S obzirom na neizvjesnost situacije uzrokovane COVID krizom znatno je smanjena potražnja za sezonskim radnicima – nismo, nažalost, ni očekivali drukčiji odgovor od onoga koji nam je dala Jelena Gogić, predstojnica Područne službe Split Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
U Splitsko-dalmatinskoj županiji, pri Područnoj službi Split, u prva dva mjeseca ove godine ukupno je traženo 705 sezonskih radnika, niti trećinu koliko u isto vrijeme lani kada su poslodavci tragali za njih 2450, piše SD.
– Broj traženih radnika manji je za 1745 radnika ili 71,2 posto, a u odnosu na prva dva mjeseca 2019. godine, kada je bilo ukupno 2721 traženih sezonskih radnika, manji je za 2016 radnika ili 74,1 posto – podastire sumorne brojke Jelena Gogić, navodeći kako je pad ponude zabilježen kod svih sezonskih poslova.
NEZAPOSLENI STRANCI
Neki se još nisu ni pojavili u potražnji, poput, primjerice, skipera, turističkog animatora, vodiča, masera, hotelskog domaćina, sobarice, iznajmljivača vozila, vozača taksija…
– Nezaposlenim osobama, ako ispunjavaju uvjete po pojedinom oglašenom radnom mjestu, najzanimljivije su razne vrste administrativnih poslova, bilo da je riječ o poslovima za koje je potrebna srednja ili viša i visoka stručna sprema. Tako na jedno radno mjesto aplicira veći broj nezaposlenih osoba iako su takvi poslovi češće manje plaćeni od nekih drugih – kaže šefica splitskog HZZ-a, zamjećujući i pad potražnje za sezonskim radnicima u trgovini. U prva dva mjeseca ove godine u sektoru trgovine u Splitsko-dalmatinskoj županiji ponuđeno je 88 radnih mjesta, što je za 71 radnika ili 44,7 posto manje u odnosu na isto razdoblje 2020. godine.
– Međutim, ukupno gledano u godišnjoj potražnji za radnicima u području trgovine nema većih oscilacija za razliku od drugih djelatnosti. U djelatnosti građevine, zdravstva i obrazovanja bilježi se porast potražnje radne snage, što je rezultat dvaju potresa koji su pogodili Hrvatsku, COVID krize i prelaska na online nastavu – objašnjava Gogić, navodeći kako je krajem veljače u evidenciji njezine područne službe zavedeno 29.128 nezaposlenih osoba, a prošlog mjeseca su se među 1516 novoprijavljenih našle i one iz drugih zemalja. Najviše ih se, veli, vratilo iz Njemačke (12), iz Paname (8), te pet iz Nizozemske.
SUMORNE BROJKE
Potkraj veljače je u Hrvatskome zavodu za zapošljavanje bilo evidentirano 162.386 nezaposlenih osoba u RH, što je za 2959 manje nego prethodnog mjeseca, a za 24.409 osoba više nego u veljači 2020. Tako je u prošlom mjesecu, prema posljednjim obrađenim podacima, nezaposlenost smanjena 1,8 posto u usporedbi sa siječnjom, ali i povećana 17,7 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Od ukupnoga broja nezaposlenih u veljači bila su 73.343 nezaposlena muškarca (45,2 posto) i 89.043 žene (54,8 posto). Broj nezaposlenih muškaraca povećan je 17,6 posto, a žena 17,8 posto u odnosu na veljaču prošle godine. Najveće povećanje nezaposlenosti evidentirano je u dobnoj skupini od 15 do 19 godina (32 posto), a najmanje u skupini osoba od 60 i više godina (9 posto).
Gruba je to statistika Hrvatskog zavoda za zapošljavanje prema kojoj su, uzme li se u obzir obrazovna struktura nezaposlenih, među Hrvatima bez posla najbrojnije osobe sa završenom srednjom, trogodišnjom ili četverogodišnjom školom.
Porast: najgore u Splitsko-dalmatinskoj županiji
Najveći apsolutni broj nezaposlenih osoba u veljači imali su Splitsko-dalmatinska županija (29.128 ili 17,9 posto od ukupnoga broja u Hrvatskoj), Grad Zagreb (20.642 ili 12,7 posto) i Osječko-baranjska županija (18.277 ili 11,3 posto), a najmanji je broj nezaposlenih zabilježen u Ličko-senjskoj županiji (2048 ili 1,3 posto). U usporedbi s istim mjesecom prošle godine evidentirana je nezaposlenost povećana u svim županijama. Najveći porast broja nezaposlenih evidentiran je u Primorsko-goranskoj županiji (33,8 posto), Zagrebačkoj županiji (33,6 posto), Gradu Zagrebu (33,4 posto) te Istarskoj županiji (31,0 posto), dok je najmanji porast nezaposlenosti zabilježen u Dubrovačko-neretvanskoj (2,8 posto) i Sisačko-moslavačkoj županiji (4,5 posto).
Trgovina: sve ovisi o sezoni
Trgovina je drugi najveći poslodavac u Hrvatskoj. Oko 16 posto svih zaposlenih u Hrvatskoj radi u trgovini. Osim toga trgovina je veliki generator radnih mjesta, kažu u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) u kojoj ne raspolažu podacima kakve su trenutne potrebe za sezonskim radnicima u trgovini, ali ističu važnu ulogu zaposlenih u spomenutom sektoru, koji su “i u vrijeme općeg lockdowna radili i osigurali redovnu opskrbu, što ih je svrstalo u strateški važne zaposlenike”.
– Posljednjih godina trgovina je bila suočena s manjkom radne snage, s tim u vezi upravo su granske udruge trgovine izlobirale da se trgovina prvi put 2019. godine uvrsti u sustav kvota zapošljavanje stranaca. Novi Zakon o strancima ukinuo je sustav kvota i olakšao zapošljavanje stranaca. Činjenica je da je većina trgovaca, pogotovo onih koji posluje na Jadranu, već sad počela s pripremom sezone, i traženjem djelatnika različitih profila, od prodavača, vozača, blagajnika i mesara koji su i dalje najtraženije zanimanje. Ako ne bude dovoljno raspoložive domaće radne snage, trgovci će zaposliti i strance, kažu u HGK-u, dodajući kako turistička sezona ovisi o epidemiološkoj situaciji u zemlji, o čemu će ovisiti i opseg trgovine, odnosno potrošnje na Jadranu.