Njezino veličanstvo – Zadarska sfinga – napokon će zasjati u punom sjaju i dobiti mjesto koje joj, obzirom na njezinu posebnost, i pripada, objavili su iz Turističke zajednice Grada Zadra.
Ova prekrasna spomenička ljepotica, koju je dao izgraditi zadarski konzervator i slikar Giovanni Smirich, Ivan Smirić, desetljećima je bila zapuštena u jednako tako zapuštenom okruženju perivoja u uvali Maestral i vapila je za obnovom. To će se napokon i dogoditi kroz Projekt RECOLOR kojeg, zajedno s partnerima, provodi Grad Zadar.
– Obnova se konkretno odnosi na restauratorske radove skulpture sfinge koja će biti provedena tijekom ožujka na temelju ranije izrađenog Konzervatorsko restauratorskog elaborata. Uz restauraciju nedostajućih i oštećenih dijelova skulpture sfinge pristupa se rješavanju odvodnje vode i mora koji se nakupljaju u školjci pred sfingom. Ovaj element, otkopan tijekom arheoloških istraživanja, izvorno je, prije stotinjak godina, imao bolju drenažu i povezanost s morem. Međutim, tijekom vremena između sfinge i mora nasut je teren i napravljena cesta, a izvorni drenažni sustav je uništen. Potrebno je, stoga, cjevovodom riješiti odvodnju te spriječiti dugotrajno stagniranje iste vode u školjci pa se upravo završava projekt rješavanja ovog problema – izjavila je Dina Bušić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i šport Grada Zadra.
Dakle, u sklopu projekta RECOLOR bit će provedena restauracija i sanacija same sfinge, a paralelno s restauratorskim radovima skulpture sfinge, Grad Zadar financirat će popravak ogradnog zida prema cesti (Obala kneza Trpimira).
– U tijeku je izrada projektno-tehničke dokumentacije uređenja prostora perivoja, na čemu između ostalih stručnih suradnika radi i gospođa Mirna Petricioli, najbolja poznavateljica zadarskih povijesnih perivoja. Po završetku restauratorskih radova, a prije kraja provedbe projekta, svakako se planira organizirati i jedno događanje u parku na kojem će građani biti pozvani na druženje, predstavljanje učinjenoga te kreativne radionice u prostoru perivoja – najavila je Bušić.
Restauraciji sfinge pristupilo se vrlo ozbiljno i temeljito obzirom da je obavljeno niz važnih aktivnosti, uključujući istražne i znanstvene radove, laboratorijsko ispitivanje sastava materijala, mikroskopsko i endoskopsko snimanje, laboratorijsko ispitivanje kvalitativne i kvantitativne koncentracije štetnih topivih soli, laboratorijsko ispitivanje pigmenata boje, infracrveno termografsko snimanje vanjskog plašta i materijala skulpture sfinge i slično. Kao dio ove faze, rađeno je i istraživanje arhivske i povijesne dokumentacije te 3D skeniranje i izrada izgleda izvornog povijesnog modela prema dostupnoj povijesnoj dokumentaciji, na kojem je, kao stručna suradnica, bila angažirana dr.sc. Antonija Mlikota, povjesničarka umjetnosti sa zadarskog Sveučilišta. Na temelju rezultata i zaključaka izrađen je elaborat koji služi kao temelj za radove koji će biti provedeni u idućoj fazi projekta.
Paralelno s ovim istraživanjima provedeno je i arheološko istraživanje (Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju) kako bi se utvrdilo stanje onih dijelova skulpture koji su vidljivi na starim fotografijama, ali nisu vidljivi na terenu.
Za promociju lokaliteta izrađena je i dvojezična internetska stranica, gdje se konačno na jednom mjestu mogu pronaći pouzdane povijesne informacije o ovom spomeniku, o vili Attiliji, o perivoju uz vilu te o graditelju kompleksa, zadarskom konzervatoru i umjetniku, Giovanniju Smirichu. Web stranica također sadržava brojne izvorne fotografije, ali i informacije o pristupu lokalitetu, zeleni katastar biljnog fonda perivoja te 3D model sfinge.
Projekt je dobio i svoj vizualni identitet koji će biti korišten pri izradi promotivnih materijala koji uključuju majicu, kartu i torbu.