Split je grad koji odiše poviješću i živopisnom atmosferom. Smješten na obali Jadranskog mora, ovaj dalmatinski biser privlači posjetitelje iz cijelog svijeta svojim jedinstvenim šarmom i bogatom kulturnom baštinom.
Split je najpoznatiji po Dioklecijanovoj palači, impresivnom zdanju iz 4. stoljeća koje čini jezgru starog grada. Ova palača, uvrštena na UNESCO-ov popis svjetske baštine, svjedoči o rimskoj arhitekturi i stoljetnoj povijesti grada. Osim palače, Split se ističe prekrasnim plažama, živahnom riva, i bogatom gastronomskom ponudom.
Uz povijesne znamenitosti, Split krasi i mediteranski način života. Šetnja Marjanom, zelenim plućima grada, ili ispijanje kave na sunčanoj rivi samo su neki od doživljaja koji čine ovaj grad posebnim.
1. Nogometni klub Hajduk
Hrvatski nogometni klub Hajduk Split, poznatiji samo kao Hajduk, jedan je od najpoznatijih simbola grada Splita. Osnovan je 13. veljače 1911. godine u Pragu, kada su četvorica splitskih studenata odlučili stvoriti klub koji će predstavljati njihov rodni grad.
Hajduk svoje domaće utakmice igra na Gradskom stadionu u Poljudu, koji je postao dom kluba 1979. godine. Stadion može primiti oko 35.000 gledatelja i često je ispunjen do posljednjeg mjesta kada Hajduk igra važne utakmice.
Kroz svoju bogatu povijest, Hajduk je osvojio brojne trofeje. Klub se može pohvaliti s čak 18 naslova prvaka u različitim ligaškim natjecanjima te 15 kupova. Ovi uspjesi učinili su Hajduk jednim od najtrofejnijih klubova u Hrvatskoj.
Navijači Hajduka, poznati kao Torcida, smatraju se najstrastvenijima u zemlji. Osnovani 1950. godine, Torcida je najstarija organizirana navijačka skupina u Europi. Njihova podrška klubu je neizmjerna, bez obzira na rezultate.
Hajduk je više od nogometnog kluba za mnoge Splićane. On je simbol grada, dio identiteta i ponosa lokalnog stanovništva. Kroz generacije, Hajduk je odgojio mnoge talentirane igrače koji su kasnije postali zvijezde europskog nogometa.
2. Dioklecijanova palača
Dioklecijanova palača, smještena u srcu Splita, jedan je od najvažnijih spomenika antičke arhitekture na svijetu. Izgrađena je oko 300. godine kao raskošna rezidencija rimskog cara Dioklecijana.
Palača je impresivnih dimenzija – zauzima površinu od oko 30.000 kvadratnih metara. Okružena je masivnim zidinama s kulama, što joj daje izgled male utvrde. Unutar zidina nalaze se brojne znamenitosti koje vrijedi istražiti.
Peristil, središnji trg palače, bio je mjesto gdje su se održavale carske ceremonije. Danas je to popularna lokacija za turiste i mjesto održavanja raznih kulturnih događanja.
Podrumi palače su izuzetno dobro očuvani i pružaju uvid u arhitekturu antičkog Rima. Zanimljivo je da su u srednjem vijeku korišteni kao skladišta i radionice.
Katedrala svetog Dujma, izvorno Dioklecijanov mauzolej, najstarija je katedrala na svijetu. Njen zvonik visok 57 metara pruža prekrasan pogled na Split i okolicu.
Palača je 1979. godine uvrštena na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Danas je dom brojnim trgovinama, kafićima i restoranima, što je čini živim dijelom grada.
Posjetitelji mogu uživati u šetnji uskim ulicama palače, otkrivajući skrivene kutke i tajne ovog antičkog bisera. Svaki kamen palače priča priču o bogatoj povijesti Splita.
3. Stari grad
Srce Splita krije se u njegovom Starom gradu. Ovaj dio grada je UNESCO-va svjetska baština od 1979. godine. Centar Starog grada je Dioklecijanova palača, izgrađena u 4. stoljeću.
Palača je živi muzej gdje ljudi još uvijek stanuju i rade. Uske kamene ulice vode do skrivenih trgova i dvorišta. Tu možete naći male trgovine, kafiće i restorane.
Peristil je glavno mjesto okupljanja u palači. Ovaj rimski trg okružen je impresivnim stupovima. Često se tu održavaju koncerti i predstave pod vedrim nebom.
Katedrala svetog Duje, zaštitnika Splita, nalazi se u samom srcu palače. Nekad je to bio Dioklecijanov mauzolej. Zvonik katedrale pruža prekrasan pogled na cijeli grad i more.
Zlatna vrata su glavni ulaz u palaču. Kroz njih su nekad prolazili carevi. Danas turisti prolaze ispod ogromnog kipa Grgura Ninskog. Mnogi dodiruju njegov nožni palac za sreću.
