskoj damu su prekrstili u babu, a deฤka neki zovu i dolnjak, zbog pozicije na kojoj se nalazi simbol boje na samoj karti.
A naziv baba nije sluฤajno nastao, jer zapravo se iza โdameโ na maฤarskim kartama nalaze iskljuฤivo muลกkarci i to povijesne liฤnosti s njemaฤkog govornog podruฤja: Hermann Geszler (herc), Urlich Rudenz (pik), Wilhelm Tell (tref) i Stรผssi der Flurschรผtz (karo).
Deฤka u svakoj boji simboliziraju nama malo poznate liฤnosti iz proลกlosti: Kuoni der Hirt (herc), Itell Reding (karo), Walter Fรผrst (pik) i Rudolf Harras (tref). Zanimljivo, iza aseva stoje ilustracije godiลกnjih doba pa je herc proljeฤe, karo ljeto, pik jesen, a tref zima, dok kraljevi imaju bradu u svakoj boji, ali niti kod jednog nije posebno naznaฤeno o kome se radi.
Vrste bele
Belot dijelimo na dvije osnovne verzije, otvoreni i zatvoreni. Otvoreni se igra iskljuฤivo u dvoje, s 8 karata poslaganih ispred svakog igraฤa, ispod kojih se nalazi joลก 8 skrivenih.
Zatvorena bela je ona klasiฤna, s kartama u rukama svakog igraฤa, a kada se igra u dvoje igraฤi koriste samo po deset karata, dok isto vrijedi i za igru u troje.
Ono ลกto mnogi podrazumijevaju pod belom zapravo je zatvorena verzija za ฤetiri igraฤa, koja se igra u parovima. Svatko ima po ลกest karata na poฤetku u rukama, uz dvije u talonu, a najbliลพi djelitelju ima prednost prilikom odreฤivanja aduta, dok djelitelj mora zvati โpod mussโ, ako prije njega svi odbiju proglasiti dominantnu boju u partiji.
Belot dijelimo na verziju sa zvanjem ili bez njega, odnosno igru u kojoj je dopuลกteno uzeti tek 20 dodatnih bodova, zahvaljujuฤi babi i kralju u boji aduta, kombinaciji koju nazivamo โbelaโ.
Pravila bela igre
Bela je igra ฤija pravila nije problem nauฤiti ni djeci, no treba vremena za usvajanje svih taktiฤkih zamisli koje donose prednost tijekom partije.
Najvaลพnije je znati da u svakoj igri jedna boja predstavlja adut, koji je jaฤi od svih ostalih boja i odnosi ลกtih, ako ga netko baci.
U obiฤnoj boji najjaฤa karta je as, a iza njega desetka, kralj, baba, deฤko, devetka, osmica i sedmica. Meฤutim, u adutu je najjaฤi deฤko pa devetka, nakon kojih idu preostale karte, u svom normalnom redoslijedu.
Bela โ bodovanje
- deฤko u adutu โ 20 bodova,
- devetka u adutu โ 14 bodova,
- as โ 11 bodova,
- desetka โ 10 bodova,
- kralj โ 4 boda,
- baba โ 3 boda,
- deฤko โ 2 boda,
- zadnji ลกtih โ 10 bodova.
Svaka partija ima ukupno 162 boda, a par koji je odabrao aduta mora imati viลกe bodova od protivnika, inaฤe ostaje na nuli i sve se pripisuje drugoj strani. Ako se igra uz zvanja, stvari se dodatno kompliciraju, pogotovo ako netko pri dijeljenju ulovi jedno od sljedeฤih zvanja:
- ฤetiri deฤka โ 200 bodova,
- ฤetiri devetke โ 150 bodova,
- ฤetiri asa, kralja, babe ili desetke โ 100 bodova,
- skala od pet karata u boji u nizu โ 100 bodova,
- skala od ฤetiri karte u boji u nizu โ 50 bodova,
- skala od tri karte u boji u nizu โ 20 bodova,
- kralj i baba u adutu, odnosno bela โ 20 bodova.
Zvanje uvelike ovisi o sreฤi, zbog ฤega na turnirima obiฤno nije dopuลกteno, a vaลพno je naglasiti da samo jedna ekipa smije koristiti zvanja i mora to prijaviti na samom poฤetku igre. Ako oba tima imaju ลกto za prijaviti, dodatni bodovi pripisuju se onima koji imaju veฤe zvanje, a da bi im se zaista pribrojali ti ekstra poeni, moraju skupiti barem jedan ลกtih tijekom partije.
Partija u kojoj protivnik ne uzme baลก niลกta donosi dodatnih 90 bodova, a bela se igra u Hrvatskoj obiฤno do 1001, ลกto uz zvanja zna zaista kratko trajati. No, ฤak i ako igrate bez zvanja akcija je svejedno dinamiฤna, a vrijeme uz energiฤno bacanje karata na stol zaista munjevito letiโฆ
Posebnosti bele
U odnosu na druge kartaลกke igre u Hrvatskoj bela je posebna prije svega po zvanjima, koja mogu u velikoj mjeri odluฤiti ishod partije i pomrsiti raฤune onima koji su izabrali boju aduta, jer teลกko je izbjeฤi pad, ako protivnik starta s 200 ili 150.
Ako i ne igrate sa zvanjima, belot se istiฤe pravilom โiberovanjaโ, odnosno obaveze da morate na stol staviti jaฤu kartu u boji koju je prvi igraฤ odigrao, a ako povrijedite ovo pravilo, zove se โauzmeลกโ i svi bodovi pripadaju protivniku. To ฤe se dogoditi i ako se uoฤi bilo kakvo dogovaranje meฤu igraฤima, koje je strogo zabranjeno tijekom same igre.
Dodajmo i da je rijetkost u kartaลกkim igrama da se bodovanje karata razlikuje u adutu od ostalih boja pa tako u beli imamo jednu devetku koja vrijedi 14 i jedna je od najjaฤih karata, a tri ostale potpuno su bezvrijedne i igraฤima ne donose niลกtaโฆ
Bela u buduฤnosti
Nema sumnje, teลกko je zamisliti studentske i umirovljeniฤke domove bez maฤarskih karti i strastvenih partija bele, u kojima nerijetko izbijaju svaฤe meฤu suigraฤima, ako jedan od njih provodi taktiku na naฤin koji se ne sviฤa drugome.
Bela je u Hrvatskoj i dalje igra koju vole meฤusobno igrati braฤni parovi, kao i ลกkolarci te penzioneri, sa stoljetnom tradicijom koja ฤe se zasigurno produลพiti i u buduฤnosti.
Danas je belot itekako popularan za kraฤenje vremena i na Internetu, a u naลกoj zemlji neki ga igraju ฤak i na radnom mjestu.
Ipak, sreฤa kao presudni faktor uz pravila koja daju nedostiลพnu prednost onome tko pri dijeljenju dobiva odliฤne karte, limitira popularizaciju ove kartaลกke igre, koja nikad neฤe postati dio casina i uvijek ฤe ลพivjeti na razini amaterizma.
Svejedno, za kraฤenje vremena i dobru zabavu bela ฤe ostati odliฤan izbor pa oฤekujemo joลก mnogo odigranih partija ove kartaลกke igre diljem naลกe zemlje, koju neฤe odbaciti niti buduฤe hrvatske generacijeโฆ