Hrvatska energetska tvrtka otkrila je podvodno jezero pregrijane vode koje bi moglo opskrbljivati krajnji sjever zemlje čistom geotermalnom strujom. Ovaj pronalazak rezultat je dvogodišnjeg istraživanja državne energetske tvrtke Bukotermal, koja je tražila prikladna mjesta za eksploataciju izvora energije koji se generira toplinom iz unutrašnjosti Zemlje.
Istraživanje je potvrdilo postojanje izvora geotermalne vode na području Lunjkovec – Kutnjak, smještenom u Varaždinskoj županiji, blizu granice s Mađarskom. Podzemno jezero, smješteno na dubini od 2,4 kilometra, ima prosječnu temperaturu od 142,03 Celzijevih stupnjeva.
Varaždinska županija potvrdila je u utorak da lokacija ispunjava sve uvjete za izgradnju geotermalne elektrane snage 16 MW. To je dovoljno energije da opskrbi desetke tisuća domova.
Do danas je u projekt već uloženo više od 2,5 milijuna eura. Međutim, prema riječima Alena Pozgaja, izvršnog direktora Bukotermala, ukupni trošak izgradnje elektrane iznosio bi oko 50 milijuna eura.
Vijest dolazi samo nekoliko dana nakon što je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja Hrvatske dodijelilo pet licenci za istraživanje geotermalnih voda tvrtkama iz Hrvatske, Ujedinjenog Kraljevstva i Turske.
Natječaj je izdao Hrvatska agencija za ugljikovodike (CHA), ima vrijednost od preko 40 milijuna eura i odnosi se na pet područja na sjeveru i sjeveroistoku regije koja već imaju postojeće bunare, ostatak od povučenih operacija nafte i plina. Korištenje tih bunara znači da tvrtke ne moraju bušiti nove, smanjujući rizik i troškove za investitore, izjavilo je Ministarstvo.
Hrvatska u posljednjim godinama pojačava napore kako bi iskoristila svoje bogate geotermalne resurse, dok se trudi osloboditi uvoza fosilnih goriva. Balkanska država, zajedno s susjedima Mađarskom i Slovenijom, smještena je na geološki aktivnom području poznatom kao Pannonijska regija. Na tom području voda ključa malo više od kilometra duboko i postaje sve toplija što dublje se buši bunar.
“Na temelju obimne baze podataka, znamo da Pannonijsko područje ima savršene uvjete za razvoj geotermalnog poslovanja, s geotermalnim gradientom 60% većim od europskog prosjeka”, rekao je Marijan Krpan, predsjednik Upravnog odbora Hrvatske agencije za ugljikovodike (CHA).
U EU, Italija je daleko najveći proizvođač električne energije iz geotermalne energije s kapacitetom od oko 915 MW, slijedi Njemačka (38 MW) i Portugal (30 MW). Iako je instalirani kapacitet Hrvatske mnogo manji, vlada se obavezala da bi toplinske vode iz geotermalnih izvora mogle opskrbljivati trećinu zemlje čistom električnom energijom ako se iskoristi.
Već postoje projekti u zemlji koji crpe toplu vodu iz podzemlja kako bi grijali cijela naselja, a poljoprivrednici koriste tu tehnologiju za grijanje staklenika. Prva geotermalna elektrana u zemlji stavljena je u pogon 2019. godine.
Elektrana Velika Ciglena ima instalirani kapacitet od 10 MW, što odgovara prosječnoj potrošnji 29.000 hrvatskih kućanstava. To je ekvivalent električnoj energiji koju generira otprilike 94 nogometna igrališta solarnih panela, na površini koja je manja od desetog dijela te veličine.
Osnovna tehnologija postrojenja proizvedena je u Italiji od strane tvrtke Truboden. Elektrana crpi toplu vodu koja je zagrijana energijom unutarnjeg jezgre Zemlje do površine putem cijevi bušene dvije kilometara u zemlju. Toplina se koristi za proizvodnju pare koja okreće turbine i generira električnu energiju. Zatim se ohlađena voda pumpa natrag u zemlju.
Za zagovornike ove tehnologije, geotermalna energija predstavlja izvor električne energije dostupan 24/7, koji je stabilniji od vjetra i solarnih panela, a manje podložan vremenskim ekstremima – poput hidroelektrana koje se ponekad moraju potpuno isključiti tijekom sušnih razdoblja.
Međutim, postoji široka varijabilnost od mjesta do mjesta, bušenje bunara je skupo, i često je nemoguće unaprijed znati hoće li bušenje bunara donijeti dovoljno dobru vodu. To može odbiti investitore. Korištenje postojećih bunara koji su prethodno korišteni za istraživanje nafte i plina jedno je rješenje za smanjenje troškova, što je upravo pristup koji Hrvatska trenutno koristi.
Za sada, Bukotermal ima šestomjesečni rok da predloži kako će iskoristiti novo otkriveni geotermalni izvor. Tvrtka planira izgraditi jednu ili više geotermalnih elektrana i postrojenja za korištenje topline na tom području, s očekivanjem početka izgradnje unutar dvije godine.