U Starom gradu možete doživjeti spoj rimske i srednjovjekovne arhitekture. Svaka ulica ima svoju priču. Šetnja ovim dijelom grada je kao putovanje kroz vrijeme.
4. Katedrala sv. Dujma
Katedrala sv. Dujma simbol je Splita i njegovo duhovno srce. Smještena u srcu Dioklecijanove palače, ova građevina spaja antičku i kršćansku povijest grada.
Izvorno sagrađena kao mauzolej cara Dioklecijana početkom 4. stoljeća, katedrala je najstarija na svijetu koja se još koristi u izvornoj strukturi. Njezina prenamjena u kršćanski hram dogodila se u 7. stoljeću, što je fascinantan obrat povijesnih okolnosti.
Katedrala je posvećena Uznesenju Blažene Djevice Marije, ali je u narodu poznata kao sv. Duje. Sveti Dujam bio je prvi splitski biskup i mučenik, čije se moći čuvaju u katedrali od 1770. godine.
Arhitektura katedrale je jedinstvena mješavina stilova. Osmerokutni oblik i rimski stupovi svjedoče o njezinoj antičkoj prošlosti, dok kasniji dodaci poput zvonika iz 13. stoljeća pokazuju srednjovjekovni utjecaj.
Unutrašnjost katedrale krije prava blaga:
- Barokni oltar s moćima sv. Dujma
- Drvena vrata Andrije Buvine iz 13. stoljeća
- Krstionica iz 13. stoljeća
Posjetitelji mogu uživati u panoramskom pogledu na Split penjući se na 57 metara visok zvonik katedrale. Ulaznica za katedralu i zvonik košta 9 EUR za odrasle.
5. Park Marjan
Park Marjan pravi je dragulj Splita. Smješten na brdu iznad grada, ovaj zeleni raj pruža nevjerojatan pogled na more i otoke. S najvišim vrhom Telegrinom na 178 metara, Marjan je omiljeno mjesto za šetnju i rekreaciju.
Površina parka iznosi 297 hektara. Gusto je obrastao borovom šumom i mediteranskim biljem. Posjetitelji mogu uživati u brojnim stazama za pješačenje i biciklizam.
Na Marjanu se nalaze i zanimljive povijesne lokacije. Skrivene među stijenama su srednjovjekovne crkvice i pustinjačka naselja. Ovi spomenici svjedoče o bogatoj kulturnoj baštini područja.
Nova atrakcija na Marjanu je promatračnica na Sedlu. Otvorena je nedavno i nudi spektakularan pogled na Split i okolicu. Djelo je poznatih hrvatskih arhitekata.
Park nudi i druge sadržaje:
- Plaže za kupanje
- Sportske terene
- Zoološki vrt
- Botanički vrt
Marjan je također popularna lokacija za fotografiranje. Mnogi turisti dolaze ovdje uhvatiti savršenu sliku Splita i Jadrana.
6. Riva
Splitska Riva je srce grada i omiljeno mjesto okupljanja. Ova prekrasna šetnica proteže se duž obale, nudeći spektakularan pogled na more i otoke. Riva je svjedok brojnih povijesnih događaja i danas je centar gradskog života.
Svakodnevno, Riva vrvi od aktivnosti. Turisti i lokalci uživaju u šetnji, ispijanju kave u brojnim kafićima ili jednostavno sjedenju na klupama uz more. Riva je posebno živahna tijekom ljetnih večeri kada se održavaju razni kulturni događaji i koncerti.
Važno je istaknuti da Riva ima i duboko religijsko značenje za Split. Svake godine 7. svibnja ovdje se slavi blagdan svetog Duje, zaštitnika grada. Proslava započinje jutarnjom misom koju predvode hrvatski biskupi, a nastavlja se zabavnim programom do kasno u noć.
Riva je doživjela značajne promjene kroz povijest. Svoj današnji izgled počela je poprimati prije dva stoljeća, za vrijeme francuske vladavine. Od tada je postala gradski dnevni boravak i najvažniji javni prostor Splita.
Za mnoge Splićane, Riva je više od šetnice – to je mjesto odrastanja, susreta i razmjene novosti. Ovdje se slave pobjede, šeću najnovije modne kreacije i odvijaju najvažniji gradski događaji. Bez sumnje, Riva je srce i duša Splita.
7. Plaža Bačvice
Plaža Bačvice je srce Splita. Smještena je samo 200 metara od glavnog autobusnog kolodvora i manje od 500 metara od centra grada. Ova pješčana plaža privlači brojne posjetitelje svojom atraktivnom lokacijom i dugom tradicijom.
Bačvice su prirodni fenomen u srcu grada. Otvorene su 1919. godine i od tada su postale simbol Splita. Plaža može primiti više od 10.000 kupača, što je čini omiljenim ljetnim okupljalištem.
