DalmacijaPortal.hrDalmacijaPortal.hr
  • Početna
  • Magazin
  • Zdravlje
  • Hrana
  • Putovanja
Obavijesti Prikaži više
Font ResizerAa
DalmacijaPortal.hrDalmacijaPortal.hr
Font ResizerAa
  • Početna
  • Magazin
  • Zdravlje
  • Hrana
  • Putovanja

Popularno

Gdje uživati u Dalmaciji? Donosimo 9 manje poznatih plaža

Gdje uživati u Dalmaciji? Donosimo 9 manje poznatih plaža

17 minuta čitanja
Kako se riješiti smrdljivog martina? Top 9 savjeta

Kako se riješiti smrdljivog martina? Top 9 savjeta

20 minuta čitanja
Kako ukiseliti masline? 9 savjeta za savršen okus Dalmacije

Kako ukiseliti masline? 9 savjeta za savršen okus Dalmacije

19 minuta čitanja

Pratite nas na Fejsu

18kFollowersLike
Copyright 2024 © Filip Media d.o.o. Sva prava pridržana.
Hrana i piće

Originalna pašticada: Tradicionalni dalmatinski recept

Lorena N.
Ažurirano: 17 listopada, 2024 2:32 pm
Autor: Lorena N.
Podijeli
Originalna pašticada: Tradicionalni dalmatinski recept
Shutterstock
Podijeli

Originalna pašticada je jedno od najpoznatijih jela dalmatinske kuhinje. Ovo ukusno mesno jelo ima dugu tradiciju i priprema se za posebne prigode. Glavna zvijezda pašticade je goveđi but koji se marinira i kuha u bogatom umaku.

Pašticada se priprema od govedine, suhih šljiva, crnog vina i raznih začina. Meso se prvo marinira, a zatim se dugo i sporo kuha dok ne postane mekano. Rezultat je sočno meso u gustom, aromatičnom umaku slatko-kiselog okusa. Uz pašticadu se obično poslužuju domaći njoki.

Ovaj tradicionalni recept ima mnogo varijacija, ali ključni sastojci ostaju isti. Svaka obitelj ima svoj način pripreme koji prenosi s generacije na generaciju. Pašticada se smatra jednim od najvažnijih jela dalmatinske gastronomije.

Sažetak sakrij
Što je pašticada i odakle potječe?
Sastojci potrebni za pripremu originalne pašticade
Korak po korak priprema originalne pašticade
Tajne savršene pašticade
Odabir pravog komada mesa
Mariniranje mesa
Pirjanje luka
Dodavanje suhog voća
Dugo kuhanje na laganoj vatri
Priprema njoka za posluživanje s pašticadom
Koja vina najbolje odgovaraju uz pašticadu?
Varijacije recepta za pašticadu
Pašticada s krumpirom
Pašticada s tjesteninom
Pašticada s polentom
Koliko dugo se pašticada može čuvati u hladnjaku ili zamrzivaču?

Što je pašticada i odakle potječe?

Pašticada je jedno od najpoznatijih dalmatinskih jela. Radi se o ukusnom mesnom specijalitetu koji se priprema od goveđeg mesa, najčešće od dijela buta zvanog ruža ili frikando.

Ovo jelo ima dugu povijest koja seže još u antičko doba. Njegovi korijeni potječu iz starih grčkih i rimskih kuharica. Kroz stoljeća se razvijalo i preživjelo razne povijesne promjene na području Dalmacije.

Ključni sastojci pašticade su goveđe meso, suhe šljive i crno vino. Meso se prvo nadijeva slaninom, češnjakom i mrkvom, a zatim se dugo krčka u umaku od vina i povrća. Rezultat je mekano meso u bogatom, slatkasto-kiselkastom umaku.

Pašticada se tradicionalno servira s domaćim njokima. Ovaj spoj stvara savršenu harmoniju okusa koja oduševljava gurmane diljem Hrvatske i šire.

Tradicionalni recept
Shutterstock

Iako postoje razne varijacije recepta, osnova ostaje ista. Svaka obitelj često ima svoj tajni sastojak ili metodu pripreme koja čini njihovu pašticadu posebnom.

Pašticada nije samo jelo, već i važan dio dalmatinske kulture. Često se priprema za posebne prigode i obiteljska okupljanja, simbolizirajući gostoprimstvo i tradiciju Dalmacije.

