Gotovo je! Hrvatska ima 11. osvajača Lige prvaka, a Dalmacija svog četvrtog! Od Dalmatinaca, prije Perišića, „uhati“ trofej već su dizali Alen Bokšić (1993.), Zvonimir Boban (1994.) i Luka Modrić (2014., 2016., 2017., 2018.). U odličnom finalu u kojem je izostalo pogodaka u mreži, Bayern je pobijedio PSG rezultatom 1:0 te je osvojio svoju šestu Ligu / Kup prvaka. Jedini strijelac bio je Kingsley Coman.
Ubacivanje Comana – pun pogodak
Moramo priznati, bili smo ljuti na Flicka kad su objavljeni sastavi. Prvih 11 bez Perišića unutra!? Coman na njegovom mjestu? Zanimljiva je to bila promjena uoči najvažnijeg dvoboja sezone. Perišić je protiv Barcelone i Lyona odigrao vrlo dobre partije, a protiv španjolske momčadi čak je i zabio pogodak. Jasno je kako trener Flick ima strašnu klupu te nikako ne može pogriješiti, koga god da ubaci „u vatru“ od prve minute. Kaže se da se ne mijenja pobjednička momčad, a trener Bavaraca ovdje je postupio drugačije. I isplatilo mu se. Na kraju se stavljanje Comana u prvi sastav pokazalo kao dobitak na lutriji. Francuz je svojim Francuzima zabio jedini pogodak na utakmici te donio prvi trofej Lige prvaka u Munchen nakon sedam godina.
Mbappe zadavao glavobolje Bayernovoj obrani
U prvih 15 minuta susret dvaju giganata mirovao je, no onda se uzavrelo stanje na terenu. PSG je krenuo iznenaditi Bavarce te su od 14. do 18. minute zadavali velike glavobolje obrani Bayerna, ponajviše Mbappe. I Neymar je imao izvrsnu priliku, no svemogući Neuer sve je branio ove večeri. Sredinom prvog poluvremena na površinu je isplivala moć Roberta Lewandowskog. Nevjerojatno je koliko malo treba Poljaku da si izradi situaciju za postizanje pogotka. Nakon primanja lopte u šesnaestercu, okreće se te pogađa vratnicu. Parižani su mogli odahnuti.
Orsato napravio previd?
Samo minutu kasnije PSG opet prijeti. Kao u malom nogometu, Neymar, Paredes i Di Maria „izvozali“ su obranu „Crvenih“, no potonji, na žalost svojih navijača, gađa golubove. Nakon propuštene velike prilike, Parižani su se povukli na svoju polovicu, a Bayern je preuzeo konce igre u svoje ruke. Igralo se mirno, sve do pred kraj prvoga dijela. Najprije, Mbappe promašuje najveću priliku svoje momčadi u dotadašnjem dijelu utakmice, točnije, obranio je Neuer koji nije imao pretežak posao. Odmah u sljedećoj kontri, Coman je srušen u kaznenom prostoru, no glavni sudac Orsato nije se oglasio. Dojam je da je tu Bayern bio oštećen…
Pamtit će se 59. minuta…
U drugo poluvrijeme krenulo se opreznije. Bayern ima posjed lopte, a igrači PSG-a prijete iz kontranapada. Bavarci su i dalje nastojali „pumpati“ posjed lopte, a u 59. minuti pronašli su načina kako „probiti“ Keylora Navasa. Sjajni Joshua Kimmich ubacio je loptu s desne strane na drugu vratnicu, tamo je sam bio Coman, koji loptu zakucava u daljnji kut nemoćnog Navasa. Pisali smo prije utakmice da će PSG morati iskoristiti šanse koje Lyon nije u polufinalu ako žele do pobjede, no to se nije dogodilo. Silni promašaji i loši završetci akcija obili su im se o glavu.