Uvala Bačvice proteže se 600 metara, od čega je 180 metara pješčani dio. Ostatak uvale čini betonirana obala. Ova raznolikost nudi nešto za svačiji ukus.
Bačvice su poznate i po piciginu, tradicionalnoj igri s loptom koja se igra u plitkom moru. Ova jedinstvena igra privlači mnoge promatrače i igrače tijekom ljetnih mjeseci.
Plaža nije samo mjesto za kupanje. Ovdje se nalazi i živahna noćna scena s brojnim kafićima i klubovima. Mnogi posjetitelji uživaju u večernjim izlascima nakon dana provedenog na suncu.
Za mnoge Splićane, odlazak na Bačvice je svakodnevni ritual. Fraza “Idemo na Bačvice” postala je svojevrsna himna ovog kultnog kupališta. Bez obzira jeste li turist ili local, posjet Bačvicama je nezaobilazan dio splitskog iskustva.
8. Narodni trg (Pjaca)
Narodni trg, poznatiji kao Pjaca, srce je gradskog života u Splitu. Smješten zapadno od Dioklecijanove palače, ovaj trg predstavlja prvi naseljeni dio grada izvan antičkih zidina.
Pjaca odiše poviješću i kulturom. Okružena je prekrasnim renesansnim i baroknim palačama koje svjedoče o bogatoj arhitektonskoj baštini Splita. Među njima se ističe:
- Stara gradska vijećnica
- Sat-kula
- Palača Karepić
Trg je omiljeno okupljalište lokalnog stanovništva i turista. Kafići i restorani s terasama pružaju savršenu priliku za predah uz kavu ili osvježavajuće piće.
Zanimljivost Pjace leži u njenoj višestoljetnoj ulozi gradskog dnevnog boravka. Ovdje su se odvijali važni društveni i politički događaji, a ta tradicija se nastavlja i danas.
Narodni trg je i polazišna točka za istraživanje splitske povijesne jezgre. Odavde se lako može doći do drugih znamenitosti poput Peristila ili Rive.
Posjetitelji mogu uživati u šetnji popločanim ulicama, razgledavanju arhitekture ili jednostavno upijanju atmosfere ovog živopisnog trga koji pulsira energijom grada.
9. Spomenik Grgura Ninskog
Splitska riva krasi impozantna brončana statua koja privlači poglede prolaznika i turista. Riječ je o spomeniku Grguru Ninskom, remek-djelu slavnog hrvatskog kipara Ivana Meštrovića.
Ova 7,58 metara visoka skulptura postavljena je 1929. godine i brzo je postala jedan od prepoznatljivih simbola grada Splita. Grgur Ninski bio je biskup koji se zalagao za upotrebu hrvatskog jezika u crkvenim obredima početkom 10. stoljeća.
Zanimljivo je da spomenik nije uvijek bio na trenutnoj lokaciji. Prvotno je stajao na Peristilu Dioklecijanove palače, no kasnije je premješten na današnje mjesto izvan Zlatnih vrata.
Ljudi vole dodirivati palac na kipu jer se vjeruje da donosi sreću. Zbog toga je taj dio statue posebno uglačan od brojnih dodira posjetitelja.
Spomenik je prošao temeljitu obnovu koja je trajala dvije godine i stajala oko 93.000 eura. Obnovljen kip vraćen je na svoje mjesto 2023. godine, spremno dočekujući nove generacije posjetitelja.
Split nije jedini grad koji se može pohvaliti Meštrovićevim kipom Grgura Ninskog. Slične statue nalaze se i u Ninu te Varaždinu, no splitski je najveći i najpoznatiji.
10. “Lagani” tempo života
Split je poznat po svom opuštenom načinu života koji privlači mnoge posjetitelje. Ovaj mediteranski grad diše u ritmu “fjake”, lokalnog izraza za slatko ljenčarenje.
Splićani vole uživati u malim stvarima. Jutarnja kava na rivi može potrajati satima. Nije neobično vidjeti ljude kako se sunčaju na klupama uz more usred radnog dana.
Trgovine i kafići često imaju fleksibilno radno vrijeme. Pauza za ručak može se odužiti, posebno ljeti kad vrućina uspori tempo grada.
Večernje šetnje Dioklecijanovom palačom su omiljena aktivnost. Ljudi se druže na trgovima i uskim uličicama do kasno u noć. Nitko se ne žuri kući.
Ovaj opušteni način života privlači mnoge strance. Neki se čak odluče preseliti u Split, očarani sporijim tempom i fokusom na uživanje u trenutku.
No, ne znači da Splićani ne rade. Oni jednostavno znaju uravnotežiti posao i užitak. Rad je važan, ali nije jedini prioritet u životu.
“Pomalo” je još jedna ključna riječ u Splitu. Znači “polako” ili “malo po malo”. Ovaj pristup životu pomaže smanjiti stres i povećati kvalitetu života.