Sastojci potrebni za pripremu originalne pašticade

Za pravu dalmatinsku pašticadu potrebno je nekoliko ključnih sastojaka. Osnova jela je kvalitetno goveđe meso, najbolje but ili pečenica težine oko 1 kg.

Uz meso, važni su i sljedeći sastojci:

  • 2-3 klinčića
  • 4 češnja češnjaka
  • 50 g slanine
  • 1 veća glavica luka
  • 2 dl prošeka
  • 1 velika žlica koncentrata rajčice

Za aromu se dodaje i povrće:

  • 80 g mrkve
  • 80 g celera
  • 90 g peršina (korijen i list)

Pašticada zahtijeva i određene začine:

  • Sol i papar
  • Lovorov list
  • Ružmarin
  • Korijander u zrnu

Za pripremu umaka potrebno je i malo brašna te po želji suhe šljive. Neki dodaju i malo ljute papričice za pikantniji okus.

Važno je koristiti svježe i kvalitetne namirnice. Dobra govedina ključna je za bogat okus i gust umak. Prošek daje slatkasti ton, a povrće i začini zaokružuju okus ovog tradicionalnog dalmatinskog jela.

Korak po korak priprema originalne pašticade

Priprema pašticade počinje dan ranije. Prvo treba nabaviti kvalitetan komad goveđeg buta ili junećeg frikanda, oko 1,5 kg.

Meso se špika. To znači da se oštrim nožem naprave rupice u koje se umeću komadići slanine, mrkve, češnjaka i luka. Ovaj postupak daje mesu dodatnu aromu.

Nakon špikanja, meso se premaže senfom i stavlja u pac. Pac se priprema od mješavine crnog vina, vode, luka, mrkve, celera i peršina. Meso ostaje u pacu preko noći u hladnjaku.

Sljedeći dan, meso se vadi iz paca i prži na vrućoj masti ili ulju sa svih strana dok ne dobije zlatno-smeđu boju. Zatim se dodaje nasjeckano povrće iz paca i prži se zajedno s mesom.

U lonac se dodaje prošek ili zašećereno crno vino, rajčica i začini poput klinčića i korijandera. Meso se kuha na laganoj vatri oko 3-4 sata, dok ne postane mekano.

Kad je meso gotovo, vadi se iz umaka. Umak se pasira i po potrebi zgusne. Meso se reže na šnite i servira s umakom i domaćim njokima.

Tajne savršene pašticade

Pašticada je složeno jelo koje zahtijeva pažnju i strpljenje. Ključ uspjeha leži u odabiru sastojaka, pravilnoj pripremi i dugotrajnom kuhanju.

Recept za pašticadu
Shutterstock

Odabir pravog komada mesa

Za najbolju pašticadu, but ili frikando su idealni izbori. Ovi komadi mesa imaju savršenu ravnotežu između mekoće i strukture. Važno je odabrati meso s malom količinom masnoće za bolji okus.

Tražite komad težine oko 1,5 kg za 6-8 osoba. Zamolite mesara da vam odreže jednake debljine kako bi se meso ravnomjerno kuhalo.

Kvaliteta mesa je ključna. Birajte svježe, po mogućnosti domaće meso. Dobro meso daje pašticadi bogat okus i nježnu teksturu.

Mariniranje mesa

Mariniranje je ključan korak u pripremi pašticade. Meso treba marinirati najmanje 12 sati, a idealno 24 sata. To omekšava vlakna i obogaćuje okus.

Sastojci marinade:

  • Crno vino
  • Češnjak
  • Lovorov list
  • Ružmarin
  • Klinčići

Probodite meso nožem i u rupice stavite komadiće češnjaka i slanine. Prelijte marinadu preko mesa i ostavite u hladnjaku. Povremeno okrenite meso da se ravnomjerno marinira.

Pirjanje luka

Luk je temelj umaka pašticade. Koristite crveni luk i režite ga na tanke ploške. Pirjajte ga polako na maslinovom ulju dok ne postane mekan i zlatno smeđ.

Ovo može potrajati i do 30 minuta, ali ne žurite. Karamelizacija luka daje umaku dubinu i slatkoću. Dodajte malo soli da luk pusti vodu.