Previše propuštenih prilika
Krenuo je Bayern po drugi pogodak i završetak priče. U 68. minuti Flick mijenja krila: umjesto heroja Comana ulazi Perišić, a umjesto Gnabryja u igru ide Coutinho. I dalje je Bayern držao loptu u nogama, a PSG se nije želio previše otvarati u strahu od drugog pogotka. Međutim, petnaestak minuta prije kraja Parižani su pohitali prema Neuerovim vratima te su nekoliko puta zaprijetili opasnim prodorima, međutim, nije bilo dovoljno lucidnosti u posljednjoj trećini terena. U drugoj minuti sudačke nadoknade PSG je po posljednji put zaprijetio. Junak Francuza iz četvrtfinala, Kamerunac Choupo-Moting promašio je čitavu loptu u sjajnoj prilici pred Neuerom nakon dodavanja Neymara. U tom trenutku sve je bilo jasno. Previše je prilika propušteno da bi se moglo pobijediti ovakav Bayern. Bayern koji je, istina, dopustio silne prilike PSG-ovom trojcu u napadu, ali i Bayern koji je odigrao u nevjerojatnom tempu i visokom presingu i nakon što su postigli pogodak.
Odličan pritisak Perišića na obranu PSG-a
Ivan Perišić u igri je proveo dvadesetak minuta te, unatoč, nedostatku napadačkih prilika, odlično je vršio pritisak na posljednju liniju Parižana, pogotovo na Kurzawu. Perišićeva je strana lijeva, no glavna svrha njegovog ulaska u igru nije bila postizanje pogotka, nego visoki pritisak na Bernata, a potom na Kurzawu, zato je „Perke“ ostatak utakmice odigrao na desnoj strani, zamijenivši poziciju s Coutinhom. Odlično je obavio posao u nekoliko navrata te možemo biti itekako ponosni na njegov doprinos Bayernu u ovoj, možda eksperimentalnoj, završnici Lige prvaka.
Ivan Perišić – 11. Hrvat na nogometnom Mont Blancu
Pitanje za kvizoljupce: što povezuje sljedeće godine: 1974., 1975., 1976., 2001., 2013., 2020.? Naravno, radi se o godinama kada je minhenski Bayern zasjeo na vrh Europe. Na nogometni Mont Blanc. Ili Mount Everest. Kako vam je draže. Nikad doživljena sezona završila je pobjednikom za kojega bi malo ljudi prije sezone reklo da će otići do samoga kraja. Velike čestitke čitavoj momčadi Bayerna, a s naše strane, posebne čestitke „omiškom ponosu“ Ivanu Perišiću, kao i treneru vratara Toniju Topaloviću. Ne bi bilo u redu da ne čestitamo i Niki Kovaču, koji je dao svoj obol u osvajanju ovog naslova. Naime, vodio je Bavarce u prve tri utakmice u sezoni te ostvario tri pobjede (Crvena Zvezda 3:0, Tottenham 7:2, Olympiacos 3:2). I Kovačevo ime pisat će se uz Flickovo u sportskim almanasima. Ovim trofejem Perišića, Hrvatska je dobila 11. pobjednika Lige prvaka te šestog u posljednjih sedam godina. Još jednom smo dokazali kako smo nogometna velesila. Lijepo je bilo vidjeti Ivana zaogrnutog u hrvatsku zastavu. Nadajmo se takvim slikama i za manje od 11 mjeseci na Europskom prvenstvu…
Ocjene
PSG (4-3-3): Navas 6 – Bernat 5.5 (od 80. Kurzawa -), Kimpembe 5.5, Silva 6, Kehrer 5.5 – Paredes 6 (od 65. Verratti 5.5), Marquinhos 5.5, Herrera 6.5 (od 72. Draxler 6) – Mbappe 6, Neymar 5.5., Di Maria 5.5 (od 80. Choupo-Moting -). Trener: Thomas Tuchel
Bayern (4-2-3-1): Neuer 7.5 – Davies 6.5, Alaba 7, Boateng 7 (od 25. Sule 7.5), Kimmich 7.5 – Thiago 7 (od 86. Tolisso -), Goretzka 7 – Coman 7.5 (od 68. Perišić 7), Muller 6.5, Gnabry 7 (od 68. Coutinho 6) – Lewandowski 6.5. Trener: Hans-Dieter Flick
Hrvati osvajači Lige prvaka
1993. Alen Bokšić (Marseille)
1994. Zvonimir Boban (Milan)
1998. Davor Šuker (Real Madrid)
2003., 2007. Dario Šimić (Milan)
2005. Igor Bišćan (Liverpool)
2013. Mario Mandžukić (Bayern Munchen, zabio)
2014., 2016., 2017., 2018. Luka Modrić (Real Madrid)
2015. Ivan Rakitić (Barcelona, zabio)
2016., 2017., 2018. Mateo Kovačić (Real Madrid)
2019. Dejan Lovren (Liverpool)
2020. IVAN PERIŠIĆ (Bayern Munchen)