Pazite da luk ne zagori. Miješajte često i po potrebi dodajte malo vode.

Dodavanje suhog voća

Suho voće daje pašticadi karakterističnu slatko-kiselu notu. Tradicionalno se koriste suhe šljive, ali možete dodati i suhe smokve ili grožđice.

Količina suhog voća:

  • 100 g suhih šljiva
  • 50 g suhih smokvi (opcionalno)
  • 50 g grožđica (opcionalno)

Namočite voće u toploj vodi ili prošeku 30 minuta prije dodavanja u jelo. To će ga omekšati i pojačati okus.

Dodajte voće u zadnjih sat vremena kuhanja da se prožme s umakom, ali ne raskuha potpuno.

Dugo kuhanje na laganoj vatri

Pašticada zahtijeva sporo kuhanje da bi meso omekšalo i okusi se proželi. Računajte na 3-4 sata laganog kuhanja.

Temperatura treba biti niska, tek toliko da umak lagano krčka. Previsoka temperatura može isušiti meso.

Povremeno provjerite tekućinu. Ako je potrebno, dodajte malo tople vode ili temeljca. Umak treba biti gust, ali ne presuh.

Strpljenje je ključno. Nemojte žuriti ili podizati temperaturu. Savršena pašticada nagrađuje one koji čekaju.

Priprema njoka za posluživanje s pašticadom

Njoki su savršen dodatak pašticadi. Njihova meka tekstura upija bogati umak ovog dalmatinskog specijaliteta. Za pripremu njoka potrebno je nekoliko jednostavnih sastojaka.

Ključni sastojak su krumpiri. Odaberite brašnaste sorte poput Bintje ili Désirée. Ogulite ih, narežite na kockice i skuhajte u slanoj vodi dok ne omekšaju.

Ocijedite kuhane krumpire i propasirajte ih u glatku smjesu. Dodajte brašno, jaje i malo soli. Umijesite tijesto rukama dok ne postane glatko i elastično.

Oblikujte njoke valjanjem tijesta u tanke valjke i rezanjem na komadiće. Utiskivanjem vilice na svaki komadić dobit ćete karakteristične žljebove.

Skuhajte njoke u kipućoj slanoj vodi. Gotovi su kad isplivaju na površinu, što traje oko 2-3 minute. Ocijedite ih i poslužite uz pašticadu.

Dalmatinska pašticada
Shutterstock

Za dodatni okus, možete njoke kratko popržiti na maslacu prije posluživanja. Tako će dobiti hrskavu koricu koja će se sjajno slagati s mekanim umakom pašticade.

Koja vina najbolje odgovaraju uz pašticadu?

Pašticada, kao jedno od najpoznatijih dalmatinskih jela, zaslužuje pratnju odgovarajućeg vina. Crna vina su idealan izbor za bogata i sočna jela.

Plavac mali se često smatra savršenim partnerom pašticadi. Njegove snažne arome i tanini dobro se nose s intenzivnim okusom mesa i umaka. Vina s Pelješca ili Hvara posebno se ističu.

Babić je još jedno izvrsno domaće crno vino koje se slaže s pašticadom. Njegovi voćni okusi i uravnotežena struktura dopunjuju složenost jela.

Za one koji preferiraju nešto laganije, Teran iz Istre može biti dobar izbor. Njegova svježina i voćnost pružaju ugodan kontrast bogatstvu pašticade.

Evo kratkog pregleda preporučenih vina:

  • Plavac mali (Pelješac, Hvar)
  • Babić (Primošten)
  • Teran (Istra)
  • Dingač (Pelješac)
  • Postup (Pelješac)

Važno je odabrati vino koje vam se sviđa. Eksperimentirajte s različitim sortama i pronađite onu koja najviše odgovara vašem ukusu. Uživajte u spoju tradicionalne dalmatinske kuhinje i vrhunskih hrvatskih vina!

Varijacije recepta za pašticadu

Pašticada je jelo koje se može pripremiti na razne načine. Svaka obitelj ima svoj tajni recept, a postoje i regionalne razlike. Evo nekoliko popularnih varijacija ovog dalmatinskog specijaliteta.

Pašticada s krumpirom

Krumpir je čest prilog uz pašticadu. Najbolje je koristiti mladi krumpir srednje veličine. Ogulite ga i skuhajte u slanoj vodi. Poslužite uz meso i umak.

Neki kuhari dodaju krumpir u lonac s mesom zadnjih sat vremena kuhanja. Tako upija okuse umaka. Krumpir možete i zapeći u pećnici s malo maslinovog ulja i ružmarina.

Za dodatnu aromu, pospite krumpir nasjeckanim peršinom prije posluživanja. Kombinacija mekanog mesa, gustog umaka i hrskavog krumpira je neodoljiva.

Originalni recept za pašticadu
Shutterstock

Pašticada s tjesteninom

Široki rezanci ili pašta su tradicionalni prilog uz pašticadu. Skuhajte tjesteninu u slanoj vodi al dente. Ocijedite je i pomiješajte s malo maslinovog ulja.

Poslužite meso i umak preko tjestenine. Neki vole umak pomiješati s tjesteninom, a meso poslužiti sa strane. Pašticada se odlično slaže i s njokima ili fuži.

Za bogatiji okus, pospite tjesteninu ribanim ovčjim sirom. Svježi kruh je obavezan da pokupite i zadnju kap ukusnog umaka.

Pašticada s polentom

Palenta ili žganci su treći popularni prilog uz pašticadu. Skuhajte palentu u slanoj vodi ili goveđem temeljcu. Miješajte dok ne postane glatka i gusta.

Izlijte palentu u plitku posudu i pustite da se ohladi. Narežite je na kriške i zapecite na maslinovom ulju. Poslužite uz meso i prelijte umakom.

Za kremastiju verziju, dodajte malo maslaca i naribanog sira u palentu. Neki vole dodati i nasjeckani pršut za dodatnu aromu. Kombinacija slatkoće palente i bogatog umaka pašticade je savršena.

Koliko dugo se pašticada može čuvati u hladnjaku ili zamrzivaču?

Pašticada je jelo koje se često priprema u većim količinama, pa je važno znati kako ga pravilno čuvati. U hladnjaku se može održati svježom 3-4 dana. Treba je pohraniti u zatvorenoj posudi kako bi zadržala okus i vlažnost.

Za duže čuvanje, pašticada se može zamrznuti. U zamrzivaču ostaje ukusna i do 3 mjeseca. Prije zamrzavanja, potrebno ju je potpuno ohladiti. Najbolje ju je podijeliti u manje porcije i spremiti u posude ili vrećice za zamrzavanje.

Evo nekoliko savjeta za čuvanje pašticade:

  • Ohladiti na sobnu temperaturu prije spremanja u hladnjak
  • Koristiti zračno nepropusne posude
  • Označiti datum pripreme na posudi
  • Pri odmrzavanju, prebaciti iz zamrzivača u hladnjak dan ranije

Pravilno pohranjena pašticada zadržava svoj bogat okus. Neki čak tvrde da je dan-dva nakon kuhanja još ukusnija jer se okusi dodatno prožmu. No, svježe pripremljena ipak ima posebnu čar!

Oznakemesonjokipašticadarecepttradicija
Podijeli ovaj članak
Facebook Twitter Kopiraj poveznicu Isprintaj

Pogledajte i ovo

Recepti za zapečene tortilje: Top 7 najukusnijih
Hrana i piće

Recepti za zapečene tortilje: Top 7 najukusnijih varijanti

16 minuta čitanja
Najbolja salata uz lazanje: top 30 najboljih izbora
Hrana i piće

Najbolja salata uz lazanje: Top 30 najboljih izbora

10 minuta čitanja
Hrana i piće

Donosimo listu voća i povrća koje će vas držati sitim satima

1 minuta čitanja
Začini za kuhanje
Hrana i piće

Trikovi u kuhanju – kako postati bolji kuhar u kratkom roku

8 minuta čitanja
Hrana i piće

Hrana koja vam pomaže smanjiti celulit i daje najbolje rezultate

1 minuta čitanja
7 najboljih priloga uz lešo meso koji će vas oduševiti
Hrana i piće

7 najboljih priloga uz lešo meso koji će vas oduševiti

9 minuta čitanja
DalmacijaPortal.hrDalmacijaPortal.hr
Pratite nas
Copyright 2024 © Sva prava pridržana.
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila privatnosti
  • Kontakt
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?